Litera Z - co oznacza? Dlaczego stała się ona lubianym przez Rosjan symbolem?

Litera "Z" - co oznacza? Dlaczego "Z" = rosyjska propaganda? I co ma z tym wspólnego SWASTYKA?

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, Twitter
Oliwier NytkoOliwier Nytko,09.03.2022 13:03

Litera "Z" stała się symbolem rosyjskiej agresji na Ukrainę. Tylko dlaczego właśnie "Z"? Rosja wspiera ten znak, promując go u siebie. Dlaczego "Z" stała się nową swastyką?

Wojna na terenie Ukrainy trwa od końcówki lutego. Rosja napadła Ukrainę, atakując miasta i wsie. Codziennie słyszymy o bohaterskiej postawie Ukraińców i Ukrainek, które walczą z brutalną agresją.

Śledząc zdjęcia i nagrania z frontu, zauważyć mogliśmy charakterystyczny symbol: literę "Z" na czołgach rosyjskiej armii, ale też i w innych miejscach. W ciągu dwóch tygodni znaczenie "Z" zmieniło się i przeszło od znaku używanego przez wojsko do... propagandowego symbolu, który jest stawiany na równi ze znakiem rozpoznawczym nazistów.

Początek wojny i pochodzenie "Z"

Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę można było zauważyć dużą liczbę sprzętu wojskowego oznaczonego literą "Z", ale także innymi, np. A, V, O czy X. Przeważnie litery były obramowane lub wpisywano je w różne kształty. "The Guardian" trafnie zauważył, że zapis litery "Z" w grażdance jest inny ("З"), bo dźwięk "z" z alfabetu łacińskiego reprezentuje litera przypominająca cyfrę 3.

(Przy okazji: współczesny alfabet rosyjski to nie cyrylica, a właśnie grażdanka. O tym, czym to się różni i dlaczego większość powiela ten błąd, możecie przeczytać na przykład TU.)

trwa ładowanie posta...

Teorii, dlaczego Rosja zaczęła wykorzystywać takie oznaczenie, jest więcej: Z ma oznaczać lokację, do której wysyłane są wojska. "Z" miałoby tam oznaczać słowo zapad, czyli zachód. Inni sądzą, że "Z" pochodzi od nazwiska prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. A "V"... od imienia Vladimira (Władimira) Putina. Ile w tej teorii sensu? Tak dość mało.

Rosja wykorzystała symbol "Z" podczas najazdu na Ukrainę. Mówi się też, że był używany i podczas wojny w Syrii. Teraz "zwykła" litera na czołgu zmieniła jednak swoją rolę i w Rosji została symbolem poważnych idei.

trwa ładowanie posta...

"Z" - Rosja pokochała nowy symbol

W pierwszych dniach wojny każdy z nas patrzył na zdjęcia czołgów i wozów bojowych, więc litera "Z" zaczęła być popularna, utrwaliła się w naszej świadomości. Mało tego, nie tylko w świadmości osób, które są za Ukrainą. Rosjanie pokochali "Z". Widzieli tę literę na materiałach z wojny - to i chcą ją widzieć u siebie jak symbol wsparcia swojego kraju.

Jak podaje Kamil Galeev, "symbol ten, wymyślony zaledwie kilka dni temu, stał się symbolem nowej rosyjskiej ideologii i tożsamości narodowej".

Rząd Rosji ma przekazywać swoim obywatelom, że znak "Z" oznacza poparcie działań wojennych w Ukrainie. Pamiętajcie, że Rosja "odłącza się" od "zachodnich" social mediów i chce się zamknąć w najbliższym czasie. Wolne media, a raczej ich szczątki, zostały wyeliminowane w ostatnich dniach. Władza może wpajać Rosjanom propagandę w ilościach hurtowych. I wpaja, więc zaczęło się promowanie "Z".

W ostatnich dniach w rosyjskich miastach zaroiło się od znaków "Z" na bilbordach, ścianach budynków - czy nawet na samochodach. Przykładów jest zatrważająco wiele.

trwa ładowanie posta...

Tutaj na samochodach:

trwa ładowanie posta...

Dzieci z hospicjum, umierające na raka, wykonują symbol "Z"...

trwa ładowanie posta...

Rosyjski sportowiec z "Z" na klatce piersiowej:

trwa ładowanie posta...

Na samochodach z ukraińskimi rejestracjami zostały namalowane litery "Z":

trwa ładowanie posta...

I więcej:

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

"Z" jest nową swastyką

Zacytuję tutaj jeszcze raz Galeeva:

Mówiąc prościej, jest to w pełni ruch faszystowski. Władze rozpoczęły kampanię propagandową, aby uzyskać poparcie społeczne dla swojej inwazji na Ukrainę, i otrzymują go bardzo dużo.

Tutaj "Z" z podpisem "za zwycięstwo" z hasztagiem "bohaterZ":

trwa ładowanie posta...

Ludzie zaczynają się ubierać w rzeczy z nadrukowaną literą "Z":

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Tak, "Z" jest w Rosji symbolem poparcia agresji ("specjalnej operacji wojskowej") na Ukrainę. Jest symbolem inwazji i mordu na ludności ukraińskiej. I tak, powstają już porównania "Z" do nazistowskiej swastyki.

Pamiętacie, że Putin mówił o "denazyfikacji Ukrainy", prawda? "Przy okazji" udało mu się stworzyć symbol, który stał się odpowiednikiem nazistowskiej swastyki i ruchu, który za nią stał...

Źródło: Standard.co.uk, The Guardian, Ny Times

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 15
  • emoji ogień - liczba głosów: 5
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 24
  • emoji złość - liczba głosów: 11
  • emoji kupka - liczba głosów: 16