Aktywiści przerwali wykład Balcerowicza

Aktywiści przerwali wystąpienie Balcerowicza. Co zarzucają ekonomiście?

Źródło zdjęć: © @Mat. pras. WSCHÓD
Marta Grzeszczuk,
18.09.2023 13:15

Aktywistki i aktywiści z inicjatywy Wschód weszli na scenę w trakcie łódzkich "Igrzysk Wolności". Dlaczego przerwali wykład Leszka Balcerowicza?

Od 15 do 17 września po raz dziewiąty odbywały się w Łodzi "Igrzyska Wolności". To interdyscyplinarna konferencja organizowana przez fundację Liberté!. 17 września wykład pod tytułem "Własność prywatna: podstawa demokracji, praworządności i rozwoju" wygłaszał prof. Leszek Balcerowicz.  

Inicjatywa Wschód: "Balcerowicz musi odejść"

trwa ładowanie posta...

Podczas wystąpienia Balcerowicza na scenę weszły aktywistki i aktywiści z inicjatywy Wschód. Zaprezentowali transparent z hasłem: "I PiS, i Balcerowicz muszą odejść", skandowali "Inna Polska jest możliwa". Inicjatywa Wschód to ruch młodych aktywistek i aktywistów, którzy domagają się transformacji energetycznej w naszym kraju.

[...] możemy też przestać słuchać ludzi, którzy nie zmienili poglądów od 30 lat, a stery nad transformacją oddać ekspertom na miarę XXI wieku, którzy wezmą na poważnie ją, jak i interesy wszystkich grup społecznych.

- Dominka Lasota WSCHÓD

W oświadczeniu prasowym inicjatywa Wschód podała powody protestu. Grupa zwraca uwagę na rolę Balcerowicza w przeprowadzaniu transformacji gospodarczej w Polsce po upadku komunizmu w sposób, który zaowocował przepastnymi nierównościami i wykluczeniem dużych grup społecznych.

Młodzi ludzie zarzucają również Balcerowiczowi dogmatyczną wierność doktrynie gospodarki wolnorynkowej, mimo że ich zdaniem ta "wielokrotnie nas zawiodła". Uważają, że: "Choć Leszek Balcerowicz nie chce uwierzyć w potrzebę fundamentalnej zmiany naszego modelu gospodarczego, ta transformacja jest nieunikniona, a naszym zadaniem jest sprawienie, że w trakcie jej trwania nikt nie zostanie z tyłu".

Aktywiści punktowali również: "Wielką ironią jest współistnienie na tym samym wydarzeniu paneli o tym, jak doprowadzić do sprawiedliwej transformacji w obliczu katastrofy klimatycznej, a także wykładu 'króla polskiego neoliberalizmu', przeczącego ludzkiemu wpływowi na zmiany klimatyczne".

trwa ładowanie posta...

Aktywiści i aktywistki ze inicjatywy Wschód nie są jedynymi krytykami poglądów prof. Balcerowicza na ekonomię. Jego oponentami są również m.in. wielokrotny minister finansów Grzegorz Kołodko czy młody ekonomista Jan Oleszczuk-Zygmuntowski, założyciel Polskiej Sieci Ekonomii.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1