Drugie dziecko ma większe skłonności do sprawiania kłopotów

Jesteś młodszym bratem? Możesz sprawiać większe kłopoty

Źródło zdjęć: © Facebook
Konrad SiwikKonrad Siwik,31.10.2023 19:00

Badanie przeprowadzone przez ekonomistę MIT Josepha Doyle'a ujawnia, że dzieci urodzone w drugiej kolejności, a zwłaszcza chłopcy, częściej przejawiają buntownicze zachowania. I to nie tylko w domu czy szkole.

Bycie najstarszym z rodzeństwa nie jest łatwe. Często jesteśmy obwiniani za wszystko, rodzeństwo zawsze kradnie nasze ubrania i musimy znosić surowsze zasady, kiedy dorastamy. Tymczasem naszym młodszym braciom i siostrom wszystko uchodzi na sucho. Mimo tego, że według badań mają większe predyspozycje do sprawiania kłopotów.

Młodsze rodzeństwo sprawia większe kłopoty

Ekonomista z MIT, Joseph Doyle, odkrył, że drugie urodzone dziecko ma większe skłonności do wykazywania złego zachowania i ma to wiele wspólnego z tym, jak rodzice je wychowali. Z raportu wynika, że w szczególności chłopcy są od 25 do 40 proc. bardziej narażeni na poważne kłopoty w szkole - a nawet z prawem - niż ich starsze rodzeństwo.

Nie bez przyczyny daliśmy w tekście fotkę Jake’aLogana Paulów. Co prawda obaj mają na koncie sporo kontrowersji, ale to młodszy z nich jest większym zadymiarzem. Jednak bez starszego braciaka jego osobowość mogłaby wykształcić się w zupełnie inny sposób. Co zresztą potwierdzają badania Doyle’a.

Drugie dziecko ma inny wzór do naśladowania

Eksperci uważają, że ma to wiele wspólnego z surowością rodziców wobec pierworodnych i tendencją do pobłażliwego traktowania drugich dzieci. Wzory do naśladowania i wzorce zachowania dla dziecka, są również zupełnie inne w przypadku starszego i młodszego rodzeństwa.

Pierworodny ma wzorce do naśladowania, którymi są dorośli. Drugie, później urodzone dzieci mają wzorce do naśladowania, którymi są nieco irracjonalne dwulatki, no wiesz, ich starsze rodzeństwo

- wyjaśnił Joseph Doyle cytowany przez NPR

"Zarówno inwestycje rodzicielskie są różne, jak i wpływy rodzeństwa prawdopodobnie przyczyniają się do różnic, które obserwujemy na rynku pracy i tego, co widzimy w przypadku przestępczości. Bardzo trudno jest oddzielić te dwie rzeczy, ponieważ dzieją się one w tym samym czasie" - dodał.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Badania Doyle’a potwierdzają również słowa mojej mamy. Kiedyś stwierdziła, że mój młodszy brat za dziecka sprawiał większe problemy wychowawcze niż ja. Po latach sytuacja jednak nieco się odwróciła i sam przyznam, że jako nastolatek to ja ściągałem na siebie więcej kłopotów.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0