trendy
Streamy Awards 2023. Nagrody dla najlepszych twórców mediów społecznościowych
Małpy NFT stworzyli neonaziści?

Małpy NFT stworzyli NEONAZIŚCI? Ta teoria spiskowa roztopi wam mózg

Źródło zdjęć: © Twitter.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,15.01.2022 14:00

Bored Ape Yacht Club to najgorętsza nazwa w branży NFT. Czy to nie jest dziwne, że awatary małp kosztują fortunę? Czy nie kryje się za tym jakiś spisek? Pewien artysta twierdzi, że w sprawie maczali ręce neonaziści.

Bored Ape Yacht Club (BAYC, tłum. Klub Żeglarski Znudzonych Małp) jest jedną z najsłynniejszych kolekcji NFT. Obejmuje 10 tys. sztuk awatarów małp, które są stylizowane w różnorodny sposób np. na cyborgi, zombie, małpy z tęczowym futrem, itp. Dzięki dziwacznym stylizacjom BAYC wyprzedały się w rekordowym tempie i za astronomiczną sumę 24,3 miliona dolarów.

Bored Apes stworzyła firma Yunga Labs, której siedziba mieści się w amerykańskim stanie Wirginia. Autorom tej kolekcji NFT za inspirację posłużyła trylogia filmowa "Planeta Małp". Posiadaczami BAYC są największe gwiazdy amerykańskiego show-biznesu m.in. Post Malone, Logan Paul, Steve Aoki, Eminem. Przynależność do małpiego "klubu" jest potwierdzeniem wysokiego statusu danego człowieka (XD).

AFERA O NFT

Bored Ape Yach Club jest neonazistowską propagandą?

Na początku 2022 roku w internecie pojawiły się zarzuty wobec BAYC, że jest to neonazistowska propaganda. Tego typu oskarżenia należy traktować jako teorię spiskową, niemniej jednak teorię na tyle szaloną, że warto przyjrzeć się argumentom przemawiającym za tą tezą.

Autorem teorii, że małpy NFT są związane z nazizmem, jest Ryder Ripps - artysta, który zasłynął tym, że wraz z raperką Azealią Banks wypuścił seks taśmę w formie NFT.

trwa ładowanie posta...

Małpy NFT a nazizm - dowody w sprawie

 • Yuga Labs, nazwa firmy odpowiedzialnej za stworzenie Bored Ape Yach Club, rzekomo odnosi się do Kali Yuga - idei zaczerpniętej z hinduizmu, która oznacza wiek ciemności i zdeprawowania. Prawicowe organizacje podobno posługują się frazą "Surf the Kali Yuga", kiedy mówią o wywołaniu konfliktu rasowego;
trwa ładowanie posta...
 • Logiem BAYC jest czaszka małpy, która według Rydera Rippsa jest podobna do godła Waffen SS "Totenkopf" - fanatycznej dywizji walczącej po stronie Niemiec w II wojnie światowej. Zarówno czaszka małpy, jak i czaszka "Totenkopf" posiada 18 zębów, co zgodnie z kodem alfanumerycznym ma oznaczać Adolfa Hitlera;
trwa ładowanie posta...
 • Jeden z anonimowych założycieli BAYC posługuje się pseudonimem Gargamel. Mężczyzna twierdzi, że wybrał tę ksywę dlatego, iż jego narzeczona nigdy nie oglądała "Smerfów". Jednak Ryder Ripps ma inne wytłumaczenie - twierdzi, że bajkowa postać ze "Smerfów" jest antysemicką karykaturą;
trwa ładowanie posta...
 • Projekt BAYC wystartował 30 kwietnia - jest to rocznica śmierci Adolfa Hitlera;
 • Jedna z małp NFT nosi więzienny kombinezon, na którym znajduje się ciąg cyfr "O19807". Gdyby pozbyć się zer, zostajemy z 1987 - jest to rok śmierci Rudolfa Hessa, sekretarza Hitlera.
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Założyciele Bored Ape Yacht Club odnieśli się do oskarżeń Rydera Rippsa, zapewniając, że łączenie ich projektu z neonazistami jest absurdalne.

trwa ładowanie posta...

Jeśli czujecie się na siłach, aby zagłębić się w odmęty tej teorii spiskowej, udajcie się na konto Rydera Rippsa na Twitterze, gdzie znajduje się ogromna liczba rzekomych dowodów na związki BAYC z neonazistami. Według mnie Ripps po prostu szuka atencji, a nic tak nie wzbudza sensacji, jak nazwanie kogoś nazistą. Apeluję, abyście nie powtarzali jego wynaturzeń, a niniejszą teorię potraktowali jako szalone dziwactwo.

Źródła: pl.beincrypto.com/news.artnet.com/Twitter

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 0
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Sieć zasypują przepisy na Pumpkin Spice Latte. Jesieniary w siódmym niebie!