Koniec z szybkim kupowaniem biletów przy kontroli? Kraków ma pomysł, ale…

Kraków: Koniec z szybkim kupowaniem biletów przez aplikację. Miasto chce walczyć ze gapowiczami

Źródło zdjęć: © Canva, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,28.06.2022 13:00

Kraków ogłosił nowy pomysł związany z kontrolami biletów w autobusach i tramwajach. Od 1 lipca zostanie wprowadzona nowa blokada podczas sprawdzania biletów. Nowy pomysł wywołał jednak sporo zamieszania.

Wszyscy wiemy, że nasze władze nie są w stanie dogonić technologii. W wielu miastach w Polsce można kupować bilety w przeróżnych aplikacjach mobilnych - jak i standardowo, w fizycznych biletomatach.

Niektórzy "sprytni" znaleźli sposób na kontrolę biletów: kupują bilety w apce dopiero wtedy, gdy zacznie się kontrola, a kontroler zaczyna się przechadzać po autobusie/tramwaju. Kraków chce temu przeciwdziałać, aczkolwiek sam nie wiem, co z tego wyjdzie.

Kraków walczy z nieuczciwymi pasażerami

Z informacji prasowej od PAP-u dowiadujemy się, że od 1 lipca w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie aplikacje do sprzedaży biletów na urządzeniach mobilnych będą blokowane analogicznie jak kasowniki po ogłoszeniu kontroli biletowej. Czyli, gdy rozpoczyna się kontrola, w teorii nie będzie można wcale zakupić ani skasować biletu. Proste?

Kontrolerzy, zgłaszając kontrolę prowadzącemu tramwaj lub autobus poprzez swoją aplikację, będą także blokować aplikacje mobilne służące do sprzedaży biletów – nie będzie można poprzez nie kupić wtedy biletu na kontrolowany pojazd - poinformował Sebastian Kowal z ZPT.

Od 1 lipca w Krakowie podczas kupowania biletu w aplikacji będzie trzeba podać także numer boczny autobusu lub tramwaju. Do końca miesiąca takie nalepki mają też się pojawić nad każdym kasownikiem.

Czy to wypali?

W jaki sposób miałaby zostać wstrzymana sprzedaż biletu? Kontroler będzie miał kontrolę nad wszystkimi aplikacjami? Co w sytuacji, gdy ktoś będzie miał gorsze połączenie sieciowe? Co z osobami, które kupują bilet na godzinę i zamierzają się przesiadać? Komentujący, m.in. na Wykopie, też mają podobne obawy:

Czyli co, nie kupię biletu jak będzie kontrola gdziekolwiek w Krakowie?

Czyli nie będę mógł kupić biletu na 3 minuty przed przyjazdem, tylko w momencie przyjazdu, ewentualnie będąc już w środku. A co z tym że bilet ma być kupiony przed wejściem do pojazdu?

Dochodzimy do momentu, gdzie kontrola trwa, tramwaj jest już na kolejnym przystanku, wsiadasz, ale nie możesz kupić biletu. To wszystko się chyba nie uda

a co jeśli podam inny numer pojazdu niż aktualnie jadę? W końcu to bilet czasowy i mogę się przesiadać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogólnie chyba urzędnicy wyszli z założenia "zróbcie tak, żeby było dobrze", tylko, że przy obecnym funkcjonowaniu komunikacji nie da się tego zrobić w sensowny sposób. Pytanie ile tak naprawdę jest sytuacji, że ktoś kupuje bilet podczas kontroli. Może się skończyć na tym, że jest to garstka przypadków, a machina zmian będzie tak duża, że tak naprawdę nie opłacała się tego robić.

Zlikwidują możliwość przesiadki? (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

I cyk, odebrane uprawnienia GPS dla aplikacji

Nic nie napisali, w jaki sposób będzie działać ta blokada. A to może być ciekawe. Blokada sygnału sieci komórkowej odpada, bo jest nielegalna, dodatkowo nie da się jej ograniczyć tylko do danego pojazdu. A jeśli nawet, to zablokowanie wszystkim pasażerom możliwości rozmów i korzystania z internetu to potencjalne kłopoty dla MPK.

Wystarczy że kontroler zrobi bandycki numer i wsiądzie pierwszy, drzwi się zamkną, a facet zablokuje aplikację, zanim ludzie skasują bilety w apce, albo np. siedzieć w autobusie i wyczekać na dobry moment. W ten sposób przy tłoku może mieć i dwudziestu "gapowiczów" na jednej kontroli.

Ale przecież to są absurdy. Wydawać by się mogło że chodzi o to, żeby ludzie jednak kupowali bilety, a wychodzi na to, żeby jednak tylko łapać gapowiczów. Druga sprawa to same bilety, czasowe takie srakie i owakie. Jeden miesięczny na całe w tym wypadku MPK i po ptokach, podobnie z dziennym i tygodniowym. Gdzie wiadomo że najlepiej wychodzi się na miesięcznym. 65 Euro kosztuje taki bilet miesięczny na wszystkie środki transportu publicznego, tramwaj, szybka kolej podmiejska, autobusy miejskie i te podmiejskie no i metro. Wszystko to w promieniu blisko 40 km od centrum Paryża. 65€ w najdroższym mieście Europy, gdzie kierowca autobusu na początku swojej kariery zarabia 2500€ na rękę i da się.

Zapowiada się ciekawy eksperyment. Ciekawe, czy coś się zmieni w Krakowie od 1 lipca.

Źródło: PAP, Wykop

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 8
majka,zgłoś
Właśnie warto sobie też ułatwić zakup biletów. Akurat ja zastanawiam się nad aplikacją mPay, podobno działa ona bardzo sprawnie i jest też prosta w obsłudze
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Polaris,zgłoś
Szanowne Państwo, dziś miało miejsce aroganckie zachowanie kontrolerów!!! Jestem obywicielką Ukrainy, ledwie zdążyłyśmy wsiąść do pojazdu z córką, na przystanku "Dworzec Główny Zachód", usiadłyśmy na fotelikach, ja miałam dobowy bilet, natomiast córka otwiera aplikację kupić bilet (mimo że ma wykupiony bilet ulgowy, bo zapomniała że ma nie podbita legitymację). UWAGA to jakieś 7-10 SEKUND!! W ten czas 1. Rusza pojazd. 2."PROSZĘ PRZYGOTOWAC BILETY DO KONTROLI", no i jesteśmy w pułapce kontrolerów, którzy mają codziennie zrobić plan i znaleźć "UKRAIŃCÓW", którzy nie zdążyli za 15 SEKUND kupić bilet (albo poprawić błąd z wykupionym wcześniej). Trójka kontrolerów KM nad głową, psychologiczny atak, że przykrywamy się wojną!!! Że mamy zakupy, że mamy IPhony.... "Musicie spłacić karę!!!" Jak to......? Jak można za 15 sekund , jak zostało powiedziano, kupić bilet? Różne są sytuacje. I jeszcze czy wszyscy mieszkańcy KRAKOWA wsiadacie do pojazdu z otwartą aplikacją? Po prostu masakra, okropność, ohyda, przeraźliwość, obrzydlistwo. JAK MOGĄ DUŻO LUDZI POMAGAĆ, WSPIERAĆ natomiast inni .... po prostu jestem w rozpaczy!!!! Jest mi bardzo przykro!
Odpowiedz
3Zgadzam się3Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Magda,zgłoś
Porażka. To jest niewygodne.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 7