zdrowie-psychiczne
Choroba Afektywna Dwubiegunowa. W Światowy Dzień ChAD rozprawiamy się z mitami
Z czego nie warto żartować na Prima Aprilis?

Mamo, jestem w ciąży – czyli najgorsze żarty na Prima Aprilis

Źródło zdjęć: © Jhefferson Santos / Pexels
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,01.04.2021 11:53

1 kwietnia pranksterzy obchodzą swoje święto [żółwik, Marcinie Dubielu]. Tego dnia ludzie realizują pomysły na lepsze… i gorsze żarty – i o tym drugim typie gagów jest niniejszy tekst. Jakich kawałów nie robić na Prima Aprilis? Przekonajcie się!

bDUufkzT

Jako dziecko uwielbiałem 1 kwietnia. Ogromną frajdę sprawiało mi prankowanie rodziców kawałami typu: – Mamo, złamałem nogę, nie mogę iść do szkoły... A nie, to żart, PRIMA APRILIS! – Jednak z wiekiem, tak jak wiara w Świętego Mikołaja, tak i wiara w sens żartów na 1 kwietnia całkowicie ze mnie uleciała. Mówiąc szczerze to przechodzą mnie ciary żenady, kiedy myślę, że miałbym kogoś sprankować.

Wydaje mi się, że rozumiem ludzi, którzy aktywnie uczestniczą w Prima Aprilis i nie czują cringe’u. No bo jest to jedyny dzień w roku, kiedy można odreagować, do poważnych spraw podejść z przymrużeniem oka i na luzie pośmieszkować (teoretycznie) bez konsekwencji – koniec końców it’s a prank, bro! Cóż, jedną kwestią jest, że można, a jedną, czy 1 kwietnia powinno się wszystko obracać w żart?

Jakich kawałów nie robić na Prima Aprilis?

Przyjmuję na klatę krytykę, jeśli stwierdzicie, że to, co zaraz napiszę jest boomerskim gadaniem, ale uważam, że jest grupa tematów, do których powinno się podchodzić tylko na serio – nie w kontekście pranków na Prima Aprilis.

Najgorszym typem śmieszkowania na 1 kwietnia są żarty z ciąży. Niemożność posiadania dziecka jest dla każdej pary ogromnym dramatem.

bDUufkzV

Rozmawiałem z 25-latką, która wraz ze swoim mężem leczy się na niepłodność. Niemożność posiadania potomstwa to mnóstwo przepłakanych nocy, dziesiątki godzin spędzonych na wizytach u lekarza i radzenie sobie z presją społeczną. Takich par, jak Alina i jej partner, jest w Polsce ponad milion. Uwierzcie mi, że kiedy 1 kwietnia ktoś żartuje sobie z ciąży, im [zaskoczenie] wcale nie jest do śmiechu.

Z jakich żartów zrezygnować na Prima Aprilis?

Kiedy na Prima Aprilis ktoś żartuje ze śmierci, to ja sam umieram w środku. Co jest zabawnego w tym, jak mówicie swojemu kumplowi, że jego tata nie żyje – doprowadzając rozmówcę do stanu przedzawałowego – po czym dementujecie tę straszną wieść, usprawiedliwiając ją Prima Aprilis? Tak samo głupie są żarty ze śmierci znanych osób – kto wyjaśni mi ich fenomen?

Absolutną porażką są żarty z COVID-19. Przypominam, że niedawno dobiliśmy w Polsce do niechlubnego rekordu 50 tys. zgonów spowodowanych koronawirusem – to tak, jakby z mapy zniknął Kołobrzeg. Śmieszkowanie z tego tematu to domena szurów i foliarzy, którzy oprócz tego, że nie wierzą w koronawirusa, to myślą, że Ziemia jest płaska, a w szczepionkach są czipy (serio, nie bądźcie jak Ivan K.).

bDUufkzX

1 kwietnia – z czego nie warto żartować?

Na Prima Aprilis nie ryzykowałbym żartowania z ciężkich chorób oraz osób z niepełnosprawnościami. To ten sam case, co w przypadku gagów na temat ciąży. Nic nie usprawiedliwia robienia sobie jaj np. z choroby Parkinsona albo Downa. Ktoś, kto musi się mierzyć z taką chorobą na co dzień, nie traktuje tego jako psikus albo prank, tylko jako prawdziwy dramat.

Żarty o "chłopie, co przebrał się za babę". Niechęć, niezrozumienie, a nawet nienawiść... Środowisko LGBTQ+ ma wystarczająco przeje*ane w Polsce – dość wspomnieć o tym, że ostatnio w Gdańsku doszło do pobicia gejowskiej drużyny sportowej – żeby jeszcze stawać się obiektem żartów z okazji 1 kwietnia. Nie dołączajcie do nagonki na nich, nawet w formie głupich żartów.

Co z tego wynika?

Niektórzy pomyślą, że nagłówek "tematy, z których nie powinno się żartować" to przejaw poprawności politycznej i uleganie "lewacko-marksistowskiej" propagandzie.

Uwaga, tak nie jest.

Uświadamianie ludzi o rzeczach, z których nie warto się nabijać, to przejaw empatii i wrażliwości na drugiego człowieka – zachęcam Was, żebyście ją wykazali zarówno 1 kwietnia, jak i przez resztę dni w roku.

W temacie spraw, które brzmią jak żart, a są na poważnie – amerykański raper nagrodzi jedną osobę, która zatańczy na rurze do "szatańskiej" piosenki.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Wywiad z nastoletnią prostytutką albo emerytowanym dilerem? Najbardziej poruszające rozmowy na YouTubie