Aligatory i krokodyle nie są nieśmiertelne

Czy aligatory są nieśmiertelne? To skomplikowane

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
20.05.2024 16:45

W mediach społecznościowych co jakiś czas powraca informacja o rzekomej nieśmiertelności aligatorów i krokodyli. Jak jest w rzeczywistości?

Co jakiś czas w mediach społecznościowych pojawia się wątek "nieśmiertelności" aligatorów i krokodyli. 20 maja wiralową popularność na portalu X zdobył post, w którym użytkowniczka napisała: "Dowiedziałam się dzisiaj, że aligatory są nieśmiertelne".

Aligatory i krokodyle są nieśmiertelne?

Warto podkreślić, że sama autorka posta podchodzi do rewelacji z dystansem. W akapicie na temat tych gadów, którego screen wrzuciła w swojej wiadomości, można przeczytać, że aligatory i krokodyle: "[...] nie mają skończonej długości życia. Żyją i rosną, chyba że dotknie je choroba, wypadek lub inny drapieżnik. Ta cecha, naukowo znana jako zaniedbywalne starzenie się, oznacza, że krokodyle i aligatory nie umierają ze starości. To nie oznacza, że są nieśmiertelne". W poście nie jest podane źródło cytatu.

trwa ładowanie posta...

Czy aligatory i krokodyle rzeczywiście nie umierają ze starości? Dla earthtouchnews.com wyjaśniał to zagadnienie zoolog Adam Britton. Zaprzeczył, że krokodyle i aligatory nigdy nie przestają rosnąć. Tłumaczył: "Nie, krokodyle nie rosną w nieskończoność, nie mogą przekroczyć rozmiaru małego księżyca tylko dlatego, że nie zostały zabite przez konkurenta!". Badania przeprowadzone na kilku gatunkach wykazały, że gdy krokodyl osiągnie swój dorosły rozmiar, jego wzrost spowalnia, ostatecznie osiągając punkt, w którym zwierzę nie staje się już większe.

Aligatory i krokodyle nie są nieśmiertelne

Co więcej, krokodyle i aligatory odczuwają skutki starości. Potwierdził to earthtouchnews.com ekspert od krokodyli, Adam Rosenblatt. Wyjaśnił, że chociaż proces starzenia się tych zwierząt wciąż nie jest w pełni zrozumiały, dowody, które posiadamy "wskazują na to, że krokodyle nie są nieśmiertelne i podlegają naturalnym procesom starzenia się i śmierci". Na wolności starszy, słabszy krokodyl jest bardziej narażony na głód lub konkurencję, ale nawet w niewoli zwierzęta nieuchronnie umierają.

Z wiekiem aligatory i krokodyle tracą siłę i ogólną kondycję ciała, podobnie jak ludzie. Mają tendencję do utraty zębów, u niektórych rozwija się zaćma, a samice produkują mniej jaj. Organizmy, których starzenie się jest zaniedbywalne, nie mają maksymalnej długości życia, a ich zdolności reprodukcyjne nie maleją z czasem. Naukowcy nie przypisują aligatorów i krokodyli do tej grupy. Zaliczane są do niej np. homary i żółwie malowane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Nie oznacza to, że krokodyle umierają młodo. Rekord wieku odnotowany w "Księdze Rekordów Guinnessa należy do osobnika imieniem Cassius. Zwierzę mierzy 5,48 m długości, waży około 1,3 tys. kg i jest trzymane w Marineland Crocodile Park w Australii. Cassius ma mieć 120 lat, ale nie istnieje dokumentacja potwierdzająca jego wiek. Został złapany w latach 80. jako "wiekowy osobnik".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0