Maciej Rahut Tadeusz Rydzyk

19,4 mln zł - co najmniej tyle o. Rydzyk dostał od rządu. Kwota może być znacznie wyższa

Źródło zdjęć: © AKPA, Instagram, Maciej Rahut
Anna RusakAnna Rusak,27.10.2022 12:00

Maciej Rahut, 16-letni aktywista, podzielił się informacjami, które uzyskał od ministerstw. Okazało się, że podmioty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem dostały od państwa ponad 19,4 mln. złotych. Kwota może być znacznie wyższa.

Maciej Rahut, 16-leteni aktywista, jakiś czas temu informował, że wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. 16-latek w ramach prawa do dostępu do informacji publicznej chciał wiedzieć, w jaki sposób państwo wspiera podmioty o. Tadeusza Rydzyka, założyciela i szefa Radia Maryja i TV Trwam, prezesa fundacji Lux Veritatis. Rahut pytał o kwoty przekazane na ten cel ze wszystkich ministerstw w ciągu ostatnich sześciu lat.

Rahut poinformował, że właśnie dostał odpowiedź od części ministerstw.

Maciej Rahut na wojnie z o. Rydzykiem

Przypomnijmy, że prześwietlanie fundacji o. Rydzyka 16-latek zaczął od korespodencji adresowanej do samego... o. Rydzyka. Nastolatek złożył wniosek o dostęp do informacji publicznej, pytając fundację Lux Veritas o to, jakie dotacje dostała z instytucji publicznych.

Nie doczekał się odpowiedzi, więc poszedł do sądu. Niedawno pisaliśmy, że reprezentujący fundację złożyli skargę kasacyjną od korzystnego dla Maćka orzeczenia w tej sprawie. Nastolatek nie zamierza się jednak poddać.

trwa ładowanie posta...

W sierpniu na Instagramie napisał "Gówniarz się tak szybko nie podda" i dodał, że nie łudzi się, że otrzyma odpowiedź od o. Rydzyka. Tym razem postanowił więc napisać do premiera Morawieckiego.

Rahut chciał wiedzieć, w jaki sposób instytucje państwowe, takie jak Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i podległe mu ministerstwa wspierały fundację Lux Veritatis, Radio Maryja i TV Trwam. Dopytywał również o dotacje, które zostały przyznane "Parkowi Pamięci Narodowej w Toruniu".

trwa ładowanie posta...

Ponad 19,4 mln z kasy ministerstw dla podmiotów o. Rydzyka

Z odpowiedzi, jakie otrzymał z ministerstw wynika, że w ciągu sześciu lat podmioty o. Rydzyka otrzymały od ministerstw prawie 19,5 mln zł. Najwięcej pieniędzy przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki – to ponad 9 mln. złotych. Od Ministerstwo Zdrowia podmioty Rydzyka otrzymały ponad 2,6 mln złotych.

"Co tam, że polska Ochrona Zdrowia jest skrajnie niedofinansowana? Dajmy Rydzykowi!!! Serio, nie mam słów na to państwo. Nie dzierżę tego rządu" – napisał na Instagramie Rahut.

trwa ładowanie posta...

Zaznaczył, że cztery ministerstwa - Klimatu i Środowiska, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Obrony Narodowej i Sprawiedliwości – nie udostępniły odpowiedzi. Maciej podejrzewa, że kwoty, które przekazały one podmiotom o. Rydzyka mogą być największe, więc te prawie 19,5 mln złotych, to tylko pewien ułamek całych wpłat.

Prawie 19,5 mln złotych wydaje się ogromną kwotą, ale zakładając, że pieniądze te przekazane zostały na przestrzeni sześciu lat, wcale nie jest to kosmicznie wysoka kwota. Tym ciekawsze wydają się odpowiedzi, których Rahut nie uzyskał.

Jeśli po ponagleniach ministerstwa dalej nie udostępnią odpowiedzi, Maciej zamierza skierować sprawę do sądu. Możliwe jednak, że tak jak minister Czarnek, do którego nastolatek zwracał się w sprawie podręcznika do HiT-u, ministerstwa stwierdzą, że droga sądowa nie jest najlepszym rozwiązaniem i udostępnią dane.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Wosiek,zgłoś
Niestety Rząd okrada zwykłych ludzi z pieniędzy które im się należą z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z powodu ludzkich tragedi czy to po wypadkach drogowych po stracie bliskich czy własnych kalectw i większość tych pieniędzy daje się Rydzykowi zamiast poszkodowanym
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się