trendy
Burza na TikToku. "Nie chcę, żeby mój syn szukał pracy"
Rybnik: rynek zostanie zazieleniony w imię walki z betonozą

Rybnik: Zazielenią rynek po 20 latach betonozy. "Uważano, że drzewa to relikt przeszłości"

Źródło zdjęć: © Canva, Kolaż: Vibez, Twitter
Oliwier NytkoOliwier Nytko,20.09.2022 12:15

Rynek, który od 20 lat był zalany betonem, zazieleni się. - Kiedyś uważano, że drzewa w przestrzeniach wewnętrznych, miejskich są niepotrzebne, że są jakimś reliktem przeszłości - mówi Karolina Skorupa-Fojcik z Zakładu Zieleni Miejskiej w Rybniku.

Betonoza to problem polskich (i nie tylko) miast. Zalewaniem betonem ogromnych połaci ziemi w imię estetyki, zmniejszenia kosztów czy zwiększenia powierzchni użytkowej stało się smutną normą na wielu rynkach i placach w Polsce.

Rybnik: rynek zostanie zazieleniony!

Jak to podaje TOK FM, ostatnia modernizacja, a raczej rewitalizacja rybnickiego rynku wydarzyła się przeszło 20 lat temu.

trwa ładowanie posta...

Władze Rybnika zdecydowały się na wydanie około 700 tys. złotych na posadzenie 11 drzew, które mają zazielenić aż jedną piątą płyty rynku. To nie robi wrażenia? Pamiętajcie: ⅕ to więcej niż nic.

Chociaż, jak przyznaje zastępczyni kierownika Zakładu Zieleni Miejskiej w Rybniku -Karolina Skorupa-Fojcik, rynek posiada już sześć drzew na rynku… tylko, one "nie dają zanadto dużo cienia".

Dlatego teraz zdecydowano się na platany klonolistne, jeden z największych gatunków, który miał być dostępny - aby zmaksymalizować cień. Jak podaje TOK FM, drzewa w momencie nasadzenia mają mieć do ośmiu metrów wysokości, a mogą wyrosnąć nawet do 15 metrów.

trwa ładowanie posta...

Betonoza w Rybniku. "Taka moda"

Wytłumaczenie, dlaczego zdecydowano się na wcześniejszą modernizacją runku w stylu à la plac parkingowy pod Auchanem, jest prozaiczne. Ale też wydaje się wręcz głupie z perspektywy dzisiejszej wiedzy o ociepleniu klimatu.

Taka była moda. Tak, takie jest wytłumaczenie 20 lat betonu na betonie:

- Uważano, że drzewa w przestrzeniach wewnętrznych, miejskich są niepotrzebne, że są jakimś reliktem przeszłości. To był okres, który nie szanował zieleni miejskiej. Wtedy zachłysnęliśmy się możliwością zagospodarowania przestrzeni w inny sposób, w tym przypadku niestety bardzo betonowy - przekazała Skorupa-Fojcik dla TOK FM.

Dobrze, że włodarze zdecydowali na konieczne zmiany. Lepiej późno niż wcale! Oby inne miasta w Polsce zechciały pójść drogą Rybnika. Bo następne lato może być jeszcze trudniejsze do wytrzymania.

Na podstawie: TOK FM

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
ChatGPT jeszcze potężniejszy. Uzyskał dostęp do internetu