społeczeństwo
Sylwia i Jan Dąbrowscy przepraszają. Krew pępowinowa jednak nie leczy autyzmu
Błona dziewicza

Koniec z zabiegami rekonstrukcji błony dziewiczej. Wielka Brytania mówi "NIE" przemocy wobec kobiet

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Canva
Anna RusakAnna Rusak,01.02.2022 09:20

Hymenoplastyka zakazana w Wielkiej Brytanii. Zabiegi rekonstrukcji błony dziewiczej prowadziły do traum, przemocy i nadużyć wobec kobiet.

Nie wiadomo jeszcze, co na to nasz narodowy dziewicolog, ale w Wielkiej Brytanii właśnie zakazano hymenoplastyki. To operacja polegająca na odbudowywaniu i "naprawianiu" błony dziewiczej.

Brytyjska poprawka w ustawie o zdrowiu od teraz zabrania wykonywania jakichkolwiek zabiegów, które rekonstruowałyby błonę dziewiczą. Co sprawiło, że Wielka Brytania zdecydowała się na taki krok?

Rekonstrukcja błony dziewiczej zakazana

Takie zabiegi bardzo często odbywały się bez zgody kobiet. Młode dziewczyny były bardzo często zmuszane do takich zabiegów przez swoje rodziny. Rekonstrukcja błony dziewiczej najczęściej była związana z kulturowym konstruktem "odzyskiwania honoru". W rzeczywistości nie było w tym nic honorowego - to po prostu kolejna forma opresji w stosunku do kobiet.

Na taki trudny zabieg decydowały się kobiety będące pod przymusem rodziców - często były to ofiary gwałtów z dzieciństwa, które bez błony dziewiczej przyniosłyby "wstyd" rodzinie w noc poślubną.


Każda kobieta i dziewczyna, która staje w obliczu tej inwazyjnej operacji, [robi to] pod bezpośrednim lub pośrednim przymusem, aby móc przedstawić się jako "dziewica". W wielu przypadkach odbywa się to, by przeprowadzić przymusowe małżeństwo organizowane przez jej rodzinę.

- Diana Nammi, Guardian

Trzeba też zaznaczyć, że zabiegi hymenoplastyki bardzo często wiążą się traumą i niekiedy poważnie zagrażają zdrowiu kobiet. To wszystko oczywiście tylko po to, by zachować "tradycyjne wartości".

trwa ładowanie posta...

Fetyszyzowanie dziewictwa prowadzi do przemocy

Właśnie do takich sytuacji prowadzi nadmierne fetyszyzowanie dziewictwa. Dziewictwa, które - przypomnijmy - jest jedynie konceptem społecznym. Kolejnym "kagańcem" nakładanym na kobiety. Kolejnym powodem do wstydu.

Mamy nadzieję, że po wprowadzeniu tej ustawy kobiety w Wielkiej Brytanii poczują się bezpieczniej i nikt nie będzie ich zmuszał do poddawania się tak traumatycznym zabiegom.

The virginity fraud | Nina Dølvik Brochmann & Ellen Støkken Dahl | TEDxOslo

Źródło: Guardian

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Biedroń wziął ślub. Janusz Kowalski: "zaczadzenie ideologią LGBT"