Niedziela handlowa znowu jedyną niedzielą z otwartą Biedronką, Lidlem, Ikeą itd.

Niedziela Handlowa w 2022: KONIEC z otwartymi sklepami w "inne" niedziele...

Źródło zdjęć: © Canva, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,05.02.2022 10:00

Możemy zgodnie powiedzieć: rząd załatwił sklepy. Od teraz na placu boju pozostaną stacje benzynowe oraz Żabki. Dlaczego zamknięte sklepy w niedzielę to najgorsze możliwe rozwiązanie dla młodych?

Jeżeli przespaliście ostatnie zmiany - oto skrót nadchodzących "ulepszeń" do możliwości otwierania sklepów w niedziele niehandlowe. Do końca stycznia sklep mógł być otwarty w niedzielę, gdy za ladą stał_a właściciel_ka lub gdy sklep świadczył usługi pocztowe. Dzięki takiej furtce otwarte w "normalne" niedziele były Biedronki, Lidle, Kauflandy czy inne sklepy. Po prostu dzięki przyjmowaniu/wydawaniu paczek, my, szarzy klienci, mogliśmy dokonać transakcji kupna produktów spożywczych we wszystkie dni tygodnia.

6 lutego będzie pierwszym dniem w roku, gdy sklepy w niedzielę będą zamknięte

Dokładniej, gdy będą miały być zamknięte przez zmiany w przepisach. Jeżeli przychody z działalności pocztowej sklepu stanowią mniej niż 40%, to takowy nie może być otwarty w niedzielę. Nie tyczy się to sklepów prowadzonych przez właściciela, takowe mogą być otwarte w siódmy dzień tygodnia.

Czyli: baju Lidlu, witaj tłok w sobotę. Bo popyt pewnie pozostanie taki sam, więc zwiększy się obładowanie sklepów wielkopowierzchniowych w sobotę/poniedziałek. Niby te przepisy miały początkowo zmniejszyć hegemonię ogromnych marek nad osiedlowymi sklepikami...

trwa ładowanie posta...

Skończyło się tak, że sklepiki wymierają przez Polski Ład i brak zainteresowania. Większe sklepy się radują, bo mogą w niektórych przypadkach odrobinę oszczędzić - a przychód będzie w teorii podobny.

Co zabiera nam "zakaz" sprzedawania w niehandlowe niedziele?

Jako że skupiamy się tutaj bardziej na młodych, to na pierwszy ogień idzie najprostszy przykład, o którym wspomniałem. Ludzie chodzą do sklepów w sobotę, najczęściej liczniejszą grupą - i kupują więcej. To oznacza… tłok. W sumie to tyczy się każdego, heh. Ale czy podczas szalejącego koronawirusa chodzenie do pełnych sklepów jest wskazane? Nie. Tabelki z zakażeniami potwierdzają, że nie jest ciekawie. Zobaczymy, co będzie za miesiąc.

Spójrzmy na studentów i osoby uczące się w szkole ponadpodstawowej. Kiedy mają one czas na pracę? Wieczorowo oraz w weekendy. Nie wszystkie firmy potrzebują pracowników na nockę, więc więcej osób było zmuszone iść do pracy w weekend na ½ etatu, po 10 godzin w sobotę i niedzielę.

Mimo wszystko 1500 zł to nadal kwota, która wspomoże rodzinę, opłaci wynajem malutkiego pokoju czy pozwoli na odłożenie na marzenie. Czy brak otwartych sklepów uderza w takie osoby? TAK. Wiadomo, restauracje typu McDonald’s są dostępne 24/7 - ale nie mamy w Polsce nieskończonej liczby takich przybytków. Ile jest stanowisk do obsadzenia, a ile chętnych?

Następna rzecz łączy się z poprzednią. Co mają zrobić osoby, które normalnie w tygodniu pracują i nie mogą pojechać wieczorem do np. Ikei? Mają dostępną sobotę, która… jest najbardziej obłożona. Na pewno? Oto proste porównanie z Google.

trwa ładowanie posta...

Ikea Kraków: dla osób z Rzeszowa jedyna w okolicy 200 kilometrów. Zauważcie, jak ogromne jest zainteresowanie ludzi w sobotę. Bo tylko wtedy większość osób ma czas. Logika, prawda? Powiedziałbym, że Ikea w Krakowie notuje prawie trzykrotny wzrost zainteresowania w sobotę względem takiego czwartku.

Poziom obłożenia, Ikea Kraków
Poziom obłożenia, Ikea Kraków (Materiały własne red. Vibez)

Czy dałoby się to obniżyć poprzez otwarcie Ikei w niedzielę? Oczywiście. Dzięki temu każdy miałby więcej swobody, można byłoby ogarnąć więcej spraw.

Ale niedziela musi być dniem dla rodziny!

Wiecie, państwo dyktuje każdemu, co ma robić w niedzielę. Nieważne, że apteki, restauracje, kina, służba publiczna czy transport funkcjonują w niedzielę.

🤷

Reasumując

Brak handlu w niedzielę ogranicza swobodę, doprowadza do tłoków w inne dni, zabija małe biznesy, zmniejsza szansę na dorobienie uczniom/studentom… coś jeszcze? Na pewno wkurza też trochę osób.

I jak przez jakiś czas dało się to obchodzić to dzięki "placówkom pocztowym", tak teraz wracają smutne czasy. Jak bardzo smutne? Do Ikei udacie się w jedynie niedziele handlowe, które wypadają bardzo rzadko w 2022 roku:

 • 30 stycznia (nacieszyliście się?).
 • 10 kwietnia.
 • 24 kwietnia.
 • 26 czerwca.
 • 28 sierpnia.
 • 11 grudnia.
 • 18 grudnia.

Także pozdrawiam, nogi OLOV do biurka będę mógł kupić za dwa miesiące.

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 0
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
 • emoji smutek - liczba głosów: 4
 • emoji złość - liczba głosów: 2
 • emoji kupka - liczba głosów: 1
Popieram zamknięcia👍
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się