co zrobić z choinką

Co zrobić z choinką po świętach? Gdzie oddać drzewka?

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,29.12.2022 18:00

Jeśli wasze choinki już się sypią, pewnie zastawiacie się, co zrobić z drzewkiem po świętach. Jeśli jest w doniczce, możecie dać mu drugie życie, bo w wielu miastach organizowane są zbiórki choinek. Ścięte drzewka też mogą się na coś przydać!

Święta Bożego Narodzenia już minęły, więc pewnie niektórzy powoli zastanawiają się, co zrobić z niepotrzebną i trochę sypiącą się choinką. Jeśli zdecydowaliście się na żywe drzewko i do tego kupiliście je w doniczce, to mamy dla was dobre wieści!

Choinki mogą dostać drugie życie, bo w wielu miastach są zbierane w określone dni. Te ścięte mogą być używane jako kompost. Tu znajdziecie informacje o tym, co zrobić z choinką po świętach.

Gdzie oddać choinkę po świętach?

W niektórych miastach - np. w Warszawie, Krakowie i Łodzi - można w dość ekologiczny sposób pozbyć się świątecznego drzewka. W Krakowie mieszkańcy w ramach akcji "Choinka" będą mogli oddać bożonarodzeniowe choinki do punktów wyznaczonych przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Można to zrobić do 17 lutego, a dwa punkty przyjmujące drzewka w doniczkach znajdują się na ul. Za Torem 22 oraz na ul. Tadeusza Ptaszyckiego 6. Pozostawione choinki dostaną drugie życie i zostaną posadzone w lasach.

W zeszłym roku w Łodzi choinki w doniczkach można było oddać do Ogrodu Botanicznego w Łodzi lub Leśnictwa Miejskiego. Drzewka były zbierane w styczniu, następnie sprawdzane i zasadzane wiosną na miejskich terenach zielonych oraz w lesie. Z kolei cięte choinki zebrane przez MPO trafiły do kompostowni, gdzie zostały przetworzone na nawóz dla innych roślin. W tym roku Łódź najprawdopodobniej również wystartuje z podobną akcją. Data pojawi się w social mediach miasta.

Mieszkańcy Łódzkiego mogą - to już pewne - oddać ją do ZGO Aquarium w Rawie Mazowiecki. Spółka przerobi je na kompost. Drzewka w doniczkach przyjmuje też bełchatowskie schronisko dla zwierząt.

trwa ładowanie posta...

Warszawskie Lasy Miejskie również w zeszłym roku na początku stycznia organizowały dwie zbiórki choinek w doniczkach. Do zasadzenia w lesie można było oddać świerk pospolity, sosnę zwyczajną oraz jodłę pospolitą. Terminu tegorocznej zbiórki należy wypatrywać w social mediach Warszawskich Lasów Miejskich.

Wrocław również w zeszłym roku od 11 stycznia organizował cotygodniowe zbieranie choinek w doniczkach. Wystarczyło postawić drzewko na dzień przed planowanym wywozem przy wiacie śmietnikowej. Harmonogram wywozów i odbiorów można sprawdzić np. na stronie spółki Ekosystem.

trwa ładowanie posta...

Jak oddać choinkę bożonarodzeniową?

Warto jednak pamiętać o tym, że o drzewka powinno się wcześniej odpowiednio dbać, by poradziły sobie w nowym środowisku. Nie wolno ich przegrzewać stawiając blisko kaloryfera i trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Sucha choinka raczej nie ma co liczyć na drugie życie… O tym, że trzeba pozbyć się wszelkich ozdób, już chyba nie muszę wspominać?

Jeśli chodzi o wyrzucanie choinek, to należy je wystawić w dzień odbioru bioodpadów lub zawieść do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Ważne, żeby zrobić to w odpowiednim czasie, by choinki nie blokowały dostępu do śmietników. Harmonogram wywozu odpadów możecie znaleźć na stronach swoich miast lub osiedli. Choinki w doniczkach możecie również spróbować posadzić na własnych działkach, jeśli takie oczywiście macie, czy... pod balkonem - wzorem takich jak akcji jak Miejska Partyzantka Ogrodnicza, której aktywiści po prostu zazieleniają przestrzeń miejską nie pytając nikogo o zgodę.

Miejmy nadzieję, że w 2023 roku więcej miast będzie organizowało wywóz choinek i tym samym drzewka będą mogły dostać drugie życie. Jeśli jednak w waszym miejscu nie są organizowane takie akcje, może w przyszłym roku pomyślicie o skorzystaniu z wypożyczalni drzewek?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0