Wednesday rasizm

Serial "Wednesday" oskarżony o rasizm. Słusznie?

Źródło zdjęć: © Netflix, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,02.12.2022 09:00

Użytkownicy Twittera oskarżyli nowy serial Netfliksa "Wednesday" o rasizm. Co ciekawe, problemem są według nich właśnie czarnoskóre postaci, a raczej to w jaki sposób przedstawia je Tim Burton.

Nowy serial Netfliksa "Wednesday" pobił już popularnością nawet ostatni największy hit platformy, czyli serial "Stranger Things". Jak informuje teleshow.wp.pl, w ciągu trzech pierwszych dni wyświetlania historia córki z "Rodziny Addamsów" była oglądana przez 341 mln godzin.

Wokół serii krąży jednak wiele teorii i kontrowersji. Niedawno dyskutowano o tym, czy Wednesday jest biseksualna, a teraz użytkownicy Twittera oskarżają twórców serialu o rasizm…

Rasizm w "Wednesday"?

Jeśli oglądaliście serial "Wednesday" to pewnie zastanawiacie się, gdzie mógłby pojawić się rasizm w historii, która koncentruje się na przygodach dość nietypowej nastolatki w nowej szkole? Cóż, użytkownicy Twittera mają problem z obsadą serialu.

Nie, nie chodzi o to, że w "Wednesday" nie ma osób czarnoskórych. Nie podoba im się za to, że jak już się pojawiają, to wcielają się w negatywne postaci. Przykładem miałaby być aktorka Joy Sunday, która gra wredną nastolatkę ze szkoły Nevermore Academy - Biancę Barclay.

Wednesday Addams | Oficjalny zwiastun | Netflix

Kolejną taką osobą miałby być syn burmistrza, grany przez Imana Marsona. Fani zwracają również uwagę na to, że czarnoskórzy aktorzy zaczęli się pojawiać w produkcjach Tima Burtona dość późno, bo w 2016 roku. Pierwszą osobą był Samuel L. Jackson w "Osobliwym domie pani Peregrine".

"Nie zrozumcie mnie źle… Uwielbiam Jennę Ortegę i to, że gra w "Wednesday", ale jest jedna rzecz, której nienawidzę w tym programie i jest tym to, że WSZYSCY czarni bohaterowie w tej serii są okropnymi ludźmi. Czemu Netflix nie widział w tym nic złego? Nienawidzę rasistowskiego Tima Burtona" – napisał jeden z użytkowników.

trwa ładowanie posta...

Czy naprawdę rasizm w "Wednesday" ma sens? Uwaga na mały spoiler

Według nas, teoria dotycząca rasizmu w "Wednesday" jest odrobinę naciągnięta. W końcu ostatecznie "zła nastolatka" Bianca pomaga Wednesday, a to dlaczego wcześniej jest wredna tłumaczą jej osobiste doświadczenia pokazane w serialu . Poza tym, są to raczej drugoplanowe, a nawet trzecioplanowe postaci.

Jasne, ktoś mógłby się czepiać, że w takim razie można było obsadzić osobę ciemnoskórą w jakiejś głównej roli, ale przecież seria wzoruje się na "Rodzinie Addamsów", a żaden z członków tej rodziny nie był osobą czarnoskórą. Teorie dotyczące rasizmu w "Wednesday" są według wielu szukaniem dziury w całym.

Co o tym myślicie?

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 8
  • emoji kupka - liczba głosów: 49
gigachad,zgłoś
rewolucja zjada własne dzieci
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Hariko,zgłoś
W Winx każda zła postać jest biała, czy to nie jest rasistowskie?
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
Hariko,zgłoś
XD ale to jest przegięcie
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się