Patricio Manuel jest pierwszym transpłciowym bokserem w pierwszej setce rankingu w Stanach Zjednoczonych

Transpłciowy bokser triumfuje. Pokonał już trzech cis mężczyzn

Źródło zdjęć: © canva, twitter
Marta Grzeszczuk,
21.06.2023 18:45

Patricio Manuel wygrał swoją trzecią profesjonalną walkę bokserską. Jest pierwszym trans mężczyzną, któremu udało się tego dokonać.

Patricio Manuel przeszedł do historii w 2018 r., gdy jako pierwszy trans mężczyzna wygrał profesjonalną walkę bokserską z cis zawodnikiem. Nie stoczył kolejnych aż do marca 2023 r., bo jego promotorowi ciężko było znaleźć dla Manuela przeciwnika.

Manuel wygrał marcową walkę i kolejną w czerwcu tego roku. Jest obecnie na 99 miejscu w rankingu bokserów w Stanach Zjednoczonych. Podpisał kontrakt ze słynnym promotorem Oscarem De La Hoyą, co pozwoli mu brać udział w kolejnych pojedynkach i piąć się po szczeblach rankingu.

Mimo że osoby transpłciowe stanowią według najnowszego raportu Ipsos około 1 proc. populacji, dyskusje o ich udziale w profesjonalnym sporcie wzbudzają dużo emocji. Zwłaszcza obecnie, gdy w wielu krajach ich prawa są przedmiotem politycznej manipulacji.

Większość dyscyplin sportowych jest binarnie podzielona na rozgrywki męskie i kobiece. Zazwyczaj ustalenie kto jest mężczyzną, a kto kobietą sprowadza się do sprawdzenia dokumentu tożsamości. Podnoszone są kwestie innych możliwości fizycznych w zależności od płci.

Rzeczywiście mężczyźni są średnio bardziej wydolni fizycznie od kobiet. Ale to nie średnie biorą udział w zawodach. Predyspozycje poszczególnych osób nie są rozłożone na skali damsko-męskiej.

Czy osoby transpłciowe mają prawo brać udział w profesjonalnym sporcie?

Rozważania o tym, czy trans kobiety powinny być dopuszczane do udziału w damskich dyscyplinach, mogą prowadzić do ciekawych wniosków. Jeśli będziemy je wykluczać za "lepsze" predyspozycje fizyczne, czy nie należałoby wykluczać też cis zawodników o wyjątkowych warunkach?

Michael Phelps, jeden z najlepszych pływaków w historii, ma pojemność płuc dwa razy większą niż średnia dla mężczyzn - 12 zamiast sześciu litrów. Jego ciało produkuje mniej kwasu mlekowego, co sprawia, że szybciej regeneruje się po ciężkich treningach i zawodach. Czy ze względu na te anomalie, dające mu przewagę nad przeciwnikami nie do nadrobienia techniką, Phelps powinien być wykluczony z profesjonalnego pływania?

Źródło: gayexpress.co.nz

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
Pjoter,zgłoś
Marta Grzeszczuk a czy ty jesteś trans? Bo ten artykuł jest strasznie stronniczy i nacechowany. Pojemność płuc można wypracować przez ćwiczenia i zdrowy tryb życia. Porównujesz to do współzawodnictwa mężczyzny z kobietami więc tak naprawdę dyskryminacji kobiet. Uważasz że Djokovic powinien grać z Świątek? Fury walczyć z Piątkowska? Czy ci się podoba czy nie mezczyzni są genetycznie silniejsi od kobiet. Bezmyślne Propagowanie ideologii woke która tak naprawdę uderza w kobiety
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się