społeczeństwo
Litwa legalizuje aborcję farmakologiczną do 9. tygodnia ciąży
Szkoła inscenizuje zbrodnię w Katyniu

Szkoła podstawowa inscenizuje zbrodnię w Katyniu. "Dzieciom serwuje się traumy"

Źródło zdjęć: © Canva, Facebook
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,20.05.2022 11:45

Pewna szkoła podstawowa w województwie kujawsko-pomorskim przygotowała spektakl na temat zbrodni katyńskiej. W przedstawieniu wzięły udział dzieci z Ukrainy. Sprawę nagłośniła Alina Czyżewska, aktywistka Watchdog Polska.

Alina Czyżewska opisała spektakl, który przygotowała pewna szkoła podstawowa w województwie kujawsko-pomorskim. Tematem przedstawienia była zbrodnia w Katyniu - ludobójstwo dokonane przez radzieckich żołnierzy na ponad 20 tys. Polakach w trakcie II wojny światowej. Pierwsze medialne publikacje sugerowały, że dzieci z Ukrainy zagrały katów z Armii Czerwonej. Czyżewska dowiedziała się, że tak nie było.

- Trudno znaleźć uzasadnienie pedagogiczne takiej inscenizacji, a wręcz rodzi ona pytania o dobro dzieci - ocenia Czyżewska. - Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską, z poszanowaniem godności osobistej ucznia.

Instytucje unikają odpowiedzi

Aktywistka napisała na Facebooku: - Jako aktorka pragnę podkreślić, że profesjonalni aktorzy (...) pracując nad scenami obciążającymi emocjonalnie, przygotowują się do tego w szczególny sposób, korzystając z narzędzi, które posiedli w toku studiów i nauki zawodu. Nakazywanie tak małym dzieciom odgrywania takich scen, jest czynieniem szkody dzieciom i naruszaniem ich dobra.

Czyżewska kontaktowała się w sprawie przedstawienia z kuratorium oświaty. Wizytatorka miała powiedzieć: - To jest faux pas ze strony rodziców, że ktoś przekazuje pani te informacje. - Aktywistka dzwoniła do szkoły i do urzędu miasta, ale instytucje unikają odpowiedzi na jej pytania.

"Pantomima wyrażająca mord w lesie katyńskim"

Autorką scenariusza przedstawienia jest dyrektorka szkoły. Według opisu, który znajduje się na profilu placówki na Facebooku, przedstawienie było "kompilacją wierszy, autentycznych listów katyńskich pisanych przez dzieci, żony i żołnierzy, scenek dialogowych dziejących się w jenieckim obozie oraz utworów muzycznych. Kulminacją była pantomima wyrażająca mord w lesie katyńskim".

- Czy tylko mi się to wydaje chore, że dzieciom, dla zadowolenia władz i innych dorosłych na stołkach, serwuje się traumy i stygmatyzowanie? Patrząc na zdjęcia i na tę widownię, na dzieciaki użyte do uświetniania dnia i realizowania agendy dorosłych, czuję obrzydzenie - ocenia Czyżewska.

Czyżewska twierdzi, że kuratorium odpowie na jej pytania w sprawie spektaklu w ciągu 30 dni. Z kolei szkoła ustosunkuje się do kwestii w ciągu 14 dni.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Alina Czyżewska/Facebook

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
"To nie nasza wojna". Antyukraińska kampania bilbordowa