ekologia
Nanami Chan tłumaczy się z zakupów w SHEIN: "Fast fashion jest trochę jak alkoholizm"
butelka

Kawa za plastikową butelkę. Żabka rusza z nową akcją

Źródło zdjęć: © Pexels
Anna RusakAnna Rusak,21.10.2020 12:55

Sieć sklepów spożywczych Żabka rusza z nowym projektem, który ma pomóc w zminimalizowaniu ilości plastiku. Czy to ma sens?

bFYGDxoz

Ciągle mówimy o tym, jaki to plastik jest zły, ile szkód wywołuje i dlaczego wszyscy powinniśmy go unikać. Na szczęści te głosy chyba powoli docierają do firm, a przykładem może być Żabka, która właśnie ruszyła z nowym projektem.

Do sklepów tej sieci możecie przynieść plastikowe butelki, które Wam zalegają. Za każdą taką butelkę otrzymacie 10 żappsów, które naliczają się w aplikacji - programie lojalnościowym sieci. Potem takie żappsy możecie wymienić np. na darmową colę czy kawę.

Zebrane przez sieć butelki trafiają do sortowni Lekaro, a potem do zakładu w Radomsku, w którym zostają przetworzone na granulat. Z niego w kolejnych procesach zostaną wyprodukowane kolejne, nowe butelki.

Nie są to zatem zwykłe butelki. Już jakiś czas temu Żabka chwaliła się tym, że jako pierwsza sieć handlowa wprowadziła wodę własnej marki o pojemności 0,5l. Zarówno butelka, jak i jej opakowanie wykonane są w stu procentach z recyklingu. Jak widać firma postanowiła też pójść o krok dalej i zebrać, a potem wykorzystać te butelki, które sami wcześniej zgromadziliśmy w domu.

bFYGDxoB

Można powiedzieć, że plastik to plastik i jedynym słusznym rozwiązaniem są metolowe i szklane butelki, które służą nam znacznie dłużej. Prawda jest jednak taka, że czasem zdarza nam się ich zapomnieć. W takich wypadkach dobrze jest sięgnąć właśnie po butelkę z recyklingu.

Może nie zmniejszymy ilości plastiku w środowisku, ale przynajmniej nie wyprodukujemy nowego. Małe to pocieszenie, ale jeśli butelkę wyrzucimy do żółtego kosza na tworzywa sztuczne lub zwrócimy do sklepu, by była ponownie użyta, a etykietkę wyrzucimy do niebieskiego kosza na papier, to na pewno zaszkodzimy środowisku w mniejszym stopniu.

bFYGDxoD

Przy okazji warto dodać, że podejście "kupię plastikową butelkę i będę jej używać wiele razy" nie jest najlepsze. Gdy wystawimy ją na działanie promieni słonecznych albo zostawimy w nagrzanym samochodzie, to plastik zawarty w butelkach zacznie wydzielać szkodliwe substancje.

Substancje te w nadmiarze stają się przyczyną nowotworów, problemów hormonalnych, utrudniają zajście w ciążę i zwiększają ryzyko zawału serca. Najlepszym rozwiązaniem są zatem butelki wielorazowego użytku lub te filtrowane.

bFYGDxoJ

Jeśli w tym wypadku martwicie się z kolei o plastik w filtrach do wody, to firma Brita uruchomiła specjalne kosze przy supermarketach w wielu polskich miastach, do których możecie wyrzucić zużyte filtry. Potem odbiera je producent, a następnie w fabryce poddawane są recyklingowi.

Jeszcze jedna ważna informacja - projekt zbierania butelek na razie jest w fazie testów, dlatego możecie odnieść je tylko do 23 sklepów na Pradze Północ i Pradze Południe w Warszawie.

Mamy jednak nadzieję, że będzie się rozwijał. Ostatecznie lepsze takie działanie, niż żadne. W końcu na działanie bakterii, które będą mogły w całości rozłożyć taki plastik, będziemy musieli chyba jeszcze chwilę poczekać.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Wielkie klimatyzatory w Katarze. Czy Mistrzostwa Świata 2022 będą eko?