ekologia
Greta klnie w imię ochrony środowiska: "Możecie wsadzić sobie w d*** wasz kryzys klimatyczny"
Trasa koncertowa Coldplay

Kinetyczna podłoga na koncertach Coldplay - fani muszą skakać, żeby było światło

Źródło zdjęć: © Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,15.10.2021 12:14

Jeden z najsłynniejszych zespołów rockowych powraca z trasą koncertową, która obejmie także Polskę. Ale przychodząc na występ Coldplay czeka nas wiele pracy - będziemy odpowiedzialni za produkcję energii niezbędnej do oprawy występu.

bEUzGWqb

W 2019 roku Coldplay zawiesiło trasę koncertową promującą najnowszy album "Everyday Life". Zespół stwierdził wówczas, że robi to z troski o środowisko. Kapela zadeklarowała, że chce, aby jej trasa koncertowa była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Po trzech latach konsultacji z ekspertami Coldplay powraca z 12-punktowym planem zmniejszenia swojego śladu węglowego.

Gwiazdy rocka zobowiązali się do posadzenia jednego drzewa za każdy sprzedany bilet na ich trasę koncertową, która rozpocznie się w marcu 2022 roku od występów w Ameryce Środkowej. Polscy fani zespołu na pewno się ucieszą na wieść, że 8 lipca zespół zagra w Warszawie.

Kinetyczna podłoga na koncertach Coldplay

Lider Coldplay powiedział w wywiadzie dla "BBC", że fani będą zapewniać energię potrzebną do tego, aby koncert się odbył. Podczas występów zespołu widownia będzie się znajdowała na podłodze kinetycznej. - Kiedy fani się poruszają, napędzają koncert - tłumaczy lider Coldplay. (PS. Nasza redakcyjna koleżanka odwiedziła kiedyś ekologiczną Żabkę, gdzie testowała działanie podłogi kinetycznej).

bEUzGWqd

Kinetyczna podłoga działa dzięki akumulatorowi stworzonemu we współpracy z BMW. Akumulator jest napędzany za pomocą przetworzonego oleju spożywczego, energii słonecznej i ruchu ludzi. Podczas koncertów do dyspozycji fanów zostaną oddane również rowery kinetyczne, które będzie można wykorzystać do zwiększenia rezerw energii. Scena, na której wystąpi zespół, zostanie wykonana ze zrównoważonych materiałów.

Im więcej ludzi się rusza, tym bardziej nam pomagają. Kojarzycie ten moment podczas koncertu, kiedy mówię do publiczności, aby skakali? Gdybym o to nie prosił, zgasłyby nam światła na koncercie.

- Chris Martin

Chris Martin odpowiada na krytykę

Zespołowi nie udało sprawić, aby trasa koncertowa była zeroemisyjna. Trasa ma zostawić o 50% mniejszy ślad węglowy niż promocja ostatniego albumu zespołu w latach 2016-17. Coldplay na występy w różnych częściach świata będzie podróżowało prywatnym odrzutowcem. Rockmani zgadzają się, że w tym przypadku krytyka jest uzasadniona i nie mają nic na swoją obronę. Na pytanie, dlaczego w takim razie w ogóle koncertować, Chris Martin odpowiedział: - Bo to lubimy.

bEUzGWqf

Być może byłoby lepiej, gdybyśmy nie opuszczali naszych domów. Ale my chcemy grać koncerty i spotykać się z naszymi fanami, więc próbujemy to robić w możliwie najmniej emisyjny sposób.

- Chris Martin

Chris Martin chciałby zapoczątkować ekologiczną rewolucję w sposobie, w jaki zespoły i wykonawcy organizują swoje trasy koncertowe.

Coldplay X Selena Gomez - Let Somebody Go (Official Lyric Video)

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
16-latkowie z Polski odkryli, jak skutecznie walczyć z plastikiem. Pomogą nam… larwy mola woskowego