Auschwitz wykorzystane jako metafora związku w filmie "Bawaal"

Auschwitz wykorzystane jako metafora związku w filmie. Jak tłumaczy się twórca?

Źródło zdjęć: © Prime Video, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,31.07.2023 14:00

W jednym z najnowszych filmów z Bollywood reżyser postanowił użyć obozu w Auschwitz i Holokaustu jako metafory burzliwego romansu. Jak tłumaczy się z artystycznego zabiegu?

"Bawaal" to najnowszy film znanego indyjskiego reżysera Nitesha Tiwari, który opowiada historię miłosną nauczyciela i kobiety zmagającej się z epilepsją. Film z Bollywood jednak nie do końca spodobał się krytykom i widzom.

Nie chodzi tutaj o aktorów czy scenografię, a jeden istotny wątek filmu. Reżyser został oskarżony o trywializowanie śmierci Żydów zabitych podczas Holokaustu. W "Bawaal" używa Auschwitz jako metafory ilustrującej problemy w relacji bohaterów. Jak twórca odpowiada na zarzuty?

Auschwitz metaforą w filmie romantycznym

Nauczyciel z małego miasteczka zgadza się na aranżowaną relację z kobietą chorą na epilepsję i wybiera się z nią w podróż po Europie, by odwiedzić miejsca związane z II wojną światową. Po drodze para się w sobie zakochuje. Tak wygląda fabuła kontrowersyjnego "Bawaal" Tiwariego.

Krytykom nie podoba się przede wszystkim, jak reżyser przedstawił w filmie Holokaust. Auschwitz staje się tam metaforą problemów w relacji dwójki bohaterów. Kiedy odwiedzają komorę gazową, mężczyzna mówi: "wszyscy jesteśmy trochę jak Hitler" odnosząc się do ludzi, którzy nie są zadowoleni z tego, co mają. W pewnym momencie pada też zdanie: "każdy związek przechodzi przez swój Auschwitz".

trwa ładowanie posta...

"Bawaal" zostało skrytykowane przez organizację działającą na rzecz ochrony praw człowieka w społeczności żydowskiej - Centrum Szymona Wiesenthala. Wezwano platformę Prime Video, na której w części krajów dostępny jest film, by usunęła dzieło reżysera. "Bawaal" spotkał się również z mocną krytyką w mediach społecznościowych.

"Obrzydliwe. Brak świadomości jest w tym wypadku porażający. Jak można używać Holokaustu jako analogii do burzliwego romansu?" - napisała jedna z osób.

trwa ładowanie posta...

Aktor broni filmu metaforyzującego Auschwitz

Do kontrowersji postanowił odnieść się aktor wcielający się w główną postać filmu - Varun Dhawan. W wywiadzie dla Pinkvilla stwierdził, że szanuje opinie ludzi, ale zastanawia się, gdzie podziewa się ich wrażliwość, gdy oglądają zachodnie filmy. Według niego nie bierze się wtedy pod uwagę kultury, historii i zwyczajów innych państw, co również nie jest przyjemnym doświadczeniem.

- Szanuję opinię każdego człowieka, wszyscy mamy do nich prawo. (...) Ale nie rozumiem, gdzie podziewa się ta wrażliwość ludzi, kiedy oglądają, powiedzmy, angielski film. (...) Znam ludzi, którzy byli bardzo striggerowani, gdy oglądali tę małą scenę w… - mówi aktor, nie podając tytułu filmu.

Najprawdopodobniej w tej wypowiedzi Dhawan nawiązywał do sceny z Florence Pugh w "Oppenheimerze" Christophera Nolana. W Indiach intymna scena, w której Cillian Murphy czyta jej w łóżku fragmenty "Bhagawadgity" - jednej ze świętych ksiąg hinduizmu - wywołała protesty. Część mieszkańców wzywała nawet do bojkotu filmu.

Bawaal - Official Trailer | Varun Dhawan, Janhvi Kapoor | Prime Video India

Źródło: Guardian, Independnet

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
joandrzej,zgłoś
glupszego artykulu jeszcze nie bylo!!
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
Kylo,zgłoś
Czy Pani Bamboszek też tam grała?
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się