lGBT+
Strzelanina w Kolorado. Dowiedział się, że syn to morderca: "Ale nie był gejem?"
W ostatnią niedzielę ulicami podwarszawskiego Pruszkowa przeszedł pierwszy w historii tego miasta Marsz Równości. Organizatorami wydarzenia był anarchistyczny Kolektyw Pałacyk. W marszu wzięło udział kilkaset osób.

Pierwszy Marsz Równości w Pruszkowie. Mieszkańcy w szoku: 20 lat temu to byłoby nie do pomyślenia

Źródło zdjęć: © vibez.pl
Marta MuniakMarta Muniak,11.07.2022 10:00

Organizatorzy wydarzenia chcieli odczarować miasto, które wciąż kojarzy się z mafią. Na pruszkowskim marszu pojawiło się kilkaset uczestników, ale nie wszystkim mieszkańcom wydarzenie przypadło do gustu. Lektura komentarzy na lokalnych grupkach podpowiada, że przed Pruszkowem jeszcze daleka droga do tolerancji.

W ostatnią niedzielę ulicami podwarszawskiego Pruszkowa przeszedł pierwszy w historii tego miasta Marsz Równości. Organizatorami wydarzenia był anarchistyczny Kolektyw Pałacyk. W marszu wzięło udział kilkaset osób.

Biorąc pod uwagę, kto jest organizatorem, nic dziwnego, że marsz miał antykapitalistyczny wydźwięk i w przeciwieństwie do warszawskiej Parady Równości na marszu próżno było szukać korporacyjnych logotypów.

Jak czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku:


Bo chcemy queerowego wyzwolenia, nie tęczowego kapitalizmu. Chcemy zostać usłyszane, chcemy przestrzeni, chcemy czuć się bezpiecznie we własnych domach i miastach. Żądamy praw człowieka, możliwości do decydowania o samych sobie, o własnych ciałach i relacjach. Chcemy i będziemy sobą. Cieszymy się i walczmy z dumą, bo my, queery, jesteśmy piękne, mamy prawo tu być, i nigdzie się nie wybieramy.

- Nie ma z nami korporacji, bo korporacje, które są zapraszane na marsze, bardzo często dostają pieniądze z krajów, w których jesteśmy zabijani za to, kim jesteśmy. A potem przychodzą na nasz marsz, zakładają tęczową flagę. Nie zgadzamy się na to - mówi jedna z uczestniczek Gazety Wyborczej.

Na pruszkowskim marszu pojawiły się hasła: "Pruszków wolny od homofobii", "Pruszków wolny od transfobii", "Sport, zdrowie, homoseksualizm" czy "Aborcja prawem wszystkich z macicami". Znalazło się też miejsce dla postulatów dotyczących pokoju na świecie: "Wolna Ukraina", "Wolny Kurdystan", "Wolna Palestyna",

"Zburzyć mur na granicy", ale też socjalistyczne: "Mieszkanie prawem, nie towarem!", "Ani queerfobia, ani kapitalizm".

Pierwszy marsz równości w Pruszkowie: "Jestem typem, mogę mieć aborcję!" (10 lipca 2022)

Na szczęście obyło się bez większych homofonicznych incydentów. Jak mówi Stołecznej jeden z uczestników:

Jeden facet podszedł i skandował "pedały", pokazywał środkowy palec. Ale nie było to nic, co by na dłużej zakłóciło marsz.

Często odbierałem coś w rodzaju konsternacji czy strachu ze strony przechodniów, której nie widywałem na dużych marszach w Warszawie. Ale o to właśnie w tym wszystkim chodzi, żeby mieszkańcy musieli skonfrontować się z odmiennością i ją zaakceptować.

Niestety, czytając komentarze na lokalnych grupach, przed społecznością LGBT+ w Pruszkowie jeszcze daleka droga do akceptacji.

Wstyd i hańba, co się dzieje.

20 lat temu w tym mieście to byłoby nie do pomyślenia. Nawet zwierzęta nie obnoszą się ze swoimi instynktami.

A gdzie ludzie z psimi maskami i ich właściciele w lateksach? Czy to za wcześnie i czekacie aż społeczeństwo odpowiednio zmiękczy?

To ma jakiś cel, czy oni tak z nudów?

Oby ostatni.

Świat się kończy.

Masakra.

Na Żbikowie dostaniecie łomot.

Ja i Grażyna ze znajomymi, nie chodzimy po głównych ulicach miasta i nie obwieszczam całemu światu, że się grzmocimy. Tego samego oczekiwałbym od homoseksualistów. Niech takie parady organizują sobie w domu.

Komentarze na Facebooku
Komentarze na Facebooku (Facebook)
Komentarze na Facebooku
Komentarze na Facebooku (Facebook)
Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Jakie to już jest męczące. Jest XXI. Ludzie mają świadomość, na temat tego że są różne orientacje. Obecnie praktycznie nie ma serialu, bez osób lgbt. Są filmy, specjalne programy, lgbt są w polityce oficjalnie. Więc o co chodzi. To już jest nudne. Nikt inny nie robi takiego szumu. To jest tak już nudne i męczące, że aż odpycha. Jak mnie to nie obchodzi to nawet ciężko pojąć. Mnie nawet nie obchodzi z kim sąsiad sypia. Sprawa sąsiada.
Odpowiedz
7
like
7
dislike
Zoofil,zgłoś
A co z moimi prawami. Konstytucja. Wolne sądy.
Odpowiedz
6
like
4
dislike
Rozumny,zgłoś
Przynajmniej homosie są prawdziwi, nie to co marsze dla dziewicy maryji, to jest dopiero śmieszne :)!
Odpowiedz
6
like
9
dislike
Komentarze (3)
arrow
Te miejsca nadal są "strefami wolnymi od LGBT+". RPO interweniuje