Więźniowie śmieci

Wyjdą zza kratek, żeby... sprzątać śmieci. Więźniowie zajmą się nielegalnymi wysypiskami

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,01.10.2021 16:20

Nowy program resocjalizacji więźniów pomoże trochę naszej planecie, czyli jak zza kratek można zrobić coś pożytecznego

Nie można wszystkiego zostawiać krowom. My też sami powinniśmy wziąć odpowiedzialność za zaśmiecanie planety i jakoś poradzić sobie z plastikiem i innymi odpadami, które tak ochoczo gromadzimy. Niedługo pomogą nam w tym… więźniowie.

Właśnie ruszył pilotażowy program, który na konferencji "Więźniowie sprzątają wysypiska - program NFOŚiGW likwidacji dzikich wysypisk" ogłosił Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Więźniowie w trosce o planetę

W ramach niego aktywizowane będą osoby skazane. To one będą sprzątały nielegalne wysypiska śmieci. Na program NFOŚiGW przeznaczy 500 tys. zł – ta kwota ma sfinansować pracę osadzonych.

"W ramach programu chcemy aktywizować osoby skazane, a przy tym sprzątać wysypiska. To także element resocjalizacji. Wiele osób skazanych zgłasza się do pracy m.in. do sprzątania odpadów, takie działania pozwolą na wsparcie samorządów w walce o czyste środowisko".

trwa ładowanie posta...

Kary za przestępstwa środowiskowe w górę

Takie nielegalne wysypiska można zgłaszać na stronie GIOŚ przez formularz. Minister zapowiedział też, że pojawią się wyższe kary za przestępstwa środowiskowe. To mają być największe zmiany Kodeksu karnego od lat 90-tych. Obywatele są też zachęcani do zgłaszania podejrzanych zachowań.

"W nowelizacji przewidujemy m.in. nawiązki do 10 mln zł od przestępców na cele związane z utylizacją zalegających odpadów".

Ciekawe, czy ktoś już może zgłosił kopalnie w Turowie? Nie, żebym się nie cieszyła z tej inicjatywy – uważam, że poważnie powinniśmy zająć się w końcu problemem śmieci i zaangażowanie do tego więźniów w ramach resocjalizacji jest też na pewno jakimś dobrym krokiem.

trwa ładowanie posta...

Warto by było jednak przyjrzeć się decyzjom rządu i sprawdzić, czy przypadkiem my sami nie popełniamy jakichś błędów i przewinień środowiskowych. Inaczej jedyne, co tak naprawdę powiedziano na tej konferencji to, cytując Gretę Thunberg: "bla bla bla".

trwa ładowanie posta...
Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0