Przemysław Czarnek ocenił pomysł dłuższych wakacji

Letnie wakacje w różnych terminach? Czarnek ocenił pomysł

Źródło zdjęć: © Ministerstwo Edukacji i Nauki / YouTube - Ministerstwo Edukacji i Nauki
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,01.02.2023 16:00

Stowarzyszenie Gmin Górskich zaproponowało, by terminy letnich wakacji dla uczniów zaczynały się i kończyły w innych terminach dla różnych województw. Pomysł pozytywnie oceniło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Tymczasem szef resortu edukacji Przemysław Czarnek jest sceptyczny.

Letnie wakacje to najbardziej wyczekiwany czas w roku dla uczniów i nauczycieli. Ten upragniony okres zazwyczaj zaczyna się pod koniec czerwca i trwa do końca sierpnia. Jak podaje kalendarz opracowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w 2023 roku wakacje zaczynają się 24 czerwca.

Stowarzyszenie Gmin Górskich wyszło z pomysłem, aby wakacje trwały dłużej. Letnie ferie miałyby zostać rozbite na kilka terminów dedykowanych różnym województwom. Wakacje zaczynałyby się już w czerwcu i kończyły we wrześniu. Rozwiązanie działałoby na takiej samej zasadzie jak w przypadku ferii zimowych.

Wakacje od czerwca do września?

Pomysłodawcy argumentują, że na rozłożeniu terminu wakacji skorzystaliby wszyscy - uczniowie, rodzice, ośrodki turystyczne. Letnie ferie pozwoliłyby na obniżenie cen w miejscowościach turystycznych, a dzięki wydłużonemu sezonowi branża turystyczna mogłaby przyjąć więcej gości. Rozwiązanie popiera wielu burmistrzów popularnych miast uzdrowiskowych, a także Ministerstwo Sportu i Turystyki. - Z punktu widzenia branży turystycznej na pewno byłoby to korzystne. Trzeba rozpatrzeć wszystkie za i przeciw. Tutaj chodzi o system edukacji, rok szkolny w kilku regionach rozpoczynałby się dwa tygodnie później - powiedział wiceszef resortu Andrzej Gut-Mostowy na antenie internetowego Radia RMF24.

trwa ładowanie posta...

Przemysław Czarnek: Wrzesień jest zbyt chłodny na wakacje

Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek jest przeciwny temu, by wakacje odbywały się w różnych terminach. Stwierdził, że wrzesień jest zbyt chłodnym miesiącem na wypoczynek.

- Nie widzę w tym żadnych plusów. Nie wiem, czy którykolwiek z uczniów chciałby odpoczywać do połowy września w sytuacji, kiedy mamy już 10 stopni na dworze. Lipiec, sierpień to są ze względu na klimat najlepsze miesiące na odpoczynek wakacyjny w Polsce, tak mi się wydaje - powiedział polityk dla "RMF FM".

10 stopni na początku września?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 440
  • emoji ogień - liczba głosów: 122
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 5
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 6
Nella,zgłoś
Nigdy z życiu nie dostałam faktury za pobyt w górach bo przrciez z góralami rozlicza się bez faktur. Oni już sami nie wiedzą ile i za co brać . Biedaki.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Versace71,zgłoś
Zacznijcire MYSLEC o dzieciach a nie o góralach ich zarobkach!!!!Jesli babcia mieszka np nad morzem a wnuki w Polsce to miło jak wszyscy znów spotkają się u babci razem.Dlaczego niszczyć spotkania rodzinne???Przez pazernych górali???WIELKIE NIE!!!!!!!
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
Kawa,zgłoś
Obniżą ceny, tak jak zimą. Góralom wiecznie źle i niedobrze, wiecznie mało dutków, spod siebie by zjedli. Mam nadzieję, że MEN zdania nie zmieni.
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 4