Awantura o krzyż w urzędzie w Bydgoszczy

Awantura o krzyż w urzędzie. Nie zgadniecie, kto jest oburzony

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
20.02.2024 14:15

Politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością nie ukrywają oburzenia. Chodzi o sytuację, która miała miejsce w jednej z sal Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Podjęto decyzję o zdjęciu krzyża ze ściany. Padły mocne słowa ze strony Zjednoczonej Prawicy.

Michał Sztybel to nowy wojewoda kujawsko-pomorski. Razem ze swoimi współpracownikami podjął decyzję, aby krzyż, który do tej pory znajdował się w widocznym miejscu na sali "Bydgoskiego Marca 1981 roku", przenieść na ubocze. Można nawet stwierdzić, że w kąt.

Obok decyzji wojewody nie przeszli obojętnie politycy Prawa i Sprawiedliwości. Lokalni radni z Bydgoszczy zastanawiają się nawet, czy nie oprotestować dyrektywy wydanej przez Michała Sztybla.

Awantura o krzyż w bydgoskim urzędzie

O sprawie przeniesienia krzyża z widocznego miejsca sali w kąt zrobiło się głośno, gdy informacje o tym przekazał poseł na Sejm z PiS Bartosz Kownacki. We wtorek 13 lutego udostępnił wpis w mediach społecznościowych. "W sali Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy przewiesili krzyż, gdzieś w uboczne miejsce w kąt" - napisał polityk na platformie X. Pokazał również zdjęcia z bydgoskiego urzędu, aby wszyscy widzieli, gdzie aktualnie znajduje się krzyż.

Bartosz Kownacki pokazujący, gdzie znajduje się przewieszony krzyż
Bartosz Kownacki pokazujący, gdzie znajduje się przewieszony krzyż (Bartosz Kownacki , X)

"Krzyż pozostał w Sali, ale w innym miejscu niż dotychczas. Uznaliśmy, że nie powinien być umieszczony nad godłem i być od niego większy, gdyż sala nie ma charakteru sakralnego" - czytamy w oświadczeniu biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego przekazanemu "Portalowi Kujawskiemu".

Z oświadczenia jasno wynika, że nie była to żadna akcja manifestacyjna mająca na celu obrażanie jakichkolwiek uczuć religijnych czy samego wyznania. Krzyż wciąż znajduje się na sali. Jest po prostu mniejszy i wisi w innym miejscu niż dotychczas. Dodatkowo Natalia Szczerbińska, rzeczniczka wojewody kujawsko-pomorskiego, powiedziała w rozmowie z "Wirtualną Polską", że nie dokonywano innych zmian tego typu i żadne nie są planowane.

Przeniesienie krzyża i porównanie do komunistów

Oburzenia związanego z zaistniała sytuacją nie ukrywa również bydgoski radny z Prawa i Sprawiedliwości Krystian Frelichowski. W rozmowie z "Wirtualną Polską" porównał przeniesienie krzyża w mniej widoczne miejsce do czasów komunistycznych. Stwierdził również, że nowa władza chce walczyć z chrześcijanami.

- Myślę, że to powrót do czasów komunistycznych, kiedy walczono z wiarą. Krzyże usuwano na początku stalinizmu oraz po wprowadzeniu stanu wojennego. Nowe władze nie przestrzegają żadnych praw, zasad, niczego. A teraz ta walka z chrześcijanami. Nie wiemy, czy to była inicjatywa prywatna, czy polecenie partyjne. Wiem za to, że często PO wprowadza podobne uchwały w różnych radach miasta, wtedy dzieła partyjnie w całym kraju. Ale nie wiemy, jak tu było, i pewnie się nie dowiemy - powiedział w wywiadzie dla WP.

Nowe miejsce krzyża w jednej w sali bydgoskiego urzędu
Nowe miejsce krzyża w jednej w sali bydgoskiego urzędu (Bartosz Kownacki , X)

Krystian Frelichowski powiedział również, że nie wie, czy Prawo i Sprawiedliwość zajmie oficjalne stanowisko w tej sprawie. Dodał, że politycy Zjednoczonej Prawicy się nad tym zastanawiają. Nie wykluczają jednak, że będą chcieli oprotestować dyrektywę wydaną przez nowego wojewodę kujawsko-pomorskiego Michała Sztybla.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0