popkultura
Morawiecki sojusznikiem LGBTQ+? Premier użył emotki z parą jednopłciową
Kurs tiktokera

Uniwersytet nauczy fachu tiktokera. Kariera influencera kusi wysokimi zarobkami

Źródło zdjęć: © Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,13.05.2022 07:00

A gdyby tak rzucić wszystko i zostać tiktokerem? Wystarczy na krótki czas wyjechać do USA. Ekspercką wiedzę na temat branży influencerów przekazują wykładowcy z Uniwersytetu Duke w Durham w Karolinie Północnej.

bFFvADvT

Drama między Maszą a Fagatą jest przykładem na to, że młodzi ludzie są w stanie wiele zrobić, aby osiągnąć status influencera. Z najnowszych badań wynika, że 50% nastolatków chce zostać gwiazdą internetu. Udaje się to tylko nielicznym, a sukces jest wypadkową szczęścia, talentu i ciężkiej pracy (lub znajomości). Uczelnie zdają się powoli zauważać trend, że młodzież bardziej ceni liczbę followersów niż pieczątkę na dyplomie.

"Budowanie globalnej publiczności", zwyczajowo nazywane "kursem na tiktokera", to bardzo ciekawa opcja w ofercie programowej na Uniwersytecie Duke. Prowadzący uczą studentów, jak budować markę osobistą w mediach społecznościowych i tworzyć klikalne treści. Za obietnicami idą wyniki. W ciągu jednego semestru studentom udało się zdobyć łącznie 145 tys. obserwujących, a ich filmy obejrzano 80 mln razy.

Studenci robią virale

Profesor Aaron Dinin, który wykłada na uniwersytecie marketing społeczny, zainicjował "kurs na tiktokera" po tym, gdy zdał sobie sprawę, jak wiele jego podopiecznych interesuje się tworzeniem treści do internetu. Uczestnicy zajęć nagrywają filmy w oparciu o trendy na TikToku, po czym analizują efekty pracy we wspólnym gronie.

bFFvADvV

Studenci kontaktują się z markami, aby nawiązać współpracę. Na zajęciach porównują statystyki opublikowanych materiałów, omawiają swoje cele i dyskutują, dlaczego niektóre treści zdobyły popularność, a inne przeszły bez echa.

5000 dolarów za jeden post

Natalia Hauser uczęszcza na "kurs na tiktokera" na amerykańskiej uczelni. W ciągu semestru na jej koncie przybyło 12 tys. obserwujących - w sumie konto dziewczyny na TikToku followuje ok. 227 tys. fanów. Profil Hauser generuje od 1000 do 7000 dolarów zysku miesięcznie dzięki współpracom z markami Barnes & Noble, Macy's, Canon i Pepsi. Influencerka może za jeden post zarobić nawet 5000 dolarów.

bFFvADvX

Hauser, która w swoich filmach skupia się na tematach mody i urody, twierdzi, że zajęcia nauczyły ją, jak negocjować z markami i jak wyceniać swoją pracę.

Bloomberg, powołując się na dane serwisu Statista, podaje, że w 2021 roku wartość branży influencerów wyniosła 13,8 mld dolarów. Gdzie te pieniądze trafiają? Według agencji gwiazd Bullish Studios influencer ze Stanów Zjednoczonych może zarobić za jeden post sponsorowany 2,5-20 tys. dolarów.

bFFvADwd

Teraz całkiem serio - może rzeczywiście lepiej rzucić wszystko i zostać tiktokerem?

Źródło: Bloomberg

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Serial "Rozmowy z przyjaciółmi": czy zachwycają tak jak "Normalni ludzie"? [RECENZJA]