Polska firma zastrzegła strój Świętego Mikołaja. Święta trzeba odwołać?
Polskie przedsiębiorstwo ze Świdnicy zarejestrowało strój Świętego Mikołaja jako wzór przemysłowy. W teorii oznacza to, że każdy, kto chce handlować charakterystycznym strojem, musi poprosić o zgodę właściciela praw do wzoru. Sprawa jest kuriozalna.
Trudno wyobrazić sobie grudzień bez Świętego Mikołaja lub Gwiazdora na ulicach miast. Staruszek z brodą i w czerwonym stroju jest nieodłącznym elementem świąt. Dla grzecznych dzieci przynosi prezenty, dla niegrzecznych rózgi. Wszyscy kojarzymy tę historię. W tym roku przed Świętym Mikołajem stanęło poważne wyzwanie - polskie przedsiębiorstwo z Dolnego Śląska.
Podobne
- Święty Mikołaj z piekła rodem. Odkrycie przeraża
- Burza pod postem Trzaskowskiego. Jakie święta obchodzi prezydent?
- Wyjazdy na święta znowu droższe. Gdzie wybiorą się Polacy?
- Kultowe filmy na święta, który KAŻDY musi obejrzeć. Znasz je wszystkie?
- "Kevin sam w domu" wkrótce w telewizji. W tym roku święta przyjdą szybciej
Firma Marton ze Świdnicy zarejestrowała strój Świętego Mikołaja w Europejskim Urzędzie ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Komplet składa się ze spiczastej czapki z białym pomponem, białej doklejanej brody, czerwonego płaszcza z białymi rękawami i czerwonych spodni. Aplikacja uzyskała numer 009067234-0002.
Polska firma "wykupiła" prawa do stroju Świętego Mikołaja
- Z punktu widzenia przepisów sytuacja jest jasna. Tylko właściciel wzoru przemysłowego ma wyłączne prawo do jego używania - wyjaśnia dla serwisu prawo.pl rzecznik patentowy Bartosz Fert.
To oznacza, że strojem Świętego Mikołaja nie wolno handlować na terenie całej Unii Europejskiej. Zakaz dotyczy nie tylko sklepów stacjonarnych, ale i platform online jak Allegro, Amazon, Facebook i OLX.
Patent na strój Świętego Mikołaja. Rzecznik patentowy uratuje święta?
Zdaniem Ferta, do tak kuriozalnej sytuacji mogło w ogóle dojść, gdyż urząd patentowy zarówno w Polsce jak i UE nie analizuje przesłanych wniosków pod względem merytorycznym.
- Dokonuje jedynie analizy formalnej i na jej podstawie przyznaje wyłączność na wzór przemysłowy. Niektórzy przedsiębiorcy nadużywają tego systemu – tłumaczy ekspert dla portalu prawo.pl.
Rozwiązanie sytuacji jest jedno - trzeba unieważnić wzór. W dniu 18 listopada 2022 roku w imieniu Ferta do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej trafił wniosek w tej sprawie. Rozpatrzenia wniosku raczej nie doczekamy się w aktualnym sezonie. To w teorii oznacza, że przedsiębiorcy handlujący strojem Świętego Mikołaja narażają się na spór prawny z firmą ze Świdnicy.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet