strajk

Wyrzucili ją z katolickiej szkoły za Strajk Kobiet. W tym kraju nie można już mieć swojego zdania

Źródło zdjęć: © Jakub Chlebda / Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,05.05.2021 12:58

Czy katolicką szkołę obchodzi Konstytucja? Chyba nie za bardzo, bo jedno z liceów w Białystoku postanowiło wyrzucić swoją uczennicę na chwilę przed końcem roku. Wiadomo, klasycznie w naszym kraju - religia jest ponad prawem

17-letnią uczennicę liceum katolickiego w Białymstoku w trybie natychmiastowym wyrzucono ze szkoły dwa miesiące przed końcem roku szkolnego, czyli nie oszukujmy się - w dość intensywnym momencie, kiedy zazwyczaj walczy się o oceny. Powód? Strajk Kobiet.

Jak możemy przeczytać na profilu Młodej Lewicy - dzień́ po wezwaniu na przesłuchanie w sprawie rzekomej organizacji Strajku Kobiet przez Julitę w marcu, dziewczyna została usunięta ze szkoły.

trwa ładowanie posta...

Pomijając już to, że de facto wyrzucono ją za poglądy tuż przed końcem roku, to dodatkowo Julita ma orzeczenie o niepełnosprawności, co oznacza, że musi mieć zapewnione specjalne warunki kształcenia. Sytuacja jest więc dla niej jeszcze trudniejsza.

Jak argumentuje to postępowanie szkoła?

Wyborczej udało się porozmawiać z dyrektorką szkoły, która powołała się na statut i przyznała, że wydalenie dziewczyny miało związek z manifestacjami dotyczącymi zaostrzenia prawa aborcyjnego:

„Nasza szkoła jest szkołą katolicką nie tylko z nazwy, ale i w swojej istocie. Jeśli któryś z uczniów przekracza granice uznawane powszechne za nieprzekraczalne, musi się liczyć z tym, że może zostać relegowany”.

- Wyborcza.pl

I szczerze to nie wiem, czy statut szkoły stoi wyżej nad Konstytucją, czy o co tu chodzi, ale chciałabym tylko przypomnieć, że ten - chyba wciąż najważniejszy dokument w naszym kraju – jasno mówi o wolności wyrażania swoich poglądów. Polecam dyrektorce zerknąć na Art. 54. Konstytucji RP.

Ewentualnie może przeczytać nasz tekst, w którym powołując się na słowa Rzecznika Praw Obywatelskich, tłumaczyliśmy, dlaczego nikt nie może Was wyrzucić z zajęć za symbol Strajku Kobiet. Myślę, że Pani Kozłowska mogłaby się z niego czegoś nauczyć.

trwa ładowanie posta...

Żeby było jeszcze „zabawniej”, choć oczywiście nie ma się tu z czego śmiać, można ewentualnie płakać, to jak podaje na swoim profilu Młoda Lewica – nikt Julicie, ani jej rodzicom nie powiedział, co mają robić, do kogo mają się zwrócić w związku z wydaleniem ze szkoły, a przecież na dziewczynie wciąż ciąży obowiązek szkolny. Na szczęście udało im się już umieścić ją w innej placówce.

Już nawet nie wiem, co jest w tym wszystkim najgorsze

To, że dziewczyna na dwa miesiące przed końcem roku musiała szukać nowej szkoły, czy to, że dobrą uczennicę można od tak, po prostu wyrzucić tylko za to, że jej poglądy nie zgadzają się z tym, co głosi szkoła? A jakaś wolność wyboru? Posiadania własnego zdania? Nie? Nikt tam o tym nie słyszał?

Chyba nie, bo nauczyciele tego liceum wciąż na lekcjach poruszają temat wyrzuconej działaczki, próbując tym samym chyba zastraszyć uczniów tej placówki, bo nie wiem, jaki inny „szlachetny” cel miałby im przyświecać.

W każdym razie tak – żyjemy w kraju, w którym można wyrzucić uczennicę tylko dlatego, że ma inne spojrzenie na świat niż katolicka szkoła, do której chodzi. I proszę mi nie mówić, że skoro wybrała taką placówkę, to nie może mieć takich poglądów.

Po pierwsze osoby wierzące też mają prawo do wyrażania swojego zdania. Po drugie część z nich też popiera Strajk Kobiet, bo po prostu np. uważa, że człowiek ma wolną wolę i może decydować za siebie.

Wy też możecie. Możecie się nawet zgadzać z tym, co zrobiła szkoła. Macie prawo do takiego poglądu. Tylko nie zabierajcie go też innym. Tym, którzy mają nieco odmienną opinię. Bo na szczęście, na razie, chyba, wciąż prawo mówi, że możecie ją mieć.

 Źródło: Wyborcza.pl

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Janusz,zgłoś
Przykro mi jednak muszę zapytać - dlaczego wybrała katolicką szkołę?
Odpowiedz
3Zgadzam się1Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (2)