Wielka Brytania zniosła "tampon tax"

Wielka Brytania zniosła podatek VAT od sprzedaży podpasek i tamponów!

Źródło zdjęć: © Polina Zimmerman / Pexels
Michał DziedzicMichał Dziedzic,03.01.2021 18:41

Z końcem 2020 roku w Wielkiej Brytanii przestał obowiązywać tzw. "tampon tax". To początek końca "menstruacyjnego ubóstwa" w Europie?

Wielka Brytania zniosła podatek VAT od sprzedaży takich podstawowych produktów do higieny jak tampony i podpaski. "Tampon tax" wynosił aż 5 procent i sprawiał, że niezbędne dla kobiet produkty były traktowane na równi z produktami luksusowymi.

Pozarządowe organizacje walczące o prawa kobiet od ponad 20 lat nagłaśniały ten problem i domagały się zniesienia podatku. Tłumaczono, że kobieta nie może być obarczana dodatkowymi kosztami ze względów biologicznych, gdyż jest to zwykła niesprawiedliwość.

Brytyjski Kanclerz Skarbu, Rishi Sunak, z zadowoleniem poinformował, że z początkiem roku 2021 podatek przestaje obowiązywać. Jak podkreślił, jest dumny ze spełnienia obietnicy w tej kwestii.

Produkty sanitarne są niezbędne, więc dobrze jest, abyśmy nie naliczali od nich podatku VAT. Wprowadziliśmy już bezpłatne produkty sanitarne w szkołach, na uczelniach i w szpitalach, a to zobowiązanie przybliża nas o kolejny krok do udostępnienia ich i uczynienia przystępnych cenowo dla wszystkich kobiet.

- Rishi Sunak

W zniesieniu podatku pomógł brexit. Prawo UE uniemożliwiało bowiem zlikwidowania podatku VAT na produkty sanitarne. Od 1 stycznia 2021 Wielka Brytania jest już jednak całkowicie poza strukturami Unii.

Problem ubóstwa menstruacyjnego jest ostatnimi czasy coraz szerzej dyskutowany. Badania Young Scot udowodniły, że jedną czwartą młodych mieszkanek UK nie stać na kupno niezbędnych produktów do kobiecej higieny intymnej. Przypomnijmy też, że 24 listopada Szkocja stała pierwszym krajem, w którym podpaski i tampony stały się darmowe. W Europie ewidentnie coś zmienia się na lepsze...

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1