lGBT+
"Barwy Szczęścia" - odc. 2699.TVP pokaże pocałunek dwóch kobiet
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

Skazany za homofobiczne komentarze. W końcu mamy jakąś sprawiedliwość

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Canva
Anna RusakAnna Rusak,02.09.2021 10:50

Zapadł wyrok w sprawie mężczyzny, który nawoływał do przemocy w stosunku do osób nieheteronormatywnych. Czy to koniec hejtu w sieci?

bGxCNMPT

Polska i jej stosunek do społeczności LGBTQ+ sprawia, że rzadko przychodzimy z dobrymi newsami. W naszym kraju bardziej opłaca się stracić 10 miliardów złotych, niż zakazać stref wolnych od LGBT. Tym razem dla odmiany mamy dość pozytywny news.

Okazuje się, że hejt i homofobia to nie są bezkarne czyny, a pozorna "anonimowość w sieci" nie ochroni nas przed konsekwencjami. Właśnie zapadł wyrok w sprawie dotyczącej społeczności LGBTQ+, który jest na to najlepszym dowodem. Czy to oznacza, że taki sam los spotka większość wyrażających się w ten sposób osób?

bGxCNMPV

O co poszło?

Wszystko zaczęło się w sierpniu 2020 roku, gdy na Facebooku europoseł Patryk Jaki zamieścił film "Bojówki LGBT! Tylko dla dorosłych!" na swoim fanpage’u. Filmik w dość jednoznaczny sposób prezentował, a raczej wypaczał, ludzi należących do społeczności LGBTQ+ i ją wspierających:

"Im chodzi tylko o miłość, tolerancję, konstytucję i prawo do odwiedzania się w szpitalach. A zostali aresztowani wyłącznie za to, że mieli flagi LGBT. To pewnie przeczytacie u rożnych celebrytów. Jednak tylko prawda jest ciekawa... To agresywne bojówki lewackie. Mówią wprost, że chodzi im o "rozjeb.... państwa prawa"

BOJÓWKI LGBT! Tylko dla dorosłych!

Pod wpisem pojawiło się mnóstwo komentarzy, ale to też pewnie niestety nikogo nie dziwi, biorąc pod uwagę poglądy partii, do której należy Patryk Jaki, na temat tej społeczności. Większość oczywiście była homofobiczna i nienawistna.

bGxCNMPX

Za co został skazany?

Przeciwko jednemu z mężczyzn o inicjałach M.B., który zamieścił pod rzeczonym postem komentarz, nawołujący do przemocy w stosunku do osób homoseksualnych, toczyło się postępowanie.

Jak informuje "Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych", sąd Rejonowy w Bełchatowie skazał go za publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa oraz znieważnie grupy ludności i wyznaczył mu karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Do tego mężczyzna dostał grzywnę w wysokości 8 tys. zł, a wyrok jest prawomocny.

trwa ładowanie posta...

Słowa to odpowiedzialność

Pewnie gdyby wszyscy, głoszący w sieci podobne hejterskie i nawołujące do nienawiści komentarze, podlegali takim karom, świat byłby zdecydowanie lepszym miejscem. Tymczasem bardzo zachęcamy was do niepozostawania obojętnymi na takie sytuacje – o tym, jak radzić sobie z hejtem w sieci i jak go zgłaszać, pisaliśmy tutaj.

bGxCNMQd

Trzeba pamiętać, że słowa naprawdę mają moc i mogą ranić. Poza tym, jak widać, wiążą się też z konkretnymi konsekwencjami, gdy używamy ich bezmyślnie, chcąc jedynie kogoś zranić.

Warto też, zanim napisze się taki komentarz, zastanowić się, czy naprawdę chcemy go umieścić. Politycy żerują na naszych emocjach właśnie np. przez umieszczanie takich postów, a potem umywają ręce. Odpowiedzcie sobie na pytanie, kto tutaj został skazany – Patryk Jaki czy ten przysłowiowy Kowalski? No właśnie.

"Politycy grają wami, jak chcą. Cynicznie szczują swoich zwolenników na osoby LGBT, a kiedy dochodzi do ataków, jak w Białymstoku, wtedy umywają ręce. "To nie my, my jesteśmy chrześcijanami" - deklarują machając różańcami. […] Kierujemy to do wszystkich zwolenników prawicowych hejterów. Pomyślcie co robicie, bo lista skazanych fanów różnych cynicznych polityków jest długa".

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Aha czyli ludzie na filmie Jakiego nie złamali prawa?! To ja nie chcę żyć w takim kraju gdzie istnieją święte kolorowe krowy!😡😡😡
Odpowiedz
3
like
2
dislike
Komentarze (1)
arrow
Niebinarna Emma Corrin apeluje o neutralne płciowo Oscary