studniówka
Uwaga: odkryte ramiona u kobiet na studniówce to BRAK PRZYZWOITOŚCI. Tak sądzi dziennikarz z Twittera
Studniówka strój

Lublin: Na studniówce tańczyła z dziewczyną. W sieci awantura

Źródło zdjęć: © Canva, Facebook, Liceum Paderewski
Anna RusakAnna Rusak,06.02.2023 16:30

3 lutego odbyła się studniówka w Międzynarodowym Liceum Ogólnokształcącym Paderewskiego w Lublinie. Użytkownicy Twittera dyskutują, czy na studniówkę można w glanach i czy tańczenie poloneza z dziewczyną jest dozwolone. O co tu chodzi?

Sezon studniówkowy trwa. W piątek 3 lutego bawili się uczniowie z Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia z tego wydarzenia można znaleźć na Facebooku szkoły i w lokalnej prasie.

Nie wszystkim podoba się to, jak na studniówce wyglądali licealiści i licealistki. Użytkownicy Twittera mieli problem z tym, że na jednym ze zdjęć można zobaczyć dziewczyny, które w parze tańczyły poloneza. Według niektórych maturzystki wyglądały niestosownie.

Jak powinno się wyglądać na studniówce?

Wybór stroju na studniówkę to wcale nie jest prosta sprawa. Jeśli szkoła nie narzuca uczniom jakiegoś konkretnego ubioru, na przedmaturalną imprezę można przyjść w zasadzie, jak tylko się chce. Niektóre szkoły lub organizująca imprezę rada rodziców określają, jak powinni wyglądać maturzyści.

W regulaminie studniówki I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy możemy przeczytać, że strój uczestnika studniówki nie może budzić żadnych zastrzeżeń i powinien podnosić rangę uroczystości. W regulaminie studniówki VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie możemy znaleźć zapis o tym, że uczestnicy powinni mieć stroje wieczorowe.

trwa ładowanie posta...

Awantura wokół zdjęć ze studniówki Liceum Paderewskiwego w Lublinie

Na stronie Liceum Paderewskiwego w Lublinie nie ma dokumentu, w którym znajdowałyby się wytyczne dotyczące strojów uczniów na studniówce. Jednak wygląd maturzystów na imprezie, która odbywała się 3 stycznia, nie wszystkim się spodobał. Użytkownicy mieli problem z butami jednej z dziewczyn. W komentarzach pod postem wielu broniło maturzystek, a niektórzy twierdzili nawet, że stroje nawiązują do serialu "Wednesday".

"Byłam bardzo podobnie ubrana jak dziewczyna z lewej na swojej studniówce. Inny makijaż, niefarbowane włosy i bez biżuterii dewocjonalnej, ale bardzo podobnie. Krótka sukienka i toporne botki. No i?" - pisze jedna z użytkowniczek Twittera.

Stroje studniówka
Stroje studniówka (Twitter)

Czy dziewczyny mogą tańczyć poloneza razem na studniówce?

Dodajmy, że problemem dla niektórych był również fakt, że na zdjęciu w parze tańczącej poloneza były dwie dziewczyny. Nie warto dopatrywać się w tym "lewackiej ideologii" czy akceptacji dla związków jednopłciowych, bo często dziewczyny tańczą razem poloneza, gdy w szkole nie ma wystarczającej liczby chłopców.

A nawet jeśli przedstawione na zdjęciu licealistki są parą, to mają prawo do tego, by razem tańczyć poloneza. Żaden z przywoływanych przeze mnie regulaminów studniówki nie określał, jakiej płci ma być osoba towarzysząca. Tak naprawdę więc na studniówce powinniśmy móc tańczyć z kimkolwiek tylko chcemy i nie ma znaczenia, czy jest to osoba identyfikująca się jako mężczyzna, kobieta, osoba niebinarna czy transpłciowa.

trwa ładowanie posta...

"No ok, stroje dziwne, ale to, że dziewczyny tańczą razem na studniówce to nie jest dzisiejszy wynalazek i nie musi mieć nic wspólnego z orientacją. Moja studniówka była wieki temu, a też dziewczyny tańczyły ze sobą, bo po prostu nie miały facetów" - argumentował jeden z użytkowników Twittera.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Twitter, I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy, VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Akurat glany na studniówce to dobry pomysł. Sama poloneza odtańczyłam w szpilach, a później przebrałam się w glany. O wiele wygodniejsze, a dodatkowo świetnie chroniły moje stopy podczas tańca. Wiadomo - laski w szpilach, podpici kumple. Czubki glanów nieco zmasakrowane, ale moje stopy w stanie nienaruszonym;)
Odpowiedz
0like0dislike
Komentarze (1)
arrow
Studniówka okiem nauczyciela. "Modlę się, by nie wylądować na TikToku"