Aktywiści przerwali mszę. Powód skłania do zastanowienia
Aktywiści klimatyczni z grupy Extinction Rebellion przerwali niedzielną mszę świętą w turyńskim kościele. Działacze odczytali pisma papieża Franciszka. Arcybiskup nie był zachwycony.
Podczas mszy świętej w kościele we włoskim Turynie, która odbyła się w niedzielę 3 grudnia, aktywiści klimatyczni przerwali modlitwę. Działacze Extinction Rebellion odczytali dzieła papieża Franciszka, a dokładnie te dotyczące pokoju i środowiska. Wybór aktywistów padł na encyklikę "Laudato si" i adhortację apostolską "Laudate Deum".
Podobne
- Aktywiści Extinction Rebellion przesadzili? Władze Wenecji nie są zachwycone
- Ważna decyzja Watykanu. Osoby LGBT mogą być rodzicami chrzestnymi
- Objawienia w Medziugorie nieprawdziwe? Watykan rozwiewa wątpliwości
- Aktywiści zatrzymani. Weszli na teren posiadłości premiera
- Aktywiści rozlali krew na poznańskim rynku. Powód skłania do namysłu
Papież o wojnie vs realna sytuacja
Aktywiści Extinction Rebellion wykorzystali chwilę ciszy przed kazaniem. Wybrane przez nich fragmenty słów papieża Franciszka w otwarty sposób nawołują społeczeństwo do zmian. Działacze organizacji prośrodowiskowej odczytali także fragment pisma wysłanego przez papieża do organizatorów szczytu klimatycznego COP28.
O swoich działaniach Extinction Rebellion poinformowało na X. Działacze napisali: "Msza św. w katedrze w Turynie PRZERWANA Dziś rano #ExtinctionRebellion na krótko przerwało mszę w katedrze w Turynie. W ciszy poprzedzającej homilię grupa osób odczytała na głos fragmenty Laudate Si i Laudate Deum papieża Franciszka. Słowa Papieża otwarcie zachęcają społeczeństwo do żądania niezbędnych zmian. Te same słowa, które wysłał do Dubaju w ostatnich dniach podczas #COP28, aby nakłonić rządy do zaprzestania finansowania wojen i dewastacji środowiska."
Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ
"Minęło 30 lat międzynarodowych konferencji klimatycznych, dementatorów w rządzie i niewiążących porozumień. Minęło 30 lat i nadal liczymy szkody. Powodzie w Emilii i Toskanii, niszczycielskie burze gradowe w Veneto i Lombardii, fale upałów, pożary. Przyjmując zaproszenie papieża Franciszka, Extinction Rebellion przynosi dziś przesłanie na ołtarz jednego z głównych kościołów w Turynie. Aby też przerwać tę ciszę. O przyszłość każdego z nas i tych, którzy przyjdą."
Arcybiskupowi Roberto Repole nie podobało się zachowanie Extinction Rebellion. Duchowny powiedział w rozmowie z Corriere Torino: - Było mi przykro, że zdecydowali się zabrać głos, nie chcąc najpierw ze mną o tym porozmawiać i zapytać, czy mogliby przemówić w czasie mszy. Odpowiedziałbym, że podczas nabożeństwa często modlimy się o pokój i ochronę środowiska, ale celebracja eucharystyczna nie jest odpowiednim momentem na organizowanie wystąpień publicznych.
Popularne
- W sklepach pojawiło się malinowe masło. Czy to może być dobre?
- "Zakaz wnoszenia bagażu niezależnie od rozmiaru". UOKiK stawia zarzuty Live Nation.
- Wojtek Gola wie, kiedy IShowSpeed zjawi się w Polsce? "Pokażmy, że Polska górom"
- Bagi wystąpi w "Tańcu z gwiazdami"? Spokojnie, Wojtek Kucina go wkręci
- Viki Gabor wydała kolekcję ubrań "ARONOŁ". Kosmiczne ceny dresów
- Ariana Grande wraca na scenę? Wcale nie kończy kariery muzycznej
- Afera o dom FAZY. Friz załatwił dziewczynom łazienkę bez rolet
- Kim jest dziewczyna Marcina Dubiela? Arkadiusz Tańcula ciągnie go za język
- Książulo spróbował drożdżówkę za 59 zł. Warto wydać tyle pieniędzy?