papież pielgrzymka pokutna Kanada

Papież Franciszek w podróży do Kanady. Będzie przepraszał za zbrodnie dokonane na rdzennych ludach

Źródło zdjęć: © 27 śmierci Toby'ego Obeda, Global News, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,18.07.2022 12:00

Papież pod koniec lipca wyruszy w pielgrzymkę pokutną do Kanady. W końcu zamierza przeprosić rdzenne ludności za zbrodnie, których dokonał na ich przodkach Kościół katolicki. Czy to wystarczy?

W zeszłym roku pisaliśmy o płonących kościołach w Kanadzie. Co prawda, Polaków średnio interesowały zamordowane przez członków Kościoła katolickiego dzieci i ważniejszy był dla nich zniszczony pomnik Jana Pawła II. Ale to dzięki tym aktom "dewastacji" papież Franciszek w końcu odniósł się do sprawy.

Niedługo głowa Kościoła katolickiego wyruszy w pielgrzymkę pokutną do Kanady, by w końcu na miejscu przeprosić przedstawicieli rdzennych ludów za to, co Kościół katolicki zrobił w Kanadzie.

Zbrodnie Kościoła katolickiego na rdzennej ludności Kanady

Jeśli chcecie się dowiedzieć, czemu w zeszłym roku pomnik Jana Pawła II został "ostemplowany" czerwonymi dłońmi, to musicie przeczytać książkę "27 śmierci Toby’ego Obeda" Joanny Gierak-Onoszko. Dowiecie się z niej m.in. o dzieciach rdzennych ludów Kanady, które przez wielu członków Kościoła katolickiego były molestowane, maltretowane, a nawet zabijane.

trwa ładowanie posta...

I choć jeszcze w zeszłym roku - w związku z tymi nierozwiązanymi sprawami z przeszłości - płonęły kościoły, to dopiero teraz papież Franciszek postanowił przeprosić za to, że władze kościelne tak długo milczał o tych zbrodniach.

Papież przeprosi za zbrodnie dokonane na rdzennych ludach w Kanadzie

W niedzielę17 lipca podczas modlitwy papież Franciszek poprosił zgromadzonych, by towarzyszyli mu w podróży pokutnej do Kanady. Podczas pielgrzymki głowa Kościoła ma przeprosić rdzennych mieszkańców za wszelkie nadużycia.


Niestety w Kanadzie wielu chrześcijan, w tym niektórzy członkowie instytucji religijnych, było częścią polityki asymilacji kulturowej, która w przeszłości poważnie niszczyła na różne sposoby społeczności tubylcze. […] Teraz odbywam podróż pokutną, która, mam nadzieję, z łaską Bożą przyczyni się do już podjętej drogi uzdrowienia i pojednania.

Papież Franciszek w swoją pielgrzymkę do Kanady wyruszy 24 lipca. Podróż potrwa siedem dni. Już jakiś czas temu głowa Kościoła rzymskokatolickiego przyjęła w Watykanie kilka grup przedstawicieli rdzennych ludności i wyraziła z nimi solidarność.

Pope Francis hopes Canada trip will help heal “evil” done to indigenous people

Papież w pielgrzymce pokutnej

Z pewnością ta wizyta nie zmaże win Kościoła katolickiego, ale dobrze, że po tylu latach w końcu jego przywódca przyznaje się do winy. Nie udało się to jego poprzednikom, więc ten "gest" papieża Franciszka warto odnotować.

Na koniec - jeśli zastanawiacie się, dlaczego nie używałam w tym tekście słowa "Indianin", to zapraszam do tekstu, w którym tłumaczyliśmy, dlaczego to wyrażenie jest krzywdzące i właściwsze jest używanie pojęcia "rdzenne ludy".

trwa ładowanie posta...

Źródło: "27 śmierci Toby’ego Obeda", Global News

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Piotr,zgłoś
Wali mnie co mówi i myśli papierzak
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Omzig,zgłoś
Dziwne. JP2 pochwalał rezultaty chrystianizacji ludów Amerykańskich.
Odpowiedz
3Zgadzam się1Nie zgadzam się
Obecnie w Sądzie Watykańskim toczy się 28 spraw o molestowanie dzieci przez księży, tylko 16 z nich dotyczy duchownych z Polski…..tyle w temacie
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się