Do strajku medyków włączają się studenci kierunków medycznych

Studenci kierunków medycznych włączają się w manifestacje. "Umrę 20 lat wcześniej niż reszta Polaków"

Źródło zdjęć: © Informacja prasowa, Canva, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,08.10.2021 12:15

Do walki o lepsze prawa dla lekarzy włączają się oficjalnie studenci. Dlaczego młodzi zaczynają strajkować?

Chyba każdy słyszał o głośnym strajku medyków. Informacje o nim przewijały się przez media, telewizję czy nawet państwową tubę informacyjną. Ile to razy słyszeliśmy też, jak rząd coś tam próbuje rozmawiać, potem negocjuje, a potem… nic z tego nie wychodzi. Obecnie doszło już do sześciu spotkań z resortem zdrowia. Mimo prawie miesięcznego strajku, realnie żadna decyzja nie została podjęta.

Jak przekazują protestujący na Twitterze: "Czy po 3 tyg. "merytorycznego dialogu" nadal nie udało się zrozumieć, że ochrona zdrowia w Polsce wymaga gruntownych reform, a nie tylko dosypania pieniędzy?".

trwa ładowanie posta...

Po prawie miesiącu do strajku włączają się także studenci

Dokładniej, to osoby studiujące kierunki medyczne oraz osoby, które pracują w zawodach medycznych i związanych z medycyną. Strajk medyków dotyczy również ich, gdyż halo - to oni będą w przyszłości w podobnym miejscu, co obecnie strajkujący lekarze.

Młodzi strajkujący chcą się skupić na najważniejszych kwestiach, w tym m.in.:

 • Zwiększeniu nakładów na Ochronę Zdrowia.
 • Problemie zatrudniania medyków na śmieciówkach.
 • Niedofinansowanie procedur przez NFZ.
 • Braki kadrowe w polskich jednostkach opieki zdrowotnej.
trwa ładowanie posta...

Zadałem Izie, studentce kierunku medycznego, proste pytanie: "Dlaczego wspierasz ten strajk?". Sami przeczytajcie odpowiedź:

"Wspieram Białe Miasteczko, bo mam zwyczajnie dość. Ci ludzie walczą o godność każdego z nas. Nie tylko medyków, ale przede wszystkim pacjentów. Walczą o naszą godność, wszystkich Polek i Polaków. Mimo to, od niemal miesiąca są ignorowani przez decydentów.

Ten problem nie jest czymś nowym, nawarstwia się od kilkunastu lat i dalej nikt z tym nic nie zrobił. W tym momencie stoimy na skraju. Co jeszcze musimy zrobić, żeby w końcu zostać wysłuchanym?

Chcę móc po studiach żyć i pracować w Polsce. Chcę leczyć Polaków i dać im taką opiekę, na jaką zasługują. Chce, żeby każdy miał dostęp do jakościowej opieki medycznej. Wciąż słyszymy, że postulaty są nierealne i nie ma na to pieniędzy. A wiesz, co ja słyszę? Że to nierealne, żeby karetka dojechała na czas do moich bliskich. Że nie ma pieniędzy na utrzymanie oddziałów dziecięcych, które w wyniku tego trzeba zamknąć. Chcę spać spokojnie, wiedząc, że moi najbliżsi otrzymają pomoc, kiedy będą tego potrzebowali. Czy naprawdę stać nas na to, żeby oszczędzać na ich życiu i zdrowiu?"

Chcielibyście, aby zaraz zabrakło lekarzy, czy personelu medycznego? No właśnie. Przeczytajcie poniżej inne wypowiedzi:

Polscy ratownicy medyczni mają najwyższy poziom kompetencji i wykształcenia w Europie. Tymczasem nie mamy ustawy definiujących ich zawód, a ponad połowa jest zatrudniona na wcześniej wspomnianych umowach “śmieciowych”, na których niektórzy zarabiają zaledwie 17 zł na rękę.

- Mateusz, student 3. roku ratownictwa medycznego, Kraków

Pielęgniarkom, ratownikom, lekarzom chce się po prostu żyć. Po ludzku, nie tylko w pracy. Żyć w pełni i korzystać z życia z rodziną, z przyjaciółmi, z własnymi zainteresowaniami. Skorzystać z tego czasu, którego brakuje podczas pracy ponad siłę dla pacjentów, dla ludzi. Pracy, za którą ,,rozliczają” się własnym zdrowiem, żyjąc krócej niż przeciętny Polak. Pod fartuchem też kryje się człowiek - taki, jak wszyscy.

