Julia Landowska skazana za okrzyki "j***ć PiS!".

Została skazana za "j***ć PiS!". Zastraszanie protestujących?

Źródło zdjęć: © Podlewski / @widzialne X, AKPA
Marta Grzeszczuk,
25.09.2023 11:00

Zapadł wyrok sądu apelacyjnego w sprawie studentki medycyny Julii Landowskiej. Krzyczała "j***ć PiS" na proteście po zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Julia Landowska jest studentka medycyny i współzałożycielką Fundacji Widzialne. Fundacja angażuje się w zabieganie o widzialność i słyszalność kobiet w przestrzeni publicznej oraz wspieranie osób z doświadczeniem uchodźctwa. W sierpniu 2021 r. Landowska usłyszała zarzuty dotyczące jednego z protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w 2020 r.

Studentka skazana za "j***ć PiS!"

trwa ładowanie posta...

Policja złożyła wniosek o ukaranie studentki za okrzyki "j***ć PiS!" w trakcie protestu. O szczegółach ciągnącej się już trzy lata sprawy pisaliśmy tutaj. W styczniu 2022 r. sąd w Gdańsku ukarał Landowską grzywną 50 zł za złamanie art. 141 Kodeksu wykroczeń, który zabrania używania słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym.

Obrońca aktywistki prof. Michał Romanowski tak argumentował odwołanie się od tego wyroku: "W sprawie nie chodzi o 50 zł, ale chodzi o prawo do protestowania, o wolność słowa i wyrażania sprzeciwu wobec działań władzy. Dla sądu sprawa powinna być jasna: obwiniona przyznaje się do czynu, ale nie zgadza się, że jest to wykroczenie".

Sąd apelacyjny odstąpił od wymierzenia kary

22 września 2023 r. sąd apelacyjny utrzymał wyrok skazujący, ale odstąpił od wymierzenia Landowskiej kary. Jak podał portal tvn24.pl, asesor wydający wyrok podkreślał: "Kobieta działała w ramach publicznego protestu, w obronie i godności i praw kobiet prezentując odmienne stanowisko dot. prawa aborcyjnego".

Utrzymanie wyroku sąd uzasadnił: "słowo ma charakter nieprzyzwoity, co oznacza, że jest sprzeczne z normami społecznymi, wyrażające pogardę, brak szacunku, aroganckie".

Po wyroku wypowiedziała się Julianna Łoboda z Fundacji Widzialne: "Uznanie Julii winną za to, że krzyczała na ulicy 'j**** PiS' nie mieści się w głowie, bo dobrze wiemy, że wiele osób to krzyczało i wiele osób było na ulicy. Wybranie Julii i jej skazanie jest związane z tym, że państwo chce zastraszyć i chce powiedzieć kolejnym osobom, które będą myślały o tym, żeby protestować, że następnym razem to one zostaną uznane za winne".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 13
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 10
Dr Wycior,zgłoś
Sędzia probowla Salomonowy wyrok wydać a przyczynił się to niszczenia wolności w Polsce
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
młoda,zgłoś
protest ok, ale nie z takimi wyzwiskami, powinna otrzymać większą karę. Protestuj, ale szanuj tez innych prawo, a jak nie potrafisz lub popierasz kłamstwa i propagandę ryżego, to wyrok jest za niski.
Odpowiedz
5Zgadzam się1Nie zgadzam się
I bardzo dobrze, od kiedy ktoś ma prawo obrażać i zastraszać innych? każdą taką osobę skazać
Odpowiedz
6Zgadzam się9Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 17