Patodeweloperka na TikToku. Jak przeżyć w ciasnej klitce? "Zmniejsz ilość naczyń"

Patodeweloperka na TikToku. Jak przeżyć w ciasnej klitce? "Zmniejsz ilość naczyń"

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, TikTok
Oliwier NytkoOliwier Nytko,06.09.2022 12:00

Patodeweloperka na TikToku. Choć według polskie prawa nowe mieszkania nie mogą mieć mniej niż 25m2, deweloperzy obchodzą ten przepis. Teraz pośrednicy nieruchomości radzą, jak przeżyć w mikro mieszkaniu

Nie jesteście w stanie się ogarnąć w waszej mikrokawalerce 12 m2? Czy uważacie, że macie za mało miejsca na wszystko? Spokojnie. Z pomocą przychodzi tiktokowe konto biura nieruchomości z Poznania - Manufaktura Mieszkań, które podpowiada: jak przeżyć w patoklitce?

TikTok radzi, jak żyć w patokawalerce!

Niesamowity film przekaże wam lifehacki, o których nigdy nie pomyśleliście! Bo jak można przeżyć w kawalerce 20 m2? Oto pięć porad, które zmienią wasze życie, według biura nieruchomości. Tak, wiemy, że liczba to nie ilość, ale piszemy tak, jak dokładnie radzi Manufaktura Mieszkań.

 1. Zminimalizuj ilość ubrań;
 2. Nie gromadź zbyt dużej ilości zastawy stołowej i naczyń;
 3. Korzystaj z szaf, szafek i regałów;
 4. Pamiętaj o utrzymywaniu porządku i dobrej organizacji;
 5. Wykorzystuj przestrzeń "podwójnie".

Usłyszeliśmy też, że "zawsze możemy składować resztę ubrań u rodziców" i że "stół jadalniany może być stołem oraz biurkiem". Pamiętajcie kochani, musimy być kreatywni. Sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce staje się coraz bardziej kuriozalna. Zwykłych ludzi, a już zwłaszcza młodych, nie stać na kupno sensownego mieszkania, a wynajem zaczyna zjadać większość miesięcznego budżetu. Pośrednicy sami więc podpowiadają, jak radzić sobie w patoprzestrzeniach: Po prostu bądźmy kreatywni!

trwa ładowanie posta...

Jednak wielu internautów twierdzi, że zamiast wymyślanie takich porad odwraca uwagę od sedna problemu: takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.

Internauci zjedli lifehackowego tiktoka:

"Stół jadalniany może być biurkiem" to nie jest tak, że powinniśmy to właśnie rozdzielać, bo inaczej szkodzi to naszej psychice?" - pisze użytkownik Twittera.

trwa ładowanie posta...

"Zaproszenie znajomych do tego miejsca to ogromna ostateczność" - twierdzi inna.

trwa ładowanie posta...

Patodeweloperka, czyli obchodzenie prawa

Problemem w Polsce są galopujące ceny mieszkań. Inflacja, zwiększenie kosztów materiałów, brak dobrej polityki mieszkaniowej. Popyt przewyższa podaż. A że deweloperzy mogą rzucić WSZYSTKO na rynek, bo i tak sprzedadzą to na pniu, to mogą sobie pozwalać na obchodzenie przepisów.

Co mam na myśli? Tzw. patoklitki, czyli mieszkania o powierzchni mniejszej niż 25m2. Deweloperzy masowo wystawiają na sprzedaż "mikroapartementy" o powierzchni nawet 10 - 15 m2, choć - według prawa - nowe mieszkania w Polsce nie mogą być mniejsze niż 25m2. Jak to się dzieje? Omijają prawo w taki sposób, że rejestrują je jako lokalne użytkowe, a nie mieszkania. Sami dewoloperzy postulują zniesienie tych przepisów i ograniczeń, co do minimalnej powierzchni mieszkania.

Czy da się żyć na 10-12 metrach kwadratowych? Wszystko się da. Przeżyć się da we wszystkim, acz godne życie, możliwość zaproszenia znajomych, czy zagrania w goglach VR, które wymagają kilku metrów wolnej przestrzeni, nie jest możliwe.

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 0
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 1
 • emoji kupka - liczba głosów: 0