- Władysław, student 6. roku kierunku lekarskiego, Gdańsk

"Po pandemii na oddziałach chorób zakaźnych nawet rezydenci są wypaleni. To są ludzie o parę lat starsi od nas. Co to mówi o naszych perspektywach w zawodzie?

- Wiktoria, studentka 5. roku kierunku lekarskiego, Poznań

Chcemy pracować w Polsce. Tu mieszkają nasze rodziny i nasi znajomi. Jednak gdy toksyczność pracy w naszym zawodzie urasta do poziomu zagrażającego naszemu zdrowiu, zaczynamy rozważać wyjazd.

- Ola, studentka 4. roku kierunku lekarskiego, Wrocław

Środowisko medyczne protestuje nie tylko jako pracownicy, ale również jako pacjenci. Tak samo i my wspieramy ich w tym proteście pchani obawą o zdrowie naszych bliskich. W aktualnym stanie ochrony zdrowia nie będą mogli liczyć na pomoc, na którą zasługują.

- Sebastian, student 6. roku lekarskiego, Kraków

Krytyczny stan ochrony zdrowia napełnia studentów kierunków medycznych stresem i obawami. Proszę sobie wyobrazić, co czuje studentka pielęgniarstwa, słysząca, że ludzie w jej zawodzie żyją o 20 lat krócej?

- Zuzia, studentka 2. roku pielęgniarstwa, Łódź

Po 5 latach studiów nie mogę skutecznie pomagać pacjentom, muszę ukończyć dodatkowo płatne kursy. Państwo mi płaci na etacie 17 zł netto na godzinę.

- Kamila, studentka 4. roku fizjoterapii, Białystok

Jako ratownik medyczny tygodniowo mam do czynienia z taką ilością traum, której większość osób nie doświadczy przez całe życie. W ramach wsparcia psychologicznego mogę liczyć najwyżej na kolegę z zespołu. Państwo nie oferuje nam nic.

- Jakub, ratownik medyczny świeżo po studiach, Szczecin

Pracownicy ochrony zdrowia często pracują na dwóch etatach. Nie chcemy budować systemu, w którym ratownik medyczny, pielęgniarka czy lekarz po 3 dyżurze z rzędu będzie ratować nas czy kogoś z naszych rodzin. Wszyscy są ludźmi, a takie obciążenie i zmęczenie może prowadzić do tragedii.

- Marcela, lekarz stażysta, Łódź

Kończąc studia trafiam na oddział, w którym na dyżurze z koleżanką mamy pod opieką 50 pacjentów. Nie jestem w stanie wykonywać zadań, do których przygotowywały mnie studia, specjalizacje i kursy. Nie mogę edukować pacjentów, nie mam możliwości wykonywać moich
zadań zawodowych, planować i sprawować realnej opieki pielęgniarskiej. Opieki, która powinna ratować życie pacjentów, chroniąc przed powikłaniami. Nie mam na to realnie czasu. Żeby godnie żyć, muszę mieć dwa takie etaty. Umrę 20 lat wcześniej niż reszta Polaków.

- Paweł, student 3. roku pielęgniarstwa, Poznań

Byłam z Tobą, gdy złamałeś nogę w podstawówce, gdy potrzebowałeś antybiotyku w domu, gdy przyjechałeś do szpitala na wycięcie wyrostka, gdy umierał Twój bliski, gdy Twój tata przestał Cię rozpoznawać, gdy czułeś, że Twoje życie nie ma sensu. Jestem pielęgniarką, średnio mamy 53 lata. Nie zdziw się, gdy mnie zabraknie.

- Asia, studentka 3. roku pielęgniarstwa, Poznań
trwa ładowanie posta...

Poniżej możecie znaleźć miasta, w których w weekend odbędą się manifestacje:

Sobota, 9.10:

 • Katowice - 14:30 - plac Sejmu Śląskiego
 • Zabrze - 12:00 - plac Wolności
 • Wrocław - 15:00 - Rynek - Pręgierz
 • Kraków - 15:00 - Muzeum Narodowe
 • Gdańsk - 15:00 - ECS (Europejskie Centrum Solidarności)
 • Warszawa - 15:00 - Ministerstwo Zdrowia
 • Poznań - 15:00 - Plac Adam Mickiewicza przed Aulą UAM
 • Szczecin - 14:00 - plac Szarych Szeregów
 • Łódź - 15:00 - Piotrkowska 155

Niedziela, 10.10:

 • Białystok - 14:00 - Rynek Kościuszki
trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 4
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 0