Dane o frekwencji na religii

Kościół stracił młodych Polaków? Dane z religii mówią wszystko

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,31.10.2024 14:00

Nastolatkowie nie odwracają się od Kościoła - oni masowo zrywają z nim więzi. O takim trendzie świadczą najnowsze dane dotyczące frekwencji na lekcjach religii. Tak źle nie było nigdy.

Warszawa co roku przeprowadza w szkołach ankietę na temat frekwencji na lekcjach religii. Najnowsza edycja badania pokazuje jasno, że młodzi Polacy nie mają potrzeby chodzić na katechezę. Spadki w liczbie uczniów chodzących na lekcję religii widać niemal we wszystkich grupach wiekowych i różnych rodzajach placówek edukacyjnych.

Dane pochodzą z końca października. Jest to okres, kiedy większość uczniów ma za sobą decyzję, czy uczęszczać na nieobowiązkowe lekcje religii, czy nie. W badaniu wzięło udział 429 szkół miejskich, co przekłada się na 221 tys. uczniów. Wśród nich jedynie 44 proc. uczęszcza na katechezę. Jest to spadek o cztery punkty procentowe w porównaniu do ubiegłego roku szkolnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Frekwencja na lekcjach religii

W szkołach podstawowych na religię uczęszcza 61 proc. uczniów. To spadek o trzy punkty procentowe w porównaniu do ubiegłego roku. Warto zauważyć, że początek edukacji szkolnej to czas, kiedy wielu rodziców nalega na to, aby ich pociechy chodziły na religię z uwagi na przygotowania do pierwszej komunii świętej. Widać to po wynikach ankiety w klasach drugich, gdzie 74 proc. uczniów jest zapisanych na katechezę.

W późniejszych klasach dzieci znikają z lekcji religii. W klasach czwartych jest to 66 proc. uczniów - spadek o dwa punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego roku, a w klasach szóstych odsetek młodzieży uczęszczającej na katechezę wynosi 53 proc. To spadek o dziewięć punktów procentowych względem roku ubiegłego.

Ilu uczniów chodzi na religię?

Dane o frekwencji z innych typów szkół powinny być dzwonkiem alarmowym dla przedstawicieli Kościoła. W liceach ogólnokształcących jedynie 22 proc. uczniów chodzi na religię (spadek o pięć punktów procentowych w porównaniu z 2023 r.). W technikach 15 proc. (spadek o sześć punktów procentowych), w branżowych szkołach I stopnia 14 proc. (spadek o cztery punkty procentowe). Religia cieszy się największą popularnością w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy, gdzie na religię uczęszcza 85 proc. uczniów.

Źródło: Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0