Uczniowie w Kalifornii mogą spać dłużej

Kalifornia podaruje uczniom wymarzony prezent: więcej czasu na sen

Źródło zdjęć: © Vibez / Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,23.08.2022 16:30

Od nowego roku szkolnego uczniowie kalifornijskich gimnazjów i liceów mogą spać dłużej. W ten sposób władze amerykańskiego stanu chcą walczyć z problemem niedoboru snu wśród nastolatków.

Wysiłek umysłowy we wczesnych godzinach to nie lada wyzwanie. 1 lipca w szkołach w stanie Kalifornia zaczęło obowiązywać nowe prawo.

Stan Kalifornia: Nie dla lekcji przed godz. 8 rano

Zgodnie z nim lekcje w szkołach średnich (high schools) nie mogą się zaczynać wcześniej niż o godz. 8:30. Z kolei zajęcia w amerykańskich odpowiednikach dawnych polskich gimnazjów (middle schools) nie mogą się zaczynać wcześniej niż o godz. 8.

- Kalifornia jest pierwszym stanem, który ustalił najwcześniejszą godzinę rozpoczęcia zajęć w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - powiedziała w rozmowie z portalem "Today", Lisa Lewis, autorka książki "The Sleep-Deprived Teen" (tłum. "Nastolatek pozbawiony snu").

Nastolatkowie potrzebują więcej snu

Neurolog Steven Lockley w wypowiedzi dla serwisu "Today" podkreślił, że wczesne godziny rozpoczęcia zajęć szkolnych pozbawiają nastolatków snu. Młode osoby kładą się spać później. Jest to związane z ich rytmem dobowym, który zmienia się w okresie dojrzewania. Kiedy więc nastolatkowie muszą wstać wcześnie na lekcje, nie wysypiają się na tyle, aby funkcjonować w szkole w prawidłowy sposób.

Jeśli się nie wysypiasz, nie możesz się uczyć. Wniosek? Jakościowy sen poprawi czujność i koncentrację w szkole.

- Steven Lockley [źródło: "Today"]

Jak podaje serwis "Bloomberg", powołując się na ustalenia ekspertów, poziom czujności nastolatków na porannych lekcjach jest porównywalny z poziomem czujności dorosłego wybudzonego o 4 nad ranem.

Późniejsze wstawanie jest korzystne dla uczniów

Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańska Akademia Medycyny Snu wielokrotnie apelowały, aby przesunąć czas rozpoczęcia nauki w szkole na późniejszą godzinę. Placówki, które zdecydowały się na ten krok, odnotowały poprawę osiągnięć uczniów. W jednej ze szkół w Seattle nastolatkowie, którzy rozpoczynali lekcje później, uzyskiwali wyższe stopnie niż ci, którzy zaczynali zajęcia o wcześniejszej porze.

Kolejnym stanem, który rozważa wprowadzenie najwcześniejszej godziny rozpoczęcia zajęć, jest New Jersey.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
Wszystko fajnie, ale Kalifornia to jest reżimowy stan, który utrudnia swoim mieszkańcom posiadanie broni palnej. W przeciwieństwie do np. Teksasu, który pozwala na to bez większych problemów. Prawo do posiadania broni to przyrodzone prawo człowieka. Niestety w Polsce też mamy ograniczenia dotyczące posiadania broni palnej, więc mamy reżim. Jestem za przywróceniem ludziom ich przyrodzonego prawa, jakim jest prawo do posiadania broni. Obejrzyjcie sobie na YouTube, na kanale Tuba Cordis, filmik pod tytułem "Teologia broni" albo wypowiedzi Wojciecha Cejrowskiego na temat broni palnej.
Odpowiedz
5Zgadzam się0Nie zgadzam się