Rosjanie uciekają do Gruzji w obawie przed sankcjami?

Rosjanie uciekają do Gruzji przed sankcjami? "Nie jestem pewien przyszłości Rosji"

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, YouTube
Oliwier NytkoOliwier Nytko,25.03.2022 11:00

Rosyjski youtuber NFKRZ musiał udać się do Gruzji na "przymusowe" wakacje na "nieokreślony" czas. Co to oznacza dla niektórych Rosjan? Oraz dlaczego, nawet w innym kraju, Rosjanie nadal mają problemy?

Za naszą wschodnią granicą trwa wojna - 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Tysiące osób straciło życie, a do Polski musiało uciec ponad dwa miliony uchodźców i uchodźczyń. Coraz więcej zachodnich firm nakłada embarga na produkty i usługi w Rosji.

Niektóre sieci starają się opuścić kraj - a jeszcze inne pozostawiają swoje usługi, ale z małymi haczykami. Taki YouTube uniemożliwia zarabianie twórcom - tak samo, jak OnlyFans. Co więc mogą zrobić twórcy?

NFKRZ w Gruzji

Pamiętacie poprzedni tekst, w którym - na podstawie m.in. informacji od NFKRZ’a - dowiedzieliście się o tym, jak wygląda McDonald’s czy KFC na Krymie?

To teraz pora na kolejną dawkę informacji o sytuacji w Rosji - a dokładniej o sytuacji, z którą przeciwni Putinowi (lub neutralni) Rosjanie muszą się zmierzyć.

Tl;dr twórcy są w czarnej wiadomoczym, więc muszą się udawać na "przymusowe" wakacje.

NFKRZ w Gruzji
NFKRZ w Gruzji (YouTube)

Gdzie dokładnie? Do Tbilisi, stolicy Gruzji. Dlaczego tam? Ponieważ, w dużym skrócie, Rosjanie nie mogą ot tak wjechać do Unii Europejskiej i bezproblemowo tam pracować. Szczególnie gdy mają własną firmę - jak NFKRZ. A Gruzja? Łatwy przejazd i rok bezwizowego pobytu:

Powód, dla którego przyjechałem do Gruzji, i dla którego wielu Rosjan przyjeżdża teraz do Gruzji, jest prosty: oto kraj, który ma najlepsze przepisy dotyczące ruchu bezwizowego dla Rosjan. To trochę dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że Rosja i Gruzja to kraje, które miały ze sobą niesnaski. Ale chodzi o to, że właściwie każdy obywatel rosyjski może przebywać w Gruzji przez cały rok, 360 dni [...] Według statystyk rządu Gruzji, w ciągu ostatnich trzech tygodni przyjechało tu ponad 30 000 Rosjan, co jest szaleństwem.

YouTuber mówi także, że ceny mieszkań w Gruzji wzrosły dwukrotnie w ostatnim czasie - kiedyś ogromne mieszkanie kosztowało ~500 dol., a teraz kosztuje co najmniej 1000 dol.

Inne kierunki "wakacji"?

NFKRZ wspomniał też, że innymi kierunkami dla Rosjan jest Gruzja, Armenia, Serbia czy Azerbejdżan:

Głównie Gruzja, ale także Armenia (Erywań). Ludzie jeżdżą też do Serbii, Azerbejdżanu i innych tego typu krajów - takich, które zasadniczo mają bezwizowy wjazd dla Rosjan i mogą się tam zatrzymać na jakiś czas.

Dlaczego twórca wyjechał? Przez bany i blokady. YouTube może zniknąć z Rosji w każdej chwili.

Powiedziałbym, że moim głównym powodem podjęcia decyzji o wyjeździe z Rosji jest fakt, że jestem pewien na 99,9%, że YouTube w Rosji zostanie zbanowany w ciągu najbliższych kilku tygodni. Oczywiście jestem Youtuberem, więc jest to dla mnie duże zmartwienie.

Chociaż są jeszcze dwa powody. Jeden to kompletne zniszczenie rosyjskiej gospodarki, która w najbliższych miesiącach ma doznać załamania:

NFKRZ w Gruzji
NFKRZ w Gruzji (YouTube)

Innym czynnikiem jest to, że - szczerze mówiąc - nie jestem pewien przyszłości Rosji, ponieważ te sankcje nigdy nie wyglądają tak słabo, jak niektórzy starają się je pokazać. Są one bardzo destrukcyjne dla rosyjskiej gospodarki. W niektórych regionach Rosji występują niedobory pewnych produktów żywnościowych, na przykład cukru i zboża. I mam wrażenie, że tak właśnie jest w Rosji.

A trzeci? Nawet Rosjanie nie czują się dobrze w swoim kraju:

Trzecim powodem jest to, że chyba nie czuję już swojej przynależności [do Rosji]. W pewnym sensie, kiedy w tym samym Sankt Petersburgu, gdzie byłem przez ostatnie sześć miesięcy, idziesz ulicą i widzisz te banery z literą Z i w ogóle... a poza tym, tłumienie wolności słowa już się bardzo nasiliło.

Sankcje nadal uderzają w Rosjan

Co ciekawe, sankcje dot. bankowości (znowu, w skrócie) uderzają także w Rosjan poza Rosją. YouTuber opowiada o tym, jak teraz trudno otworzyć konto bankowe w Gruzji:

Otwarcie rachunku bankowego było bardzo łatwe dla obcokrajowców dowolnej narodowości, w tym dla Rosjan. Teraz już tak nie jest. Wielu Rosjan, którzy tu przyjeżdżają, jest w złej sytuacji, straciło pracę lub możliwość płacenia z powodu sankcji.

Wiele osób spotyka się z odmową otwarcia rachunku bankowego, banki żądają tony dokumentów potwierdzających źródło dochodu i innych rzeczy. Cały proces jest bardzo losowy, ludzie, którzy pracują w tym samym zawodzie, zbierają się razem, żeby otworzyć konto w banku. Jeden z nich zostanie zaakceptowany, drugi dostaje odmowę.

Cały film w j. angielskim:

I left Russia.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0