Zszokowana dziewczyna

Zakazane. Filmy, książki i piosenki, które poddano cenzurze

Źródło zdjęć: © Pexels
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,18.11.2020 16:57

Obraza uczuć religijnych. Temat niewygodny politycznie. Nadmierne epatowanie przemocą, seksem. Wolność artystyczna ma swoje granice, które zmieniają się zależnie od miejsca i epoki. Poznajcie teksty kultury, które tę granicę przekroczyły i z jakiegoś powodu zostały zakazane.

Zanim przejdziemy do przykładów zakazanych filmów, książek i piosenek z różnych części świata, warto zaznaczyć, że w Polsce swobodę działalności twórczej gwarantuje konstytucja. Artysta może tworzyć, co chce i jak chce. Nie istnieje cenzura prewencyjna. Twórca musi się jednak liczyć z konsekwencjami prawnymi, gdy jego dzieło obrazi czyjeś uczucia religijne, symbole państwowe lub dobra osobiste.

Zakazane filmy – “Megan is missing”

“Megan is missing” to horror, który trafił do kin w 2011 roku. Film przedstawia historię Megan Stewart, uczennicy amerykańskiego liceum, która umawia się na randkę z obcym chłopakiem poznanym przez internet i znika. Krytyka nie zostawiła suchej nitki na kiepskim scenariuszu i słabej grze aktorskiej. Kontrowersje wywołała scena gwałtu na jednej z bohaterek filmu. Horror zakazano w Nowej Zelandii.

W 2020 roku film zyskał drugie życie dzięki użytkownikom TikToka. W serwisie nastał trend na oglądanie brutalnych scen z filmu i nagrywanie swojej reakcji na szokujące sekwencje. Trend stał się na tyle popularny, że głos zabrał sam reżyser “Megan is missing”, Michael Goi, który ostrzegł TikTokerów przed oglądaniem tego horroru.

trwa ładowanie posta...

"Nie oglądajcie filmu w środku nocy. Nie oglądajcie go samotnie. Jeśli zobaczycie słowa "zdjęcie numer jeden", pozostanie wam pięć sekund, aby wyłączyć film [...]. Możecie bowiem zobaczyć rzeczy, których nie chcielibyście oglądać" – powiedział Michael Goi w nagraniu udostępnionym w serwisie TikTok.

Zakazane filmy – “Wonder Woman”

Filmy o superbohaterach są idealnymi “odmóżdżaczczami” po tygodniu pracy. Popcorn, cola i dwie godziny spędzone przed ekranem, z którego wylewają się miliony dolarów CGI. Na koniec ta dobra strona pokonuje tą złą, po czym wychodzimy z kina z uśmiechem od ucha do ucha. Nawet jeśli ktoś nie gustuje w tak prostej rozrywce, to czy jest sens ją zakazywać? Okazuje się, że tak, a powodem jest Gal Gadot.

WONDER WOMAN - Official Trailer [HD]

Gal Gadot urodziła się w Izraelu, a karierę zrobiła jako aktorka w Hollywood. W 2017 roku zagrała główną rolę w “Wonder Woman”, filmie o nieśmiertelnej półbogini. Wyświetlania produkcji zakazano w Libanie, ponieważ Izrael, skąd pochodzi aktorka, jest w stanie wojny z tym krajem. Filmu zakazano również w Katarze i Tunezji, gdyż państwa te żywią wrogi stosunek do Izraela.

Zakazane książki – “Harry Potter”

Wszyscy gdzieś kiedyś słyszeliśmy historie o tym, że saga o młodym czarodzieju została w różnych częściach świata zakazana, ale chcecie wiedzieć, gdzie dokładnie to było? Autorkę “Harry’ego Pottera”, J.K. Rowling, posądzano o przemycanie w swoich książkach dla młodzieży treści okultystycznych. Posądzano ją o to w Polsce.

trwa ładowanie posta...

W 2019 roku głośno zrobiło się o pewnej szkole w Lisowie na Śląsku. Dyrektorka placówki wycofała pierwszą część czarodziejskiej sagi z listy lektur po tym, jak otrzymała w tej sprawie petycję od rodziców. Zaniepokojeni dorośli powoływali się na opinie hierarchów kościelnych (np. kard. Josepha Ratzingera), którzy wykazywali w książce motywy satanistyczne.

Sprawa okultystycznego Pottera co jakiś czas pojawia się w różnych częściach świata. Z powodów religijnych książek o młodym czarodzieju zakazano w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zakazane piosenki – Madonna “Justify My Love”

Hit Madonny z 1990 roku był skazany na cenzurę. W warstwie tekstowej mamy kobietę, która ujawnia swoje fantazje seksualne. W teledysku pojawia się Madonna i aktorzy, którzy półnago w pokojach hotelowych ocierają się o siebie w erotycznych uniesieniach. Emisji piosenki zakazało wiele stacji telewizyjnych na czele z MTV, co tylko przyczyniło się do jeszcze większego rozgłosu dzieła.

Madonna - Justify My Love (Official Music Video)

Zakazane piosenki – N.W.A. “Fuck Tha Police”

Tytuł utworu mówi sam za siebie. Puszczanie tej piosenki było dla jakiejkolwiek stacji radiowej strzałem w kolano – mimo że grupa N.W.A. nagrała piosenkę w 1988 roku zabierając głos w społecznej dyskusji, w reakcji na brutalność policji i rasistowskie zachowania funkcjonariuszy. Jedyną stacją radiową na świecie, która zdecydowała się grać piosenkę grupy N.W.A. była australijska rozgłośnia Triple J.

Fuck Tha Police

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0