Dzień Matki dla tęczowych mam

Pary LGBTQ+ też obchodzą Dzień Matki. Poznajcie tęczowe mamy

Źródło zdjęć: © Miłość Nie Wyklucza, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,25.05.2023 19:15

W Dzień Matki przypominamy, że tęczowe rodziny również świętują ten dzień. 26 maja warto poznać najlepsze tęczowe mamy i zobaczyć, jak piękne rodziny tworzą.

W Dzień Matki świętują nie tylko rodzicielki osób wychowywanych w heteronormatywnych rodzinach. Również tęczowe mamy dumnie obchodzą i świętują 26 maja, choć niestety nie mogą robić tego tak radośnie. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że w Polsce wciąż nie ma możliwości zawierania małżeństw jednopłciowych. W Dzień Matki przypominamy o tym, że tęczowe mamy, powinny mieć takie same prawa jak wszystkie rodzicielki i dzielimy się tymi, które na Instagramie opowiadają o swoich rodzinach.

Dzień Matki to też dzień tęczowych mam

Jak pokazał jeden z najważniejszych raportów, Polska jest najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej. Ten niechlubny tytuł zawdzięczamy chociażby temu, że w naszym kraju wciąż nie ma równości małżeńskiej, a pary jednopłciowe nie mogą wchodzić w związek małżeński. Problem stanowi więc też prawna opieka nad ich dziećmi.

Co prawda nie mamy aktualnych statystyk, które pokazałyby, ile dzieci rzeczywiście wychowuje się w tęczowych rodzinach. Jednak na podstawie raportu "Tęczowe rodziny w Polsce" szacuje się, że 50 tys. dzieci w Polsce może być wychowanych przez rodziców tej samej płci.

I choć statystyki są ważne, to akurat w Dzień Matki najważniejsze są osoby, które pokazują, jak wyglądają realia tęczowych matek. Wiele z nich na Instagramie prowadzi konta, na których opowiadają o swoim rodzicielstwie. Z okazji ich dnia, chcielibyśmy przedstawić wam kilka wybranych przez nas mam, bo uważamy, że 26 maja zasługują na szczególną uwagę.

Karolina, Ola i Olek. Jesteśmy rodziną!

Tęczowe mamy, które warto poznań w Dzień Matki

Zaczniemy od "Tęczowych Szyszek", czyli Aleny i Klaudia Szyszki. Dziewczyny od zawsze wiedziały, że chcą zostać mami. Na Instagramie najpierw dzieliły się tym, jak przechodzą przez ciążę, a teraz pokazują, jak wychowują swoją pierwszą córkę Daliankę, która urodziła się rok temu. O tym, jak wygląda ich rodzina więcej opowiadały w kampanii marki biżuterii Ani Kruk.

- W internecie miałyśmy falę hejtu i to było pod koniec ciąży. Faktycznie codziennie dostawałyśmy kilkadziesiąt wiadomości odnośnie tego, że jesteśmy egoistkami, zranimy nasze dziecko, że ono popełni samobójstwo. Później ludzie zasypywali nas miłymi komentarzami. Było ich więcej, niż negatywnych. [...] Żyjemy swoim życiem. [...] Uczymy naszą córeczkę już teraz, że można w różny sposób spędzać czas z różnymi ludźmi. Staramy się już teraz pokazywać jej, że w życiu ważna jest akceptacja, tolerancja - mówią w nagraniu Alena i Klaudia Szyszko.

trwa ładowanie posta...

Kolejnymi wartymi śledzenia mami są Karolina i Ola, które prowadzą profil "Mamo, patrz!" na Instagramie. Dziewczyny wzięły udział w kampanii społecznej "Jesteśmy rodziną" stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, która opowiadała o rodzinach LGBTQ+ w Polsce, a w zeszłym roku udzieliły obszernego wywiadu magazynowi "Replika".

- Ten Instagram nie miał być profilem tęczowej rodziny, ale jak w telewizji usłyszałyśmy, że jesteśmy ideologią i zaczęła się nagonka, uznałam, że kurde, trzeba pokazać, że jesteśmy normalną rodziną. [...] Swoimi pogadankami chcemy dotrzeć do szerszego grona odbiorców, również do osób heteroseksualnych, żeby zobaczyły, że żyjemy jak one, mamy problemy, smutki i radości - mówiła w rozmowie z "Repliką" Karolina.

trwa ładowanie posta...

Trzecim profilem, który polecimy wam z okazji Dnia Matki jest "Original Great Family" prowadzony przez Kasię i Ewelinę. Dziewczyny od 2019 r. wspólnie wychowują córkę Amelię i jak mówiły w wywiadzie dla portalu Hello Mama, chcą pokazać, że w Polsce żyją szczęśliwe tęczowe rodziny, które marzą o równych prawach dla wszystkich.

- Ja mam marzenie, żeby wszystko można było prawnie zabezpieczyć, żeby Kasia miała równe prawa do Amelii, była wpisana w akcie urodzenia jako drugi rodzic. Żebyśmy miały pewność, że jak mi się coś stanie, to Amelka będzie z Kasią, a nie że będzie musiała o nią walczyć prawnie, gdy na co dzień jest jej mamą, opiekuje się nią, dba o nią - mówi w rozmowie Ewelina.

Żeby ich marzenie się spełniło, Polska musiałaby stać się mniej homofobicznym krajem. Aby tak się stało, wszyscy powinniśmy powiedzieć "tak" równości małżeńskiej. To byłby chyba najlepszy prezent, jaki można byłoby sprezentować tęczowym mamom na Dzień Matki.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Magazyn Replika, Instagram, Hello Mama, Demagog, Miłość Nie Wyklucza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1