Blisko do domu? Jak wybierają studia młodzi Polacy i Polki
Wkrótce poznamy wyniki tegorocznych matur i ruszy nabór na uczelnie wyższe. Czym kierują się dziś młodzi ludzie, decydując się na studia i wybierając ich kierunek?
Instytut Badawczy IPC na zlecenie Politechniki Wrocławskiej sprawdził, czym kierują się maturzyści wybierając dalszą drogą życiową. Ponad 1,1 tys. młodych osób z całej Polski zapytano, czy wybierają się na studia, a jeśli tak, to co jest dla nich najważniejsze przy wyborze kierunku wyższej edukacji. W ankiecie wzięli udział uczniowie i uczennice trzecich i czwartych klas liceów i techników.
Podobne
- Generacja Z nie łączy studiów z sukcesem? Naukowcy są zgodni
- Nie dostałeś_aś się na studia? Nie martw się, studia TO NIE WSZYSTKO
- Dostała się na wymarzone studia. Internauci zdusili jej radość
- Praca jak drugi dom. Polki i Polacy harują najwięcej w Europie
- Pochwaliła się magisterką z psychologii. To, jak się ubiera, zapiekło prawaków
Na studia wybiera się mniej młodych osób niż wcześniej
Badanie "Skok w dorosłość. Wartości, ambicje i plany uczniów starszych klas szkół średnich" pokazało, że na studia zdecydowane jest 53,5 proc. młodych ludzi. Prof. dr hab. inż. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia Politechniki Wrocławskiej zinterpretował te wyniki: "Jeszcze w 2018 r. studiować chciało aż 95 proc. maturzystów, widać więc, że trend jest spadkowy. Prysnął mit, że studia gwarantują dobrą pracę. Rynek pracy ceni fachowców, którzy nie zawsze mają wyższe wykształcenie. Młodzież może być też rozczarowana klasycznym stylem kształcenia w szkołach średnich i podstawowych".
Ponad 30 proc. tegorocznych maturzystek, maturzystów i ich rok młodszych koleżanek i kolegów nie podjęło jeszcze decyzji na temat kontynuowania nauki na studiach. 15 proc. nie zamierza studiować, argumentując to faktem, że nie czują, aby było to niezbędne dla rozwoju kariery zawodowej i zamiast tego wolą zdobyć praktyczne doświadczenie.
Lokalizacja uczelni jest kluczowa przy jej wyborze
Osoby, które są zdecydowane na studia są bardzo pragmatyczne w swoich decyzjach. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze uczelni jest jej lokalizacja, wskazana przez 58, 2 proc. ankietowanych. Jednym z ważnych powodów może być brak możliwości udźwignięcia kosztów związanych z przeprowadzką czy dojazdami. Wiele osób wskazało na kwestie finansowe jako główną przeszkodę w realizacji wymarzonej ścieżki edukacyjnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Przy wyborze uczelni ważny dla ankietowanych jest program studiów zbieżny z preferencjami i zainteresowaniami (46,6 proc.). Cenionym atutem jest wykwalifikowana kadra dydaktyczna (30 proc.). Młodzi ludzie cenią uczelnie, które oferują programy wymiany międzynarodowej lub współpracują z uniwersytetami i firmami z innych krajów. Liczy się dla nich także doradztwo w zakresie rozwoju kariery. Oczekują, że uczelnia będzie wspierać ich nie tylko w trakcie studiów, ale również po ich zakończeniu, pomagając w znalezieniu pracy.
Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce
Najpopularniejszymi kierunkami wśród ankietowanych są:
- studia ekonomiczne - 22,6 proc.
- studia administracyjne - 19,6 proc.
- studia psychologiczne - 18,5 proc.
W ankiecie zapytano młode osoby także o to, jakie mają oczekiwania wobec studiów. Najczęściej wybieraną odpowiedzią (52,4 proc.) było zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności niezbędnych w wybranej dziedzinie zawodowej. 39,2 proc. badanych oczekuje, że studia wyposażą ich w praktyczne umiejętności, które będą mogli zastosować w pracy. Dla 30,2 proc. istotny jest rozwój osobisty i rozwijanie zainteresowań także poza głównym obszarem studiów.
Źródło: materiały prasowe
W temacie studia
- "Rozmawiamy z profesorami o OF". Różnice między studiami w Polsce i za granicą
- Kredyty dla studentów w Banku Pekao S.A. – wsparcie finansowe, które ułatwi Ci studiaMat. Sponsorowany
- Uczelnia nie taka straszna, jak ją malują. Oto kilka rad dla pierwszaków
- Stypendia pomostowe, czyli wsparcie dla zdolnych studentów. Kto i kiedy może z nich skorzystać?
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet