Obóz koncentracyjny z Lego znów tworzy historię sztuki - tym razem jako NFT
Najsłynniejsze dzieło Zbigniewa Libery "Lego. Obóz koncentracyjny" zostanie wylicytowane w formie cyfrowej. Będzie to pierwszy plik NFT na tradycyjnej aukcji sztuki w Polsce.
1 grudnia Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski w Krakowie przeprowadzi historyczną licytację. Jej przedmiotem będzie "Lego. Obóz koncentracyjny" - kontrowersyjna praca Zbigniewa Libery, performera, autora instalacji i obiektów artystycznych. Aukcja jest przełomowa na krajowym rynku sztuki, bo będzie to pierwsza sprzedaż fizycznego dzieła artystycznego reprezentowanego przez plik NFT.
- Influencerka sprzedała swoją MIŁOŚĆ za prawie MILION złotych jako NFT
- Gonciarz znów rozczarował fanów. Tym razem poszło o misia NFT
- Prawie 2 miliony złotych za STAREGO MEMA? Hit sprzedany jako NFT
- Rasiści kpią ze śmierci George'a Floyda. Sprzedają NFT z jego karykaturami
- Pierwszy animowany serial NFT opowie o... bandzie zjaranych kotów
Czym jest NFT? To niewymienialny token (ang. Non-Fungible Token). Należy go rozumieć jako niepodrabialny certyfikat przechowywany w łańcuchu blockchain, dzięki któremu nabywca otrzymuje prawo własności do konkretnego cyfrowego obiektu. Mimo że plik będący przedmiotem sprzedaży można powielić w internecie, to oryginał z certyfikatem jest tylko jeden.
"Lego. Obóz koncentracyjny" - co warto o tym wiedzieć?
Obóz koncentracyjny z klocków Lego jest jednym z najsłynniejszych przykładów polskiej sztuki współczesnej. Powstały 1994 roku, składa się z cyklu fotografii i siedmiu opakowań klocków Lego, z których można zbudować modele obozu koncentracyjnego przedstawione na pudełkach - podłużne baraki, niezbędną infrastrukturę, a nawet krematorium, uzupełnione o figurki więźniów i strażników.
Artysta wykorzystał do pracy figurki uśmiechniętych kościotrupów z zestawu "Piraci" oraz nieco zmodyfikowane, zabawkowe postacie z "Posterunku policji". Co ciekawe, Zbigniew Libera otrzymał klocki od... samej firmy Lego, dlatego na pudełkach umieścił napis, że projekt zasponsorowało Lego. Z tego powodu duńska firma chciała artyście wytoczyć proces.
Mimo początkowego skandalu, z czasem udało się właściwie odczytać sens pracy Zbigniewa Libery. Dzieło nie jest drwiną z tematu Zagłady, ale formą krytyki wymierzoną w reguły społeczeństwa konsumpcyjnego. "Lego. Obóz koncentracyjny" przypomina również o tym, że nazistowska machina śmierci została starannie i precyzyjnie zaprojektowana np. baraki w Auschwitz zaprojektowali uczniowie Bauhausu.
Aukcja pracy Zbigniewa Libery - co otrzyma nabywca?
Zwycięzca historycznej licytacji wejdzie w posiadanie "Lego. Obóz koncentracyjny - wykrojnik opakowania przedstawiający nadzorców". Wydruk pigmentowy do małego zestawu "Lego. Obóz koncentracyjny" posiada sygnaturę artysty, a dodatkowo odręcznie przez niego podpisany certyfikat oraz dodatkowe zaświadczenia. Plik będzie dostępny na platformie dla kolekcjonerów OneBid.
Biorąc pod uwagę boom na NFT, powinniśmy się spodziewać, że na aukcji padną zawrotne kwoty.
Źródła: Wirtualne Media/OneBid
- Naukowcy odkryli największą bakterię na świecie. Jest widoczna gołym okiem
- Juul ZAKAZANY w USA. Najpopularniejsza marka e-papierosów wycofana z dnia na dzień?!
- Betelli reklamuje buty przez wpędzanie facetów w kompleksy. I tak, sprzedają "bardzo podobne" sneakersy do Nike czy Conversów
- Darmowa herbata Miss Ti w Żabce! HACZYK? Dostaniecie je tylko w KILKU punktach w Polsce
- Ukradła puszkę z napiwkami. Teraz prosi fanpage, żeby usunął nagranie z monitoringu ( ͡ʘ ͜ʖ ͡ʘ)
- Japończyk wydał 67 tys. złotych, żeby wyglądać jak PIES
- Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. One udowodniły, że wiedzą wszystko
- Zdjęcia smartfonem – jaki jest twój styl?
- Uczniowie chcieli bawić się do piosenek o SEKSIE i NARKOTYKACH na balu ósmoklasisty? Internauci oburzeni
- Elliot Page o swojej transpłciowej postaci w "The Umbrella Academy": "Jestem dumny"
- Roland Garros: Zheng Qinwen dostała okresu. Internet się z niej wyśmiewa i radzi brać no-spę
- Spytaliśmy sztuczną inteligencję o 15 ważnych rzeczy o świecie, ekologii i Polsce
- Fagata o krytyce: "Wyciągnijcie kija z d*py, to może się w końcu załatwicie porządnie"