Mara Gomez pierwszą transpłciową kobietą, która gra w piłkę nożną na profesjonalnym poziomie
Argentyna zapisała się w historii sportu po tym, jak w tym tygodniu w argentyńskiej pierwszej kobiecej lidze piłkarskiej zadebiutowała transpłciowa zawodniczka, Mara Gomez.
Pomimo że drużyna, której zawodniczką była Mara, przegrała mecz (1-7), dla Gomez to był jeden z najszczęśliwszych dni w życiu, kiedy mogła wyjść na murawę boiska, by rozegrać spotkanie. Wyraziła nadzieję, że jej osiągnięcie sprawi, że inni transpłciowi zawodnicy również będą mogli stać się częścią piłkarskiej rodziny.
Podobne
- Co zobaczyć w Trójmieście w majówkę? Ujawniamy SEKRETNE miejscówki
- Co zobaczyć w majówkę w Warszawie? Sekretne i nieznane miejsca
- Floyd Mayweather i Logan Paul zmierzą się na ringu!
- Tajemniczy Kraków – co warto zobaczyć w majówkę?
- Lewandowski wyszedł na Szwedów z opaską Ukrainy. Szurom i foliarzom eksplodowały mózgi
Kiedy zaczynałam karierę, piłka nożna była dla mnie rodzajem terapii. O rozgrywkach w najwyższej lidze piłkarskiej ani nie myślałam, ani nawet nie marzyłam. Jeszcze kilka lat temu rozmowa o tym byłaby nie do pomyślenia, ale teraz otwieramy nowe ścieżki. To ogromne osiągnięcie. Jestem wdzięczna mojemu klubowi, koleżankom z drużyny i sztabowi trenerskiemu za przyjęcie mnie i okazany mi szacunek.
Mara Gomes – jaką drogę musiała przejść, aby grać w piłkę na profesjonalnym poziomie?
Villa San Carlos – drużyna, w której gra zawodniczka – podpisał kontrakt z 23-letnią Marą Gomez w styczniu 2020 roku. Następnie Mara próbowała przekonać Argentyński Związek Piłki Nożnej (AFA), że jej przeszłość nie daje jej nieuczciwej przewagi nad innymi kobietami w lidze.
Mara musiała poddać się badaniu krwi, aby udowodnić, że jej poziom testosteronu mieści się w normach wyznaczonych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski dla transpłciowych sportowców.
Ostatecznie 4 grudnia 2020 roku AFA udzieliło zgody, aby Mara została członkiem pierwszej piłkarskiej ligi kobiet w Argentynie. Po swoim pierwszym meczu przeciwko Athletic Club Lanos zawodniczka rozpłakała się, gdy od kobiety z przeciwnej drużyny otrzymała koszulkę ze swoim imieniem i nazwiskiem.
Niektórzy wciąż mają problem z tym, że transpłciowe osoby mogą żyć normalnie w społeczeństwie. Jak sobie z tym radzić? Sprawdźcie, jak pierwsza transpłciowa senator USA zaorała hejterów na Twitterze.
Popularne
- Wpadka Natalii Magical. Prawnik wyjaśnia, czy coś jej grozi
- Spotyka się Polak i Japończyk... Żuramen trafił do Żabki. Hit czy profanacja?
- Co zawiera Mystery Box w zestawie Minecraft x McDonald's? Jest nagranie
- Książulo dał "MUALA", ale bar się zamyka. Właścicielka podjęła szokującą decyzję
- Daniel Magical i Natalia wylecieli do Londynu. Popisują się angielskim
- Ashton Hall - kim jest i na czym polega jego poranna rutyna?
- FAME MMA musiało to usunąć. Denis Labryga wręczył "prezent" przeciwnikowi
- Warhaus: "mężczyźni mają bardzo małe serca" [WYWIAD]
- Polska influencerka chciała leczyć psa w barterze. Oburzyła ją cena zabiegu