Najważniejsza witamina zimą. Chroni płuca przed smogiem
Borykamy się z niepokojącym zjawiskiem, jakim jest smog. Jego nadmierna obecność w atmosferze może prowadzić do powstawania różnych schorzeń. Na szczęście, istnieją pewne metody, które mogą pomóc nam zminimalizować szkodliwe skutki zanieczyszczonego powietrza.
Naukowcy zwracają uwagę na korzyści płynące z przyjmowania określonych witamin, takich jak witaminy z grupy B, witamina C, witamina E oraz witamina A. W jakim celu powinniśmy sięgnąć po te witaminy, zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy problem smogu jest najbardziej odczuwalny?
1. Witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B odgrywają kluczową rolę w procesach metabolicznych komórek oraz w syntezie erytrocytów, inaczej nazywanych czerwonymi krwinkami. Mają one zdolność do wzmacniania układu nerwowego człowieka, pomagają utrzymać skórę i błony śluzowe w dobrej kondycji, a także są niezbędne dla zachowania zdrowia psychicznego.
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Columbia Mailman School of Public Health w USA wykazały, że stosowanie suplementów zawierających witaminy z grupy B może przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków zanieczyszczenia powietrza. Jak to możliwe? Witaminy te mogą zmniejszyć szkodliwy wpływ smogu na metylację DNA.
Metylacja DNA to proces enzymatycznej modyfikacji kwasów dezoksyrybonukleinowych, który zachodzi po replikacji DNA. Jest ona wykorzystywana między innymi do regulacji ekspresji genów oraz różnicowania komórek. Jak podkreślają eksperci, nieprawidłowości w procesach metylacji mogą prowadzić do powstawania wielu chorób. Obserwuje się je między innymi w przypadku takich nowotworów jak rak jelita grubego, choroba nowotworowa pęcherza moczowego, rak przełyku czy rak prostaty.
2. Witamina C
Witamina C, znana również jako silny antyoksydant, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Antyoksydanty, często nazywane przeciwutleniaczami, to związki chemiczne, które są w stanie neutralizować wolne rodniki. Wolne rodniki nie tylko przyspieszają procesy starzenia się, ale także mogą prowadzić do powstania tzw. stresu oksydacyjnego w organizmie oraz uszkodzenia komórek.
Wolne rodniki są również odpowiedzialne za występowanie wielu schorzeń, takich jak miażdżyca, cukrzyca, choroba nowotworowa skóry, egzema, łuszczyca, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, demencja czy udar mózgu.
Naukowcy z Imperial College w Londynie przeprowadzili badania na grupie pacjentów cierpiących na astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Udało im się wykazać, że osoby z niskim poziomem witaminy C w organizmie są narażone na większe ryzyko utrudnionego oddychania w dni, kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza jest wyższy.
Każdy wzrost ilości cząsteczek stałych o 10µg/m3 powodował zwiększone ryzyko hospitalizacji pacjentów cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz astmę o 35 procent. W przypadku pacjentów mających obniżony poziom witaminy C w organizmie ryzyko zwiększało się o 1,2 razy.
3. Witamina E
Witamina E to kolejny silny przeciwutleniacz, rozpuszczalny w tłuszczach, który jest w stanie przeciwdziałać uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki. Witamina ta zapobiega przedwczesnemu starzeniu się, stymuluje procesy naprawcze w skórze, a także uzupełnia braki w warstwie lipidowej skóry.
Badanie przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Nottingham oraz King's College w Londynie wykazało istotny związek pomiędzy poziomem substancji antyoksydacyjnej witaminy E w naczyniach krwionośnych a narażeniem na zanieczyszczenia niewielkimi cząsteczkami stałymi.
Osoby, które były narażone na większą ekspozycję na aerozole atmosferyczne o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra, miały w organizmie niższe stężenie alfa-tokoferolu, jednego z najważniejszych związków wchodzących w skład witaminy E. U tych osób zaobserwowano również mniejszą czynność płuc niż u osób, które nie były w takim stopniu narażone na pył zawieszony PM2,5.
Według badaczy witamina E to antyoksydant, który jest w stanie przeciwdziałać szkodliwym skutkom wdychania zanieczyszczonego powietrza. Specjaliści podkreślają, że alfa-tokoferol może pełnić kluczową funkcję w minimalizowaniu uszkodzeń oksydacyjnych.
4. Witamina A
Witamina A to antyoksydant, który wykazuje działanie antynowotworowe, chroni nabłonek układu oddechowego przed drobnoustrojami, przyspiesza gojenie ran, warunkuje utrzymywanie zdrowego stanu skóry, zmniejsza utratę wody ze skóry, a także przeciwdziała szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Prekursorem witaminy A jest beta-karoten.
Zdaniem specjalistów, beta-karoten to substancja o działaniu antyoksydacyjnym, która skutecznie stymuluje działanie układu immunologicznego oraz poprawia reakcje organizmu na występujące zapalenia, oraz choroby infekcyjne. Beta-karoten umożliwia kontrolowanie stanów zapalnych, które mogą wystąpić na skutek zanieczyszczonego powietrza.
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos