Małe Charaktery

Pismo dla DZIECI ocenzurowało UCHODŹCÓW w świątecznym opowiadaniu. "Błąd wydawniczy"

Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,09.12.2021 11:34

Czasopismo psychologiczne dla dzieci "Małe Charaktery" opublikowało świąteczne opowiadanie Grzegorza Kasdepke bez autoryzacji autora. Co więcej, z tekstu zniknęły dwa ostatnie akapity, które dotyczyły pomocy uchodźcom na wschodniej granicy.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej to jeden z najbardziej emocjonujących tematów końcówki 2021 roku. Co kilka dni w medialnych nagłówkach czytamy o uchodźcach z Bliskiego Wschodu, którzy pozostawieni samym sobie, uwięzieni pomiędzy służbami polskimi i białoruskimi, umierają z zimna. Trudno się więc dziwić, że wiele osób czuje potrzebę, aby zabrać głos na temat tej sytuacji.

Do kryzysu na wschodniej granicy nawiązał Grzegorz Kasdepke w świątecznym opowiadaniu pt. "Na opak", które napisał dla czasopisma "Małe Charaktery". Kasdepke jest popularnym autorem książek dla dzieci i młodzieży, nagrodzonym Orderem Uśmiechu. Z tekstem pisarza stało jednak coś trudnego do wytłumaczenia - z opublikowanego opowiadania zniknęły dwa ostatnie akapity, które zachęcały do pomocy uchodźcom.

Dzieci nie przeczytają o pomocy uchodźcom

Grzegorz Kasdepke wyraził oburzenie zaistniałą sytuacją poprzez swój fanpejdż na Facebooku. "Czasopismo dla dzieci "MAŁE CHARAKTERY" opublikowało moje świąteczne opowiadanie bez dwóch końcowych akapitów. Nie była to przypadkowa pomyłka. Ale wciąż mam nadzieję, że redaktorom zależy na kształtowaniu empatycznych czytelników, a nie ludzików o małych charakterach"

Warto, aby każdy miał możliwość zapoznania się z zakończeniem opowiadania, bo nikt w Polsce nie lubi cenzury - szczególnie, kiedy dotyczy to czasopisma dla dzieci w wieku 5-11 lat. Dlatego poniżej linkujemy do pełnej treści opowiadania bez skrótów.

trwa ładowanie posta...

Czasopismo reaguje na kryzys

Jeszcze tego samego dnia, gdy Grzegorz Kasdepke poinformował o skandalu, na fanpejdżu "Małe Charaktery" na Facebooku ukazało się oświadczenie redakcji. Dowiadujemy się z niego, że fragment o pomocy uchodźcom zniknął z opowiadania "Na opak" w wyniku "błędu w toku wydawniczym".

Fragment opowiadania został usunięty bez konsultacji nie tylko z Autorem, ale również z Redaktor naczelną czasopisma. Jest to sytuacja niedopuszczalna, która nie może się powtórzyć. Wobec redaktora prowadzącego zostały wyciągnięte konsekwencje.

- Redakcja "Małe Charaktery"
trwa ładowanie posta...

Szkoda, że tego typu sytuacja wydarzyła się w czasopiśmie psychologicznym dla dzieci. Trudno też zrozumieć, dlaczego w oświadczeniu redakcji jest tyle chajzerowania - czyli najpierw pojawiają się przeprosiny, a potem wyrażenie gotowości do wspierania fundacji Ocalenie.

Dajcie znać, co Wy myślicie o tym kryzysie?

Źródła: Facebook/ASZdziennik

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0