Transpłciowy bokser triumfuje. Pokonał już trzech cis mężczyzn
Patricio Manuel wygrał swoją trzecią profesjonalną walkę bokserską. Jest pierwszym trans mężczyzną, któremu udało się tego dokonać.
Patricio Manuel przeszedł do historii w 2018 r., gdy jako pierwszy trans mężczyzna wygrał profesjonalną walkę bokserską z cis zawodnikiem. Nie stoczył kolejnych aż do marca 2023 r., bo jego promotorowi ciężko było znaleźć dla Manuela przeciwnika.
Podobne
- Jake Paul zawalczy z Mikem Tysonem. Netflix z prawami do transmisji
- To nie koniec walk Imane Khelif. Pięściarka idzie do sądu z Twitterem
- Wardęga (znów) zawalczy w Fame MMA! Jego rywal to przyjaciel Ekipy Friza
- Gryzł dziecko w ucho, wszystko nagrały kamery. Policja bada niepokojącą sprawę
- Kopnął kobietę na ringu. Bolesna kara prędko go dopadła
Manuel wygrał marcową walkę i kolejną w czerwcu tego roku. Jest obecnie na 99 miejscu w rankingu bokserów w Stanach Zjednoczonych. Podpisał kontrakt ze słynnym promotorem Oscarem De La Hoyą, co pozwoli mu brać udział w kolejnych pojedynkach i piąć się po szczeblach rankingu.
Mimo że osoby transpłciowe stanowią według najnowszego raportu Ipsos około 1 proc. populacji, dyskusje o ich udziale w profesjonalnym sporcie wzbudzają dużo emocji. Zwłaszcza obecnie, gdy w wielu krajach ich prawa są przedmiotem politycznej manipulacji.
Większość dyscyplin sportowych jest binarnie podzielona na rozgrywki męskie i kobiece. Zazwyczaj ustalenie kto jest mężczyzną, a kto kobietą sprowadza się do sprawdzenia dokumentu tożsamości. Podnoszone są kwestie innych możliwości fizycznych w zależności od płci.
Rzeczywiście mężczyźni są średnio bardziej wydolni fizycznie od kobiet. Ale to nie średnie biorą udział w zawodach. Predyspozycje poszczególnych osób nie są rozłożone na skali damsko-męskiej.
Czy osoby transpłciowe mają prawo brać udział w profesjonalnym sporcie?
Rozważania o tym, czy trans kobiety powinny być dopuszczane do udziału w damskich dyscyplinach, mogą prowadzić do ciekawych wniosków. Jeśli będziemy je wykluczać za "lepsze" predyspozycje fizyczne, czy nie należałoby wykluczać też cis zawodników o wyjątkowych warunkach?
Michael Phelps, jeden z najlepszych pływaków w historii, ma pojemność płuc dwa razy większą niż średnia dla mężczyzn - 12 zamiast sześciu litrów. Jego ciało produkuje mniej kwasu mlekowego, co sprawia, że szybciej regeneruje się po ciężkich treningach i zawodach. Czy ze względu na te anomalie, dające mu przewagę nad przeciwnikami nie do nadrobienia techniką, Phelps powinien być wykluczony z profesjonalnego pływania?
Źródło: gayexpress.co.nz
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos