Hackowanie

Marek Suski nie był pierwszy. Spektakularne włamania na social media znanych osób

Źródło zdjęć: © Pixabay
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,19.01.2021 14:38

Co wspólnego mają ze sobą Marek Suski i Elon Musk? Poza tym, że żyją na tej samej planecie, ich konta w social mediach zostały zhakowane. Sprawdźcie, kto jeszcze ze znanych osób padł ofiarą cyberwłamania!

W poniedziałek 18 stycznia 2020 roku poseł Marek Suski padł ofiarą ataku hakerskiego. Jakiś żartowniś opublikował na profilu polityka na Twitterze roznegliżowane fotki działaczki z koalicyjnego ugrupowania PiS – Porozumienie. Ewa Szarzyńska, bo to jej zdjęcia w bieliźnie obejrzała cała Polska, była sytuacja zaskoczona... ponieważ nigdy nikomu nie wysyłała tych fotografii.

– Doszło do włamania na konto posła Marka Suskiego. Zamieszczane treści nie są jego autorstwa – skomentowała sprawę rzecznika PiS, Anita Czerwińska. Wkrótce o sprawie zapomnimy, aż po tygodniu-dwóch nie dojdzie do kolejnego włamania na konto polityka czy celebryty i z kogo innego będziemy śmieszkować.

W niniejszym tekście chciałem się przyjrzeć znanym osobom, które w historii swojej aktywności w sieci doświadczyły włamania na konto w mediach społecznościowych. Będą przykłady zarówno z naszego rodzimego podwórka, jak i zza granicy.

Marlena Maląg: kobiety do rezerwatów

15 grudnia 2020 roku na profilu FB minister rodziny i polityki społecznej pojawił się wpis o bulwersującej treści. Ktoś, podszywając się pod Marlenę Maląg, pisał, iż "wulgarne i chamskie zachowanie nie zdobi kobiet, przypominają mi watahy Papuasów i bezmózgich dzikusów zdolnych jedynie do bicia i bezrozumnego uprawiania seksu". Minister zareagowała błyskawicznie, odcinając się od treści wpisu.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Marcin Duszek: Poznajcie tę ślicznotkę!

19 stycznia 2020 roku poseł PiS, Marcin Duszek, musiał się tłumaczyć z wpisu, jakiego nie popełnił na swoim prywatnym profilu na FB. Chodziło o zdjęcie wykonane we wnętrzu auta, na którym widzieliśmy polityka i siedzącą obok niego młodą kobietę. "Ślicznotka" miała być obiektem zazdrości ze strony kolegów polityka. Poseł natychmiast odciął się od postu, twierdząc, że został zhakowany.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Joanna Borowiak: Możecie sobie protestować ile chcecie

26 października 2020 ofiarą ataku hakerskiego padła posłanka PiS, Joanna Borowiak. Kobieta straciła dostęp do konta na Twitterze. Ktoś umieszczał na profilu dyskredytujące posłankę wpisy, m.in. "Jak powiedział Jarosław Kaczyński, zdanie narkomanek-prostytutek i zabójców dzieci nie będzie mieć wpływu na podejmowane decyzje". Wpisy wywołały burzę, ponieważ był to okres protestów Strajku Kobiet.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

ROJO: Ripple Foundation

3 grudnia 2020 roku jeden z najpopularniejszych twórców na polskim YouTube stracił dostęp do swojego kanału. Konto Patryka przejęła tajemnicza organizacja hakerska Ripple Foundation. W trakcie ataku z konta Roja zniknęły na krótki czas wszystkie filmiki. W zamian za to hakerzy rozpoczęli transmisję live. Szczęśliwie cała sprawa zakończyła się tym, że Patryk odzyskał dostęp do kanału.

trwa ładowanie posta...

Elon Musk, Bill Gates, Barack Obama, Apple... Bitcoinowe oszustwo

W lipcu 2020 roku Twitter padł ofiarą zmasowanego ataku hakerskiego. Konta znanych gwiazd i postaci ze świata biznesu zostały zhakowane, a ich profile użyto do promocji bitcoinowego oszustwa. Hakerzy zachęcali użytkowników, aby przesyłać im bitcoiny na wskazany portfel, a oni wtedy podwoją wpłaty. Jak wyglądała treść komunikatów, możecie zobaczyć w linkowanym artykule.

Donald Trump: "maga2020!"

Powyższa fraza w cudzysłowie to dawne hasło do konta na Twitterze Donalda Trumpa, a przynajmniej tak twierdzi Victor Gevers. Mężczyzna chwalił się, że dokonał dwukrotnego włamania na konto byłego prezydenta USA (wcześniej było to w 2016 roku). Victor przedstawia się jako "etyczny haker", dlatego nie wykonał na koncie Donalda Trumpa żadnej aktywności.

Jak uchronić się przed włamaniem na konto w mediach społecznościowych?

 • Regularnie zmieniaj hasła na profilach w mediach społecznościowych, max. co 180 dni (zasada ta dotyczy również konta w banku czy skrzynki mailowej)
 • Nie klikaj w podejrzane linki od osób czy instytucji, których nie znasz
 • Wymyśl "silne" hasło na konta w social mediach. Długie i nieoczywiste. Nic w stylu "1234" albo "QWERTY"
 • Włącz weryfikację dwuetapową
 • Włącz powiadomienia o logowaniu
Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 1
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 0