Rosjanie robią grę o polskiej inwazji na Moskwę. Autorów wspiera Kreml
W latach 1610-12 roku polskie wojska okupowały Moskwę. Po ponad czterystu latach od tego wydarzenia Rosjanie przygotowują grę wideo inspirowaną bolesną dla nich historią. Biorąc pod uwagę kontekst wojny w Ukrainie, można się spodziewać, że produkcja będzie przesiąknięta siermiężną antypolską propagandą.
Związany z rosyjskimi władzami Instytut Rozwoju Internetu przyznał grant w wysokości 260 mln rubli (ponad 21 mln złotych) dla studia Cyberia Limited. Firma przeznaczy pieniądze na przygotowanie gry RPG o nazwie Smuta. Produkcja będzie oparta na powieści historycznej autorstwa Michaiła Zagoskina pt. Jurij Miłosławski, czyli Rosjanie w 1612 roku.
Podobne
- Ukraina żąda zakazu sprzedaży "Atomic Heart". Oskarżenia wobec Rosji
- Ukraina promuje grę wideo, w której jako traktor kradniesz rosyjskie czołgi
- "Death From Above". Powstała pierwsza gra o wojnie w Ukrainie
- Euro Truck Simulator 2: Heart of Russia wstrzymane. Nie liczcie na szybki wjazd do Rosji
- "Atomic Heart". Gracze bojkotują tytuł za powiązania z Rosją
Jak podaje portal Belsat, Smuta opowie o tym, jak książę Jurij Miłosławski wraz z Dmitrijem Pożarskim i Kuźmą Mininem rozpoczynają walkę z polskim wojskiem, które okupowało Kreml w latach 1610-12 (okres ten nazywany jest Wielką Smutą). Produkcja ma promować patriotyzm wśród młodzieży, a w kontekście wojny w Ukrainie zapewne ma zantagonizować rosyjskie społeczeństwo wobec Polski, którą kremlowska propaganda kreuje na wroga Rosji.
Studio uciekło z milionami od państwa?
Serwis Belsat podał wiadomość, że studio Cyberia Limited ukradło grant przeznaczony na Smutę. Prezes firmy wystąpił w maju na forum ekonomicznym w Petersburgu, ale od tamtej pory przedstawiciele studia przestali się komunikować z fanami. Belsat poinformował, że strona firmy od czterech lat jest nieaktualizowana, a samo studio od siedmiu lat nie wydało ani jednej gry. Firma zamknęła też dostęp do swojego profilu w sieci społecznościowej VK.com.
Powyższa historia wcale nie byłaby nieprawdopodobna jak na rosyjskie warunki, ale sprawa została już wyjaśniona. Studio przechodzi rebranding - teraz nazywa się Cyberia Nova - dlatego kontakt z nim był utrudniony. Szef firmy, Aleksey Koptsev, stwierdził, że nikt nie uciekł z pieniędzmi, a pracę nad Smutą trwają. Jako dowód Koptsev pokazał grafikę koncepcyjną z rozgrywki.
Kiedy premiera gry Smuta?
Według wstępnych założeń premiera gry zaplanowana jest na 2024 rok, tak aby Smuta trafiła na rynek przed najbliższymi wyborami prezydenckimi w Rosji. Wówczas Rosjanie będą też obchodzić 412. rocznicę wypędzenia Polaków z Kremla, co jest traktowane jako Święto Jedności Narodowej.
Źródła: belsat.eu/gram.pl/polskatimes.pl
Popularne
- Czy Kościół w Polsce upada? Wiele na to wskazuje [OPINIA]
- Kara śmierci za aborcję? Temat znów obiektem politycznej manipulacji
- Kontrola w kuratoriach oświaty. Wyniki mogą zaniepokoić uczniów
- Dlaczego Gen Z jest zmęczone polską polityką? [OPINIA]
- Oskar Szafarowicz pała nienawiścią do warszawskich zabytków: "wyburzyłbym je"
- Homoafera w Konfederacji. Winnicki odpowiada na rzekomy gejowski film
- Odkrył powiązania HIGH LEAGUE z Rosją. Malik groził jego matce
- Jann z singlem "Need A Break" podbija świat
- Tęczowa flaga obok godła w Sejmie. Furia w komentarzach