Jak pomóc Ukrainie? Co mogę zrobić? Podpowiadamy!
Za naszą wschodnią granicą rozgrywa się wojna. Prawdopodobnie tak samo jak my z przerażeniem śledzicie doniesienia i informacje, zarówno w mediach społecznościowych jak i tych tradycyjnych. Macie dość siedzenia bezczynnie? Podpowiadamy, jak pomóc mieszkańcom Ukrainy.
Wszyscy żyjemy dziś wojną w Ukrainie. Ciężko myśleć o czymkolwiek innym. Pierwsze strony serwisów informacyjnych piszą o bombardowaniach Kijowa i innych ukraińskich miast, w mediach społecznościowych krążą filmiki i fotografie z miejsc akcji rosyjskich sił powietrznych. Chyba większość z nas widziała te poruszające obrazy: rodzin opuszczających w pośpiechu domy, tłumów kryjących się nocą w stacjach metra.
Podobne
- Jak możemy pomóc zwierzętom z Ukrainy? Zostań domem tymczasowym
- Jak powinniśmy podawać informacje o Ukrainie i jak rozpoznać kremlowskie trolle
- Świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy. Możesz zrobić je sam
- Horror 24-letniej Ukrainki trwał dwa lata. Widać, przez co przeszła
- Wojna na TikToku: twórcy UCZĄ jak jeździć WOZEM BOJOWYM, a ojciec-żołnierz tańczy dla swojej córki
Jeśli tak jak my nie chcecie siedzieć bezczynnie i zastanawiacie się, co możemy zrobić dla Ukraińców i Ukrainek, to ten tekst dla Was. Poniżej zebraliśmy kilka pomysłów, jak pomóc Ukrainie.
Sytuacja na Ukrainie - wsparcie
Przede wszystkim - możemy zacząć od drobnych gestów. Facebook daje możliwość dodania do zdjęcia profilowego ukraińskiej flagi. Głupota? Zmiana profilowego nie zakończy wojny, mimo to myślę, że ma znaczenie symboliczne. I daje czytelny komunikat - Ukraińcy, jesteśmy z Wami. Flagę możesz też wywiesić w oknie. Niech Twoi ukraińscy sąsiedzi wiedzą, że nie są sami.
Jeśli rozmawiamy o social mediach, to bardzo możliwe, że widzieliście już różne grafiki informacyjne. Informacja to siła, nie bez przyczyny Władimir Putin prowadzi równocześnie wojnę informacyjną, powtarza fake newsy i manipuluje faktami.
Sprawdź, czy grafika pochodzi z wiarygodnej strony i udostępnij ją. Wiele z nich pomaga zrozumieć perspektywę Ukraińców, na przykład dlaczego powinniśmy mówić "w Ukrainie", a nie "na Ukrainie". Mamy do czynienia z wojną wypowiedzianą przez Rosję, a nie "kryzysem" czy "konfliktem" ukraińskim.
Jeśli wśród znajomych masz osoby pochodzące z Ukrainy, zapytaj, czy czegoś potrzebują, czy możesz coś dla nich zrobić. Czasami może to być po prostu chwila rozmowy.
Znajdź protest w swoim mieście. Od czwartku w wielu polskich miastach odbywają się demonstracje solidarnościowe. Najprawdopodobniej będzie ich coraz więcej. Mapę protestów znajdziesz tutaj.
Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy?
Przelej pieniądze. To realna pomoc. Jeśli możesz to zrobić, wybierz którąś ze zbiórek sprawdzonych organizacji humanitarnych. Może być to Polski Czerwony Krzyż, Caritas czy Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Pamiętaj o dopisku "Ukraina" albo "dla Ukrainy". Fundacja Pomagam.pl organizuje też zbiórkę "Solidarni z Ukrainą". Z każdą chwilą przybywa nowych wpłat. W tej chwili to już prawie 1,5 miliona złotych.
Możesz też zostać wolontariuszem. Niektóre z organizacji zajmujących się prawami człowieka potrzebują osób, szczególnie tych, które znają język ukraiński czy rosyjski. Wśród nich są Ukraiński Dom w Warszawie i Stowarzyszenie Homo Faber z Lublina.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos