społeczeństwo
Idą na wojnę z Rzecznikiem Praw Dziecka. "To walka z wyimaginowaną ideologią LGBT"
Rosyjscy studenci wiwatują

Rosyjscy studenci wiwatują gestem uniesionej dłoni, który bardzo źle się kojarzy

Źródło zdjęć: © Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,10.03.2022 13:22

Do internetu trafił filmik, który przedstawia akcję zorganizowaną przez studentów z Rosji. Tłum zebrał się w centrum handlowym, aby wyrazić poparcie dla rosyjskiej armii. Uczestnicy akcji są ubrani w bluzy z literą "Z" i wiwatują gestem uniesionej dłoni.

Nagranie udostępnił na Twitterze Julian Röpcke, redaktor niemieckiego dziennika "Bild". Według ustaleń dziennikarza filmik przedstawia patriotyczny flash mob zorganizowany przez studentów Kazańskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. Wydarzenie, które odbyło się centrum handlowym KazanMall, ma być wyrazem wsparcia wobec rosyjskiej armii dokonującej agresji na Ukrainę.

Na nagraniu widzimy tłum, w którym wyróżniają się osoby ubrane w białe bluzy z literą "Z". Jest to symbol, który w kremlowskiej propagandzie oznacza poparcie działań wojennych w Ukrainie. Po wybuchu wojny w rosyjskich miastach zaroiło się od znaków "Z" na bilbordach, ścianach budynków czy nawet na samochodach. Więcej informacji na temat tego symbolu dowiecie się z tekstu Oliwiera.

Studenci nie mogli odmówić?

Julian Röpcke podaje, że studenci, wiwatując gestem uniesionej dłoni, krzyczeli Naprzód Rosjo! oraz Dla pokoju!. Osoby biorące udział w akcji podobno nie miały wyboru i musiały wziąć w niej udział na potrzeby propagandy. Jeśli ktoś nie chciał wystąpić w patriotycznym flash mobie, podobno musiał przedstawić wiarygodne usprawiedliwienie swojej nieobecności.

Rosyjscy studenci wiwatują
Rosyjscy studenci wiwatują (Twitter)
Rosyjscy studenci wiwatują
Rosyjscy studenci wiwatują (Twitter)
Rosyjscy studenci wiwatują
Rosyjscy studenci wiwatują (Twitter)

W niniejszym artykule zasłoniliśmy gest uniesionej dłoni, ponieważ za bardzo kojarzy się z nazistowskim hajlowaniem. Zgodnie z kodeksem karnym w Polsce zakazane jest propagowanie każdego totalitarnego ustroju państwa we wszystkich jego odmianach. Jeśli ktoś z was chce obejrzeć nieocenzurowane nagranie, odsyłam do profilu na Twitterze Juliana Röpcke.

Źródło: Twitter

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Uderzyła w Putina na czerwonym dywanie w Cannes. Nie uwierzycie, co miała na sobie