Polska najszczęśliwsza w UE. Niemcy mogą nam zazdrościć?
Według Europejskiego Urzędu Statystycznego w 2022 r. Austria, Polska i Rumunia zyskały miano najszczęśliwszych krajów w Unii Europejskiej. Co zaskakujące, po drugiej stronie rankingu znalazły się Niemcy.
Każdego roku Eurostat, oficjalna agencja statystyczna Unii Europejskiej, mierzy poziom zadowolenia z życia w poszczególnych państwach członkowskich. Mogłoby się wydawać, że na podium trafią przede wszystkim postępowe, tolerancyjne i bogate kraje o rozwiniętej gospodarce. Tegoroczne wyniki mogą jednak zaskoczyć.
Polska na podium najszczęśliwszych państw UE
Austria, Polska i Rumunia to trójka najszczęśliwszych krajów UE. Co ciekawe, drugie i trzecie miejsce przypadło krajom cechującym się niskim poziomem dochodów. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Finlandia, Belgia, Holandia, Dania, Słowenia oraz Czechy.
Z kolei na niechlubnym podium jako najbardziej nieszczęśliwe kraje w Europie znalazły się Bułgaria, Niemcy i Grecja.
Szczególnie zaskakujące jest umieszczenie Niemiec w zestawieniu, zwłaszcza że kraj ten należy do jednych z najmocniejszych gospodarek wśród badanych 27 państw. Dane Instytutu Rheingold pokazują, że aż 20 proc. mieszkańców Niemiec odczuwa "przytłaczający niepokój", a 9 proc. zostało sklasyfikowanych jako "niezainteresowanych i wycofanych".
Co decyduje o szczęściu Europejczyków?
Eurostat, mając na celu zbadanie poziomu szczęścia mieszkańców, zgromadził dane dotyczące dochodów, warunków życia, poziomu wykształcenia i struktury rodzinnej. Urząd ocenił, że ogół obywateli Unii Europejskiej wyrażał zadowolenie ze swojego życia.
Badacze wskazują, że osoby, które zwykle deklarowały się jako najszczęśliwsze, miały rodzinę i dzieci, podczas gdy ci, którzy byli mniej zadowoleni, prowadzili gospodarstwa jednoosobowe. To ciekawa cecha charakterystyczna dla Europy, gdyż badania prowadzone na innych kontynentach ukazują odwrotny trend.
Wpływ na wysoki poziom szczęścia mają również takie czynniki jak wiek i poziom wykształcenia. Większość państw członkowskich wykazała, że osoby w wieku od 16 do 29 lat odczuwały wyższą satysfakcję z życia w porównaniu z osobami powyżej 65. roku życia.
Źródło: Eurostat
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos