lifestyle
Stworzyła tampony, które odpowiadają kobiecej anatomii. Te, które dobrze znacie, wymyślili mężczyźni
LGBTQ+

Polska będzie musiała zaakceptować związki jednopłciowe - tak zdecydowała Unia Europejska

Źródło zdjęć: © Unsplash.com, canva
Anna RusakAnna Rusak,16.09.2021 10:25

Nowa rezolucja zobowiązuje WSZYSTKIE państwa członkowskie do respektowania praw osób LGBTQ+

bEJQeXNf

Na wstępie chyba warto przypomnieć, że dyskryminacja osób LGBTQ+ kosztuje Polskę nawet 9,5 mld złotych rocznie. Cóż, niedługo pewnie będziemy płacili jeszcze więcej. Dlaczego? Parlament Europejski zajął stanowisko w sprawie związków jednopłciowych.

To ich odpowiedź na niepewną politykę niektórych krajów europejskich, które nie szanują praw osób LGBTQ+. W głosowaniu wzięło udział 671 posłów - 387 z nich poparło rezolucję, 161 się jej sprzeciwiło, a 123 wstrzymało się od głosu.

Co zmienia rezolucja?

Od teraz małżeństwa i zarejestrowane związki partnerskie, które zostały zawarte w jednym państwie członkowskim, muszą być uznawane w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Co więcej, osoby partnercze mają być traktowane na takich samych zasadach.

Oznacza to, że np. za opiekuna prawnego dziecka może zostać uznana każda osoba, którą wymieni się w jego akcie urodzenia - nie muszą to być "biologiczni rodzice". To też ważne pod względem np. ubezpieczeń zdrowotnych czy spraw związanych np. z dziedziczeniem majątku.

bEJQeXNh

Najprościej rzecz ujmując - rodziny nieheteronormatywne mają mieć takie same prawa, jak rodziny osób heteronormtywnych, czy to się komuś w Unii podoba, czy nie. Niestety Polsce raczej się to nie spodoba.

Po co to wszystko?

Rezolucja została złożona m.in. przez wzgląd na politykę niektórych państw Unii Europejskiej, które nie respektują praw osób LGBTQ+, a ich polityka w stosunku do nich jest niejasna. Oczywiście, jak możecie się domyślić, wśród tych krajów zalazła się także Polska. Poza nią wymienione są też chociażby Węgry, Rumunia czy Słowacja. To państwa, w których małżeństwa osób nieheteronormatywnych nie są szanowane i przestrzegane.

bEJQeXNj


"Prawo UE ma pierwszeństwo przed wszelkiego rodzaju prawem krajowym, w tym przed sprzecznymi z nim przepisami konstytucyjnymi, i dlatego państwa członkowskie nie mogą powoływać się na niekonstytucyjność małżeństw jednopłciowych lub na konstytucyjną ochronę »moralności« lub »porządku publicznego«".

Dzięki tym nowym ustaleniom wszystkie pary jednopłciowe powinny czuć się swobodnie w każdym z krajów Unii Europejskiej. Biorąc jednak pod uwagę stosunek naszego rządu różnych unijnych ustaleń i osób LGBTQ+, pewnie po raz kolejny będziemy musieli słono zapłacić za niestosowanie się do tych zaleceń.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym chyba wciąż ktoś myśli, że molestowanie to wynik zbyt krótkiej spódniczki