lifestyle
Czarny hot dog. Black Dog jest już w sklepach sieci Żabka [RECENZJA]
Piotr Piechowiak o sposobie na depresję

Kulturysta i fighter Fame MMA chce leczyć depresję testosteronem. Co na to ekspert?

Źródło zdjęć: © Instagram, Kolaż: Vibez, TikTok
Oliwier NytkoOliwier Nytko,25.10.2022 13:00

Według Piotra Piechowiaka, znanego kulturysty i zawodnika Fame MMA, depresja u mężczyzn to mit, a jeśli już upieramy się, że na nią cierpimy, powinniśmy przyjmować testosteron. - W ten sposób dochodzi do stygmatyzacji mężczyzn, którzy są przez społeczeństwo uznawani za tych, którzy nie mają prawa do emocji i słabości - mówi dla Vibez.pl Joanna Cesarz, psycholożka, terapeutka i seksuolożka.

bGxvTcwP

Piotr Piechowiak to polski kulturysta, który w ostatnim czasie stał się też zawodnikiem Fame MMA. Jego rekord we freakowej federacji to oszałamiające 3-0. Wygrał wszystkie ze swoich trzech pojedynków, nawet ten z Marcinem Najmanem.

Ostatnio jednak głośno zrobiło się o nim nie z powodu wygranej walki, ale jego opinii na temat depresji.

Piotr Piechowiak i sposób na depresję

trwa ładowanie posta...

Kulturysta w social mediach kpi z chorych na depresję mężczyzn. Ostatnio na Stories na Instagramie podzielił się opinią na temat tego, w jaki sposób ta choroba powinna być leczona. Piechowiak odradza przyjmowanie leków, a nawet kontakt z lekarzem. Z jego wypowiedzi wycięliśmy wulgarne słowa, które pojawiały się czasem i kilka razy w jednym zdaniu.

bGxvTcwR

- Chciałem poruszyć pewien temat, który mnie irytuje: depresja u facetów. Jaką wy macie depresję? Płakać wam się chce, siedzicie przed telewizorem, jesteście zawieszeni jak Bolka trampki w szatni od x lat. Wy nie macie żadnej depresji, nie potrzebujecie psychiatry, leków. Wy potrzebujecie iść pobrać krew, zbadać swój własny testosteron i sprawy hormonalne - przekazuje Piechowiak na Stories na Instagramie.

Co dalej radzi kulturysta po wykonaniu badań poziomu hormonów w organiźmie?

- Albo wbijacie teścia, czyli testosteron, i zaczynacie normalnie funkcjonować. Albo ci, którzy wbijają teścia, muszą unormować swoje sprawy hormonalne. I będziecie żyli, będziecie się uśmiechali. Nie będziecie zawieszeni i nie będziecie winy zganiali na to, jaka jest pogoda - mówił kulturysta. I dodał: - Po prostu naprawdę, żeby być facetem, to trzeba nim być, a nie faceta zmieniać w babę.

bGxvTcwT

Reasumując: faceci nie mają depresji, a jedynie niedobór testosteronu. A ci, którzy przyjmują go regularnie, powinni "unormować swoje sprawy hormonalne".

trwa ładowanie posta...

Psycholożka: Słowa Piechowiaka to stygmatyzacja mężczyzn

bGxvTcwZ

- Uważam, że takie wypowiedzi tylko i wyłącznie szkodzą. W ten sposób dochodzi do stygmatyzacji mężczyzn, którzy są i tak - przez to nasze mocno patriarchalne i mało empatyczne społeczeństwo - uznawani za tych, którzy nie mają prawa do emocji i słabości, a zawsze muszą być tymi silnymi samcami alfa. W społeczeństwie utrwalone jest niesprawiedliwe twierdzenie, że jeżeli cokolwiek złego się dzieje, to mężczyźni nie mają prawa tego przeżywać. A prawda jest taka, że każdy z nas jest człowiekiem i każdy człowiek ma prawo przeżywać większe czy mniejsze problemy, mieć spadki i wahania nastrojów. Każdy ma prawo być chorym na depresję. Płeć nie ma tu znaczenia - mówi w rozmowie z Vibez.pl Cesarz.

Ekspertka dopytywana, czy wyższy poziom testosteronu pomaga w przeciwdziałaniu czy leczeniu depresji, mówi:

- Według badań, wyższy poziom testosteronu może pozytywnie wpływać na przeciwdziałanie czy wspieranie procesu leczenia prowadzonego pod ścisłą kontrolą lekarza. Lecz testosteron nie jest kluczem do przeciwdziałania czy wyleczenia depresji. Ważne jest wsparcie społeczne, terapia i zrozumienie głównych przyczyn problemu, a nie tylko przyjmowanie testosteronu. On nie jest rozwiązaniem - mówi ekspertka.

bGxvTcxa

Piechowiak o depresji wśród mężczyzn. Reakcja internautów

Nagranie z opiniami Piechowiaka na temat depresji wśród mężczyn z Instagrama trafiło na TikToka i jest szeroko komentowane przez internautów.

"Uwielbiam takich ludzi ...doktory z internetów🤣" - śmieje się internauta.

"Tak gada ktoś, kto tego nigdy nie przeszedł" - zauważa inny.

"Pozdrawiam ze szpitala, mam teścia na poziomie 7000, a i tak nie szło się powstrzymać:)" - podaje za swój przykład inny tiktoker.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Kosmat,zgłoś
Tym co się prują o depresji proponuję iść faktycznie zrobić te gówniane badanie testosteronu - kosztuje 30zł. Mam 42 lata i jestem na TRT i dopóki tego nie zbadałem to wydawało mi sie, że jedynym lekarstwem dla mnie jest sznurek. Określenie depresji jest teraz używane jak grypa. 9/10 osób osób które twierdzą że mają depresję nie było u żadnego lekarza, psychologa, neurologa czy choćby internisty.
Odpowiedz
1
like
0
dislike
Piechowiak….,zgłoś
Piotr, nic nie wiesz o depresji! Nie miałeś wiec nie wypowiadaj się! Biegaj dalej za Popiem z mikrofonem i żebraj o wywiad…
Odpowiedz
2
like
0
dislike
Icek Goldblum,zgłoś
Z jego opinia mozna sie zgadzać lub nie . ALe poziom testosteronu spadł o 1/3 u meżczyzn od 1960! i to jest fakt . A druga sprawa to co jakass tam dziennikarka na pół etatu moze wiedziec o byciu facetem albo braniu testosteronu???
Odpowiedz
3
like
5
dislike
Zobacz komentarze: 13
Komentarze (13)
arrow
PMS to nie powód do żartów. "W skrajnych przypadkach wycinamy macicę" [WYWIAD]